«Українські кордони закривають, аби українці не втікали». Огляд російської дезінформації за 4–10 березня 2024 року
«Українські кордони закривають, аби українці не втікали». Огляд російської дезінформації за 4–10 березня 2024 року
З 24 лютого 2022 року «Детектор медіа» моніторить український сегмент соцмереж і кремлівські медіа та щоденно документує хроніку російської дезінформації про війну Росії проти України. З часом ми почали робити регулярні огляди. Читайте останні: 12–16 лютого, 26 лютого — 3 березня. Ознайомтеся також із підсумковим текстом про дезінформацію та її основні тенденції у 2023 році.
З 26 лютого по 3 березня 2024 року аналітики «Детектора медіа» задокументували 23 дезінформаційних вкиди. У цей час поплічники Кремля писали, нібито українському волонтерові «несправедливо» вручили повістку й що у ЗСУ буцім змушують жінок публікувати оголені фото, аби збирати з них донати.
«Мобілізація волонтерів»
У соцмережах російського сегмента поширювали відео, на якому так званий український волонтер начебто отримав подяку від Міноборони за «активну громадянську позицію та допомогу армії» — і на додачу йому «вручили» повістку до найближчого ТЦК. У повідомленнях автори фейку роблять висновок, що в Україні «не варто» комусь довіряти, адже волонтера, який із власного бажання вирішив допомагати, ще й хочуть мобілізувати.
Але це фейк, адже вказані подяка та повістка не відповідають державним стандартам оформлення та містять різноманітні помилки. Наприклад, щодо подяки від Міністерства оборони, то у спеціальному наказі «Про відомчі заохочувальні відзнаки» наводять приклад ескізу «грамоти». Вона відрізняється від тієї, яка на несправжньому відео.
Скриншот — VoxCheck
З «повісткою» ситуація така сама: замість чинної назви Кропивницького в підробленому документі використали стару — «Кіровоград». А також написали «військовий комісаріат», хоча має бути територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).
Крім того, згідно із законом «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» і статтею 23 законодавчої ініціативи, волонтери не підпадають під категорію осіб, які можуть мати звільнення від мобілізації. У теорії, українського волонтера справді можуть мобілізувати, і в цьому немає нічого скандального.
«Закриття українських кордонів»
У мережі ширили світлину протитанкового рову, який, за висновками авторів публікацій, нібито викопали на західних кордонах України. «Це зробили за наказом диктатора Зеленського, щоб українці не тікали до вільних демократичних країн», — коментують так допис.
Скриншот — VoxCheck
Утім, на фото насправді зображений протитанковий рів, який розташований на території Донеччини та Луганщини. На світлині також є військовий журналіст Влад Волошин, який, власне, й опублікував її у своєму фейсбуці 3 березня 2024 року. В його дописі йдеться, що фото зробили в березні 2024 року на одному з «гарячих напрямків на Донбасі».
Причому він написав, що рів спорудили ще багато років тому — і на власні очі він бачив його ще з 2016-го. Тобто споруда ніяк не стосується ні західних кордонів України, ні заборони виїзду.
«Донати за оголені світлини»
Звітного тижня анонімні телеграм-канали писали, як у ЗСУ начебто займаються «сексуальною експлуатацією» жінок. Ідеться про те, що буцімто командування 44-ї окремої механізованої бригади примушує бійчинь збирати донати на бригаду за допомогою відвертих фото. Як доказ автори фейку додають скриншоти з фейсбуку: на одній зі світлин зображений фейсбук-акаунт дівчини, яка нібито закликає донатити на FPV-дрони. Сам акаунт, як показано на скриншоті, містить відверті фото.
За допомогою зворотного пошуку в гуглі нашим колегам вдалося встановити, що світлини з акаунту належать моделі соцмережі з інтимним контентом Onlyfans. І на сторінці ймовірної користувачки справді публікують різні збори на ЗСУ, але не тільки на потреби 44-ї бригади.
Фото — StopFake
Це не може підтвердити тезу про «сексуальну експлуатацію» жінок у ЗСУ. По-перше, на фейсбук-акаунті не вказано жодної інформації про службу в ЗСУ ймовірної користувачки. По-друге, невідомо, хто та з якою метою взагалі веде цю сторінку у фейсбуці. Фактчекери не встановили, чи реальна особа веде цей акаунт. Зокрема, активність самої фейсбук-сторінки досить низька.
«Вогонь по втікачах!»
Аноніми стверджували, що українським прикордонникам нібито дозволили відкривати вогонь по тих, хто намагається втекти з країни в незаконний спосіб. Як «доказ» такого нововведення в соцмережах демонструють фотографію нібито прикордонного пункту, на якому видно табличку з текстом: «При незаконному перетині кордону співробітники будуть застосовувати зброю».
Скриншот — StopFake
Але такої таблички не існує, а інформація про застосування зброї — фейк. У Державній прикордонній службі України також спростували так зване нововведення. Ба більше, світлина, на якій нібито зображена табличка про нові правила для прикордонників і тих, хто перетинає кордон, — згенерована за допомогою спеціальних програм. Під час перевірки зображення фіксуються сліди редагування.
«Карикатура Олександра Сирського»
Анонімні телеграм-канали публікували нібито обкладинку нового випуску французького журналу Charlie Hebdo із зображенням головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, який сидить серед загиблих українських військових.
Фото — ЦПД
Проте журналу з такою обкладинкою не існує. Це можна перевірити на офіційному сайті видання.
У такий спосіб пропагандисти прагнуть показати, що їхню риторику (наприклад, що Україна програє) також повторюють на Заході. Ми розповідали про численні приклади фейкового вуличного мистецтва й попкультури: нібито в Гаазі, столиці європейського правосуддя, створили графіті із зображенням Зеленського, який висить на шибениці; або ж про фейкову обкладинку буцімто британської газети The New European, де український президент сидить на колінах у Далай-лами; чи про несправжню обкладинку, де Зеленський ціпеніє перед Путіним та Ісусом.
Колаж: Наталія Лобач