Експерти ООН заявили, що Росія порушила міжнародне право, ув’язнивши репортера WSJ Евана Гершковича
Експерти ООН заявили, що Росія порушила міжнародне право, ув’язнивши репортера WSJ Евана Гершковича
Експерти ООН з прав людини заявили, що влада Росії порушила міжнародне право, ув’язнивши репортера Wall Street Journal Евана Гершковича, тож повинна звільнити його «негайно». Про це йдеться в оприлюдненому 2 липня висновку робочої групи із свавільних затримань.
Фахівці зауважили, що Гершкович був «свавільно затриманий» російською владою, яка не змогла надати «жодного фактичного або юридичного обґрунтування» звинувачень у шпигунстві проти журналіста. На думку членів робочої групи, американське громадянство Гершковича було фактором його затримання, що робить справу проти нього «дискримінаційною».
Окрім цього, вони дійшли висновку, що арешт репортера пов’язаний з його матеріалами про війну Росії проти України.
«Виходячи з наданих неспростованих доказів, робоча група вважає, що джерело продемонструвало, що арешт пана Гершковича був проведений під надуманим звинуваченням у шпигунстві, але насправді мав на меті покарати його за репортажі про збройний конфлікт. Отже, він не мав законних підстав і є свавільним», — ідеться в документі.
Група ООН переконана, що суд не повинен відбуватися. Згідно з усіма обставинами справи, відповідним засобом правового захисту було б негайне звільнення Евана Гершковича та погодження його права на компенсацію та інше відшкодування відповідно до міжнародного права.
Російська влада поки що не коментувала заяву робочої групи.
Нагадаємо, нове засідання у справі кореспондента американського видання The Wall Street Journal Евана Гершковича, звинуваченого в РФ у шпигунстві, пройде 13 серпня. Жодних медіа, друзів або членів родини не допустили до процесу.
30 березня 2023 року Гершкович був затриманий у Єкатеринбурзі. ФСБ РФ заявила, що він нібито «збирав відомості про підприємство російського ВПК». Це стало першим з 1986 року випадком арешту американського журналіста в Росії за таким звинуваченням. Покарання за цей злочин в РФ передбачає позбавлення волі терміном до 20 років.
7 квітня слідчі ФСБ офіційно висунули Гершковичу звинувачення. Сам журналіст оскаржив свій арешт. Редакція The Wall Street Journal заперечила звинувачення ФСБ та заявила про вимогу негайно звільнити журналіста.
11 квітня Державний департамент США визнав журналіста WSJ Евана Гершковича «неправомірно затриманим».
У червні Московський міськсуд відхилив апеляцію щодо запобіжного заходу для обвинуваченого в шпигунстві журналіста The Wall Street Journal Евана Гершковича та залишив його в СІЗО до кінця серпня.
3 липня посолка США в Росії Лінн Трейсі отримала консульський доступ та зустрілася з Гершковичем. Раніше вона відвідувала журналіста в СІЗО «Лефортово» 17 квітня.
На початку липня минулого року The Washington Post повідомило, що представники влади США й Росії попередньо обговорили потенційний обмін Гершковича, а також інших в'язнів Кремля.
Невдовзі після цього радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що не має чіткої відповіді щодо того, як повернути затриманого Росією репортера Евана Гершковича до Сполучених Штатів.
Російський диктатор Володимир Путін під час своєї пресконференції 14 грудня 2023-го дав зрозуміти, що Росія арештувала та звинуватила у шпигунстві журналіста The Wall Street Journal Евана Гершковича заради обміну.
Під час інтерв’ю колишньому ведучому американського каналу Fox News Такеру Карлсону очільник Кремля Володимир Путін натякнув на готовність обміняти журналіста The Wall Street Journal Евана Гершковича.
Фото: Getty Images