«Обличчя Незалежності», телеграм — реальні небезпеки та міфи, і все, що ви хотіли дізнатися про ютуб-розслідування Гордона

«Обличчя Незалежності», телеграм — реальні небезпеки та міфи, і все, що ви хотіли дізнатися про ютуб-розслідування Гордона

2 Березня 2024
1277

«Обличчя Незалежності», телеграм — реальні небезпеки та міфи, і все, що ви хотіли дізнатися про ютуб-розслідування Гордона

1277
«ДМ» аналізує та пояснює важливі теми кінця тижня.
«Обличчя Незалежності», телеграм — реальні небезпеки та міфи, і все, що ви хотіли дізнатися про ютуб-розслідування Гордона
«Обличчя Незалежності», телеграм — реальні небезпеки та міфи, і все, що ви хотіли дізнатися про ютуб-розслідування Гордона

П’ятниця, 1 березня 2024

Новини і дайджест матеріалів «Детектора медіа».

 

Привіт. На зв’язку Марина Леончук, комунікаційна менеджерка «ДМ».

 

Високосна газета

У Франції існує газета La Bougie du Sapeur («Саперна свічка»), яка виходить лише 29 лютого, тобто раз на чотири роки. Це 20-сторінковий сатиричний та неполіткоректний таблоїд. Уперше він вийшов у 1980-му році. Я порахувала, що вчора в кіосках Франції можна було купити 12-й номер видання. Ідея газети з’явилась у кількох друзів  «заради сміху». Сьогодні її тираж — 200 тисяч. Ціна газети – 5 євро. Ідеї для випуску друзі обговорюють у місцевих барах, випиваючи: «Нам дуже весело, і якщо читач теж отримує насолоду, то це вже вишенька на торті». В усьому решта La Bougie du Sapeur влаштована, як звичайна газета з розділами «Політика», «Спорт», «Мистецтво». Є сторінка з кросвордом і плітками про зірок та політиків. Але, найсмішніше: в La Bougie du Sapeur частинами друкують оповідання «Потопельник у басейні», продовження якого читачі дізнаються аж у 2028 році. Аха-ха. Подумала, що цей незвичний факт зі світу медіа точно має бути в цьому листі. Ну погодьтеся ж, милота?

Зле зло

Було б добре, якби й телеграм був доступний усім українцям раз на чотири роки, а краще й зовсім заблокований. «Причини небезпеки криються ж не просто в російському походженні розробників телеграму, а в їхній можливій співпраці зі спецслужбами Росії», — пояснив журналіст і кіберблогер Назар Токар. Його, а також інших учасників публічної дискусії Центру демократії та верховенства права слухала Ірина Семенюта. От ви знали, до прикладу, що телеграм заборонений до використання військовими й силовими структурами в низці країн, зокрема у Швейцарії? Або міф про синю галочку знали? Вона, на думку адміністрації телеграму, гарантує якісні достовірні джерела. Russia Today, телеграм-канали Дмитра Медведєва чи Ольги Шарій — це якісні джерела, як гадаєте? Проте в телеграмі таку галочку вони мають. Тому рано чи пізно телеграм в Україні заблокують, вважають експерти, але вже зараз  важливо правильно пояснити, чому саме цей месенджер — загроза. Ірина Семенюта розповідає про це в тексті «Телеграм: найпоширеніші міфи про платформу».

Інші формати

Мої колеги, ведучі подкасту «Медіуми» Наталя Соколенко та Вадим Міський разом із гостею Даркою Гірною поговорили про важливість висвітлення політики національної пам’яті, а також викриття комуністичної окупації України та популяризацію видатних українців у ХХ та ХХІ століттях. Тобто про те, про що розповідає ютуб-канал «Обличчя Незалежності». Найбільше мене зачепила розповідь Дарки, авторки та ведучої каналу, про реакцію на його контент жителів тимчасово окупованої частини України. Було щемко.

Артур Колдомасов продовжує дивитися та порівнювати національні відбори на конкурс «Євробачення». Цього разу пропонує порівняти відбіркові шоу Латвії, Фінляндії, Італії та Німеччини.  Про те, як відбори проводять Мальта, Іспанія, Норвегія, Ірландія, Чехія та інші країни, — читайте тут. «Детектор медіа» вирішив дослідити це після скандалу з нацвідбором вдома: з одного боку — високі рейтинги шоу та купа фанатів, які зламали «Дію», а з іншого  — критика в бік конкурсу, мовляв, не на часі, в інших країнах ставляться до «Євробачення» менш серйозно та більш відповідально, а деякі з них, як-от Румунія, взагалі не бачать сенсу витрачати на нього кошти. Але все не зовсім так, як ми собі уявляли…

Аналіз фейків

Фейки про Україну є одними з найпомітніших у Європі та світі, пише Олексій Півторак. «Детектор медіа» вивчив 8,4 тисячі розвінчань дезінформації в базі даних EUvsDisinfo, у яких від червня 2015 року згадували Україну, та проаналізував, як і чому протягом цього часу змінювались акценти в дезінформації про нашу державу. Особливо запам’яталось, як працює тактика пропаганди через регулярне промовляння неправдивої інформації впливовими особами,  — це змушує звертати увагу на такі меседжі інших представників медіа. І тези про «державний переворот в Україні», «російський Крим» чи про «плани вдертися в Росію» починають уже обговорювати й іноземні політики та чиновники.  Відстежували таке?

Одразу ж залишу посилання і на текст Лесі Бідочко про те, що неслося в кремлеграмі 25 лютого — 1 березня 2024 року. Моя колега  розібрала ключову тезу тижня — можливість відправлення військ країн НАТО в Україну, щоб допомогти Києву стримати агресію Росії, яку напередодні озвучив президент Франції Емманюель Макрон. Ох і неслося…

Петров, Іванов і розслідування Гордона

Володимир Петров у своїй програмці на ютуб-каналі «Ісландія», обговорюючи Гордона з колегою Сергієм Івановим, неодноразово ображав матір ведучого, Міну Давидівну, якої не стало ще у 2018 році. Лєна Чиченіна не стала переказувати весь той треш, бо ми й так знаємо, що у Петрова хворобливі фантазії на тему сексу.  У відповідь ще у вересні минулого року шоумен Гордон пообіцяв, що цього так не залишить і згодом йому буде що сказати. Свого слова він дотримав та  презентував на власному ютуб-каналі те, що назвав «розслідуванням» про ведучих «Ісландії», хоча насправді в багатьох моментах цього відео автор щось стверджує абсолютно бездоказово. Три години випуску Гордон присвятив біографії та сумнівній діяльності Петрова і годину — Іванову. Звісно, до Петрова та Іванова запитань багато, але що не так із розслідуванням Гордона і чому коментатори називають його жабогадюкінством, Лєна розібрала ґрунтовно й виважено.

Наразі це все.

Дякую, що дочитали цього листа до кінця.

 

Більше текстів наших авторів у різних форматах ви можете читати у фейсбуці, інстаграмітелеграмі та на сайті «Детектор медіа». Подивіться й новий випуск «Ньюспалму», якщо раптом розумієте, що не вивозите, адже гумор Юрка Космини завжди рятує в такі моменти. Увесь зворотний зв'язок можете також писати сюди — мені на пошту. А ще всією командою ми будемо вдячні, якщо порекомендуєте підписатися на цю розсилку вашим колегам та друзям.

 

До зустрічі. Переможемо!

Ваша комунікаційна менеджерка «ДМ» Марина Леончук.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1277
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду