Уго Чавес почав боротися з інтернетом
Президент Венесуели Уго Чавес розпочинає черговий етап наступу на доступ до нецензурованої інформації. Цього разу венесуельський президент має намір взяти під свій контроль мережу Інтернет. Прокуратурі наказано дослідити основні опозиційні сайти, а їхніх прихильників закликали до уважного прочитання класики соціалістичної думки.
Те, що тепер боротьба з інтернетом стане державною справою, підтверджує виступ самого Уго Чавеса по венесуельському телебаченню з промовою, в якій він звернувся до всього прогресивного людства з проханням підтримати ідею «контрольованого інтернету».
Ми вже писали про наступ Чавеса на телебачення. Схоже, що наступним кроком має стати введення урядом Уго Чавеса цензури в інтернеті. Президент Венесуели заявив по національному телебаченню, що інтернет не повинен бути місцем, «де люди роблять і говорять все, що їм заманеться». «Інтернет не може бути безкоштовним інформаційним ресурсом, ресурсом з вільним доступом, - наголосив Чавес, - Не можна допускати, щоби в Мережі будь-хто міг висловлюватися на будь-яку тему. Необхідно виробити регулюючі закони і всі країни повинні приєднатися до цього процесу. Закони, закони і закони. Діяльність користувачів інтернету повинна контролюватися властями. Не можна дозволяти безкарно отруювати свідомість громадян. Це дуже серйозно. Дозволяти таке не можна. Я не можу посадити у в'язницю всіх підряд. Мають бути закони і контроль на рівні регіональних властей, і громадяни самі теж повинні на це реагувати».
Телезвернення відразу ж після закінчення його трансляції було опубліковано на сайті Noticiero Digital, де своїми думками діляться громадяни Венесуели, котрі перебувають в опозиції до режиму Уго Чавеса.
Причиною обвинувачувального вироку Чавеса якраз і став сайт Noticiero Digital, де на сьогодні налічуються більше 120 тисяч зареєстрованих учасників форуму і на який заходять тисячі відвідувачів з усього світу. Але можна спрогнозувати, що це лише привід, щоби почати наступ на багато інших незалежних інтернет-ресурсів. Наступним кроком може стати кампанія проти соціальних мереж, передусім Facebook і Twitter, котрі стали потужним каналом комунікацій тих, хто не згоден із діями венесуельського уряду, хоче відкрито висловити свої думки і донести до співвітчизників те, що режим волів би приховати від народу.
Отже, венесуельський диктатор Уго Чавес приєднався до списку політиків і правителів, які закликають регулювати те, що відбувається в інтернеті. Що за великим рахунком здійснити повністю неможливо. Бо якщо навіть примусити інтернет-провайдерів блокувати певні сайти в Венесуелі (як це зроблено в Китаї), то через проксі-сервери (такі, як Microsoft ISA Server, Squid, UserGate, Kerio winroute firewall, CCProxy), VPN (Віртуальну приватна мережу) та інші інструменти, котрі дозволяють зберегти конфіденційніст), цілком можливо обійти будь-яку цензуру, введену урядами.
Очевидно, що наступ Чавеса на свободу слова в інтернеті - це зворотна реакція на дефіцит електроенергії та продовольства в країні, зниження рівня освіти й охорони здоров'я, зношені інфраструктури, погану політику щодо будівництва житла, водні проблеми та нікудишні дороги. Режим просто не здатен закрити ці всі «дірки» і тому намагається заткнути рота тим, хто не хоче миритися з подібними «здобутками» соціалізму по-чавесівськи. До слова, якщо простежити тенденції «демократизації» в Україні і вислови окремих діячів нинішньої влади, то не можна виключати того факту, що і нас також намагатимуться вести боротьбу з інтернетом. Адже ЗМІ, телебачення і радіо «януковичам» буде легше «підкорити» через тиск на їхніх власників.
Для Чавеса сьогодні важливо, щоб венесуельці, як і кубинці, втратили волю до спротиву комуністичному режиму і звикли жити в злиднях та за умов соціалістичних репресій. Фідель Кастро може спокійно померти, адже тепер його справу продовжить його правонаступник і спадкоємець Уго Чавес. Венесуела з колись багатої і добробутної країни все більше перетворюється на подобу «нової» Куби. Чавес прийшов до влади тоді, коли Венесуела була демократичною країною, а тепер ситуація в цій країні за всіма параметрами є надзвичайно серйозною. Радники з Куби зробили свою справу, і нині Чавес намагається в усьому закріпити навічно правила несвободи, які він самочинно встановлює для Венесуели.
Власне, за першим кроком Уго Чавеса відбувся і другий. «Створена інстанція з розслідування зловживань в мережі при медіакомітеті Національних зборів, котра почала обговорювати введення нових правил. Медіакомітет засудив "неетичне" використання інтернету. А Національні збори призначили спеціальну комісію, котра розслідуватиме діяльність веб-майстрів, які скоюють вчинки, що є злочинами за кримінальним кодексом Венесуели і Конституцією. Вона складається з депутатів з Постійної комісії з питань внутрішньої політики, прав людини та конституційних прав, Постійного комітету з науки, технологій і соціальних комунікацій венесуельського парламенту. Комісія буде відповідати за забезпечення ролі державної влади та контролювати, щоб ЗМІ відігравали свою роль, а не створювали ситуації, які порушують мир і спокій венесуельців», - пише впливова незалежна венесуельська газета El Universal. Що ж, зрозуміло, що не існує нічого нового під сонцем. Уго Чавес просто наслідує інші тоталітарні режими, котрі, не зустрічаючи спротиву з боку своїх громадян, від цензури переходили до прямих репресій проти інакодумців.
Варто, щоби цей простий урок історії з венесуельського досвіду могли б засвоїти і в Україні. Намагання жорстко контролювати інформаційний простір були відчутними в останні роки правління Леоніда Кучми; певні жести в цьому напрямі час від часу робили команди президента Ющенка та прем'єра Тимошенко. На щастя, лідери цих команд зважали на реакцію громадськості і давали своїм зброєносцям відмашку. А от тепер намагання «збірної януковичів» усе і швидко взяти під свій контроль дуже таки нагадує перші кроки Уго Чавеса до диктатури й тоталітаризму. Якщо цензура і переслідування за інакодумство змогли «перекинутися» з Куби на Венесуелу, то переймання подібного «досвіду» Росії і Білорусі може відкинути Україну також на десятиліття назад. І варто над цим замислитись зараз...
Фото - www.novoskop.ru