«Рєпка-ТБ»: телебачення майбутнього
Час од часу, коли доля (а точніше – необхідність чергового медійного слововиверження) зіштовхує мене з телевізійним екраном, я намагаюся знайти не підставу для чергового тексту, я намагаюся знайти ідеальне телебачення. Телебачення майбутнього, яке існує в моїй уяві. Телебачення, якому я мріяв би вручити жезл влади над залишками власних мізків. Телебачення, котре має прийти після мого сміху й проклять, після моєї ненависті до екрану. Телебачення, яке врятує мене своїм спокоєм і беззмістовністю.
Не знаю, чи повірите мені, але я знайшов таке телебачення. Вже сьогодні, на одному з непопулярних українських каналів. Власне, ваша віра цікавить мене найменше. Як і ваш здогад, що я знову збираюся з чогось збиткуватися. Кожен, хто здійснив своє маленьке відкриття, не кричить про нього, а никає глибше в кишеню. Спробую і я заховати в потаємні заглибини душі те, що побачив.
На ТРК «Київ» щоранку, коли я міцно сплю, в ефірі з’являється півгодинне мегашоу «Рєпка-ТБ» (відео). Звісно, я не доживаю до шостої ранку навіть тоді, коли вечір краде мою ніч. А якщо й доживаю – то найменшою мірою готовий до телетерапії. Як усі знають, вранці кожна порядна душа – крихка і сповнена смутку. Незалежно від того, збирається вона на роботу чи налаштовується на короткий і тривожний сон. Коли я доживаю до ранку, я можу дивитися тільки на добрих пасторів, які сидять на шкіряних диванах і трясуть святими словами, ніби не знають, як у частини їхньої пастви болить голова. Але вони знають. Прекрасно знають, до кого звертаються о шостій годині ранку – й тому трясуть святими словами ще безжальніше.
Їхня записана заздалегідь енергетика пригнічує і жене до пекла кожну крихку душу, кожну порядну душу, котра в шостій ранку не готова до побачення ані з Божими істинами, ані з відповідальністю за численні гріхи. Моя душа, наприклад, не проти відповідальності за гріхи, вона не буде сперечатися з правдивістю проповідницьких слів, але вона просто не витримує цього безпосереднього контакту о шостій ранку. Не витримує – й тому стає легкою здобиччю. Це занадто схоже на «дай закуріть», яке лупить тебе в спину в якомусь спорожнілому переході, котрий тільки налаштовується на тривожне побачення з новим днем і де також немає відчуття готовності до жодних звершень.
Тривалий час я переконував себе, що цей страшний контакт із вищими силами, який чигає на людей о шостій ранку, – це і є ідеальне телебачення. Пряме і безжальне, з чорними костюмами чи не менш чорними підрясниками. Телебачення, позбавлене конфесійних ознак, бо лупить просто в кишки, де в теплому затишку сопе твоє розчленоване єство. Але ж ідеальне телебачення, заколисане мріями й вірою, не може бути настільки жорстоким, – так я казав собі. Можливо, це сама лише віра породила видовище, котре нарешті поставило крапку в моїх тривалих пошуках і сумнівах. А може, ця програма і є моїм віддзеркаленням того сегменту віри, який стосується телебачення.
Отже, ця програма – «Рєпка-ТБ» – одного прекрасного ранку зірвала завісу з моїх очей.
Не знаю, чи є сенс у цьому випадку говорити про «формат». Протягом півгодини вам пропонують спостерігати на телеекрані віконце веб-бровзера, де з’являються ті чи інші сюжети, натирені з усього світу. Без перекладу і без коментарів. Іноді – взагалі без звуку. Іноді – під якусь обнадійливу музичку. Цей веб-бровзер у телеекрані символізує ваше безпосереднє проникнення у великий і неймовірний світ, де відбуваються дива. Наприклад, там є іранські краєвиди. А потім – як це було найближчими днями – з’являється новинний сюжет за жовтень минулого року, присвячений епохальному виступу Потапа й Насті на концерті Крістіни Агілєри. Можливо, така оперативність не є частиною концепції «Рєпка-ТБ», але мені вона видається глибоко символічною. Тільки уявіть собі, що й на інших каналах у випусках новин на вас чекають, зокрема, звіти про концерт Пола Маккартні в Києві або репортаж про перше вересня. Й саме ці матеріали творять ваш настрій та відчуття майбутнього. Щодня ви дивитеся новини про те, що було кілька місяців тому. Й більше ніяких одкровень. Ніяких актуальних коментарів. Тільки застарілі відомості про погоду і курси валют. Хіба така амнезійна радість не варта окремого каналу?
Потім, коли душа потихеньку відроджується й уже готова сприйняти новину про те, що «Ґринджоли» поїдуть від України на «Євробачення», «Рєпка-ТБ» дарує інший сюжет: якась далека й незбагненна американська мама усі-пусяє зі своїм немовлятком у ліжечку, спонукає його до рухів, виявів активності та неповторності. Немовля вповні виконує свою місію – воно напрочуд гучно пукає й над його жопкою здіймається хмарка присипки. Мама трясеться від сміху й камера теж тремтить. Це надзвичайно смішно – і тому потребує повтору: мама усі-пусяє, дитинка унікально пукає, хмарка присипки здіймається над її жопкою. Далі – камера причаїлася у верхньому кутику ліфтової кабіни. В ній опинилися дві особи протилежної статі. Замкнутий простір. Будинок, звісно, настільки багатоповерховий, що може спричинити гідну телебачення історію. Історію, яка не потребуватиме ані коментарів, ані перекладу. Так, вона поб’є цього мудака нещадно, вона відучить цього маніяка від гріховних намірів раз і назавжди. А найважливіше – вона подарує мені ще кілька хвилин насиченої беззмістовності, за якою так тужить душа о шостій ранку. Вона, як і жопка чудової дитинки, з’явиться у веб-бровзері «Рєпка-ТБ», щоб оповісти мені набагато більше, ніж це можуть зробити фахівці всіх інших каналів, призвичаєних до ретельно костюмованих державних мужів і їхньої щоденної присипки, котра хмарками здіймається над вустами, але не породжує настільки прекрасних звуків.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
, для «Детектор медіа»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Читайте також
Коментарі
12
Надя
5772 дн. тому
Михайлику, я Вас обожнюю!
hp
5774 дн. тому
Подивилася ссилку, дійсно крута програма. Класно, що знаходяться генії в УкраЇні, які здатні створити щось нове, прогресивне в сучасному медіапросторі, а головне власне, а не запозичене у "більш розвинених " країнах. Каналу Київ, дякую! Новатори, так тримати!
Ріпка безумовно ввійде в історію телебачення!!!
Для «qw // 27.02.2009 21:24:01»
5775 дн. тому
Ассоциация убийственная. Но - массаракш! - следует, же уточнить, чем являлась упомянутая Вами телепрограмма «Специальной студии при Управлении телевидения и радиовещания»: «Дурацкое заведение. Записывают бред разных психов на потеху почтеннейшей публике. Помнится, эту студию придумал Калу-Мошенник, который сам был немного того… Надо же, сохранилась студия! Мошенника давно уже нет, а идея его бредовая процветает…».
Присипка Жопкина
5775 дн. тому
Мишо, хай!
Насправді сумно, яким калом ТБ годує глядача...
Причому цього лайна щораз більшає...
Що з цим робити? Що з Нацрадою робити?
Тупо ковтати?.. І незважати?.. А я не хочу!!!
Хоч ти пиши, Мишо!
Остапе
5775 дн. тому
Яка ще "Рєпка"? Михайл, ти що - в школі ніколи не вчилося? Слів українських не знаєш? Анальфабет якийсь...
Пилип з конопель
5776 дн. тому
Бриних, ти нічого не второпав: це ж повна та остаточна перемога гегемона, чи то пак споживача, користувача, юзера над особистістю, професіоналом, художником: вони самі знімають про себе контент і самі його дивляться на власному саморобному телебаченні. Ти безробітний, Бриних, бо їм пофіг твої епітети, метафори та оксюморони. І всі ми безробітні, бо їм ніхто не потрібен - ні режисери, ні продюсери, ні оператори. Як і Телекритика з її беззаперечними результатами аналізів телекалу. Їм це до дупи: бо хмаринка щоденної присипки - це як ковток свіжого повітря, вона ж одиниця виміру глядацьких уподобань. А коли рекламодавці оголосять їм конкурс на кращий ролик про "туалетний утьонок" за ящик "Кохавинки" - ця хвиля невгамовного креативу змиє туди разом з мікробами усі рекламні агенції з сейлхаузами... Ми абсолютні лузери - бо навіть посади прибиральниць на "Унітаз-ТБ" не буде. === PS. До речі, про прибиральниць: свіжа інсайдерська новина - на Інтері оголошено, що загін цих непомітних гвинтиків телепроцессу скорочують ледь не вдвічі. Отож, БезлюдТБ йде "нога в но..." разом з усією країною. Або як сказано у відомому анекдоті - гівно буде!
qw
5776 дн. тому
Вечером дня через два Максим и Рада смотрели телевизор.
Шла какая-то очень странная передача, нечто вроде кинофильма
без начала и конца, без определенного сюжета, с бесконечным
количеством действующих лиц -- довольно жутких лиц, действующих
довольно дико с точки зрения нормального гуманоида. Рада
смотрела с интересом, хватала Максима за рукав, вскрикивала,
раза два всплакнула, а Максим быстро соскучился и задремал было
под уныло-угрожающую музыку, как вдруг на экране мелькнуло
что-то знакомое. Он даже глаза протер. На экране была Пандора,
угрюмый тахорг тащился через джунгли, давя деревья, и вдруг
появился Петер с манком в руках; очень сосредоточенный и
серьезный, он пятился задом, споткнулся о корягу и полетел
спиной прямо в болото. С огромным изумлением Максим узнал
сообственную ментограмму, а потом еще одну и еще, но не было
никаких комментариев, играла все та же музыка, и Пандора
исчезла, уступив место слепому тощему человеку, который полз по
потолку, затянутому пыльной паутиной. "Что это?" -- спросил
Максим, тыча пальцем в экран. "Передача, -- нетерпеливо сказала
Рада. -- Интересно. Смотри". (c) АБС "Обитаемый остров"
Fob
5776 дн. тому
Страшно...напоминает телевидение после атомной войны-возпоминания...
Fob
5776 дн. тому
Страшно...напоминает телевидение после атомной войны-возпоминания...
Fob
5776 дн. тому
Страшно...напоминает телевидение после атомной войны-возпоминания...
Антон Б.
5776 дн. тому
Когда не хватает хлеба, доступные зрелища становятся особенно важными. :)
Людмила
5776 дн. тому
Як не сумно, але "Репка" це эдина передача яку я можу дивитися на цьому поганому каналі від якого кожної хвилини тхне Черновцьким!
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ