Мачо ти, а не чмо
Я тут подумав і вирішив, що програму «Помилаандерсон», яка вже понад місяць виходить на телеканалі ICTV, слід вважати вершиною українського телешоу-бізнесу. На те є чимало вагомих причин.
Вона йде пізно (о 23.30). Дотепер, якщо телеканал виробляв або замовляв якийсь розважальний проект, зазвичай без комплексів показував його у праймі, незалежно від концентрації еротики, сексу, насильства, матюків та інших шанованих Василем Костицьким і компанією інгредієнтів. Якщо якийсь канал і виявляв у цьому плані сором'язливість, то точно не ICTV. В його ефірі до смеркання траплялося бачити найвідвертіші траходроми, кров і нутрощі, як на м'ясокомбінаті, й чути таке матюччя, що Подерв'янський відпочиває. І якщо тепер ICTV добровільно, без попереджень і приписів НЕК, переніс програму з дитячого часу (20.55) на дві з половиною години вперед, значить, вважає її справжнім хардкором.
Вона створена за західним форматом, а закордон поганого не порадить. Якщо вірити сайту Zodiak Entertainment, компанії-власника формату, у Франції шоу Sexy Car Wash - одна з найпопулярніших щоденних (!) телепрограм. Уявляється вечір пересічної французької родини: дружина на кухні ображено сичить серед каструль і сковорідок, а чоловік, розлігшись із пивом і горішками перед телевізором, насолоджується Sexy Car Wash. Справжня ідилія з погляду чоловічого телеканалу, чи не так?
Її концепція настільки проста, що може бути повністю описана за допомогою кількох слів, що забезпечує програмі успіх у найдієвішому різновиді промоції - із уст в уста. Пояснення може бути сформульоване за допомогою ключових слів «тачки», «тьолки» і «цицьки», що є вкрай важливим для найперспективніших груп цільової аудиторії інтелектуально-оригінальної вікторини.
У неї така дотепна назва! Майже така ж дотепна, як «Прожекторперисхілтон». І, на відміну від «Прожекторперисхілтон», ця назва не лише дотепна, але й відповідає дійсності.
Її виробляє компанія Film.ua, хоча, якби треба було вгадувати, я дав би зуб, що «Ледокол продакшн».
Її веде Кузьма Скрябін. За законом збереження Кузьми Скрябіна в українському телешоу-бізнесі, на нашому телебаченні обов'язково повинна бути хоча б одна програма з цим ведучим. Науці поки що не відомо, що станеться, якщо це правило буде порушене, але з подібними речами краще не експериментувати.
Вона ідеально репрезентує стереотипну мрію брудного егоїстичного створіння, неспроможного вийти за рамки споживацького ставлення до жінки. Неважко уявити, якої думки про цю програму феміністки. Та кожен чоловік, - якщо він, звісно, не бавиться в толерастію й не намагається заперечити власну маскулінність, - мусить, поклавши руку на серце, визнати, що все життя мріяв сидіти в красивій машині, відповідати на тупі запитання і милуватися танцем красивих дівчат із іменами, які зовсім не обов'язково запам'ятовувати.
Примітивність запитань, на які відповідають її герої, дає пересічному глядачеві впевненість у тому, що якби йому пощастило потрапити в це шоу, він би неодмінно заслужив «моцну мийку» за найвищим розрядом. Це вам не «Брейн-ринг», де глядачі почуваються лузерами.
У ній немає й бути не може випадкових учасників. Усі вони довго, можна сказати - все життя йшли до участі в цій програмі. Роками завойовували в нелегкій конкурентній боротьбі почесне звання зірки телебачення, мистецтва чи шоу-бізнесу. Коротка дорога до слави через ліжко була для них закрита. Або, принаймні, для більшості з них. Вони забезпечували собі імідж, піар і пабліситі. Терпіли пілінг, тримінг і педикюр. Вели корпоративи й відповідали на запитання Каті Осадчої. Словом, усі вони без винятку заслужили на стриптиз-помивку.
Ця програма не лише справедлива, але й милосердна: покарання учаснику шоу, який програв у змаганні, не дуже відрізняється від винагороди для переможця. І того, й іншого роздягають і обливають.
Попри всю свою провокаційність, вона дбайливо береже суспільну мораль, як і персональну мораль своїх глядачів. Адже миття зі шлангів автомобіля та його голого власника, наприклад, Сергія Пояркова або Володимира Бистрякова, - видовище не набагато еротичніше за цифру 8. Що вже й казати про роздягненого й облитого імітацією брудної води Григорія Германа.
Вона залишає величезний простір для фантазії. Адже дівчата, попри багатообіцяючі презентації на початку, танцюють усе-таки вдягненими. Можна також фантазувати про те, як герої обґрунтовують необхідність участі в програмі своїм другим половинкам: «Вибач, кохана, і зрозумій - пабліситі є пабліситі. Я на них не дивитимусь, зовсім-зовсім, чесно-чесно!».
Перший перегляд цієї програми вверг вашого автора у заціпеніння і транс. Востаннє подібного ефекту досягала минулого літа програма на телеканалі «Куй-ТБ» (нині QTV), де кадри нещасливих випадків в екстремальному спорті були коментовані закадровим голосом у дусі «ОБоже, дивіться, кістка! У нього, здається, відкритий перелом! О, скільки крові! Неймовірно! Всі нутрощі назовні! Ого! Та його розплющило!». Пояснити вираз свого обличчя мені так і не вдалося, тож дружина, здається, залишилась упевненою, що мені просто сподобалось дивитись, як дівчата танцюють.
Попри таку гостру реакцію, всі спроби написати про цю програму щось уїдливе виявились марними, оскільки пародіювати її немає жодного сенсу - вона сама є пародією на все, чого стосується і з чим асоціюється: розважальне телебачення, телевікторини, стриптиз, субкультура «мачо» і так далі.
При тому, що вона є пародією, смішною її не назвеш (бо нічого смішного в ній, власне, немає); водночас важко уявити, що хтось дивиться ЦЕ всерйоз. Така амбівалентність є ознакою найвищої проби розважального телепродукту. Не дивно, що вже перший випуск програми дивилися мало не 10% телеглядачів. Хоча, напевно, реакція багатьох була не більш визначеною за «во блін!».
Ролик, викладений на YouTube, викликав повний спектр думок від захвату («дівчата супер!», «ото киски!») до обурення («Выше, чем эксплуатировать женское тело, интеллектуал Кузьма не прыгнул. Ацтой шоу! Вылетит из сетки через месяц-другой») - ми з вами здогадуємося, що цей коментар належить феміністці, що намагалася законспіруватись під ніком «Альоша», - і рекомендації скачати 5 випусків цього шоу з торентів. Останнє є красномовною ознакою визнання: абищо на торентах не з'являється.
Насторожують лише прогнози щодо скорого закриття програми. Презентуючи її, представник ICTV Орест Білоскурський попереджав: «Головне, щоб вистачило головних героїв». Справді, зовсім небагато їх у наших краях - чоловіків, гідних бути помитими.
Отже, поспішайте дивитися, поки не закрили! Бо далі вже навіть і не знаю, що можна придумати в галузі розважального мачізму. Адже мірятися чоловічими началами моральна комісія все одно не дозволить, навіть після 23-ї.
Фото - www.ictv.ua