Парламент Грузії ухвалив закон про «іноагентів» у фінальному читанні

Парламент Грузії ухвалив закон про «іноагентів» у фінальному читанні

14 Травня 2024
561
14 Травня 2024
15:34

Парламент Грузії ухвалив закон про «іноагентів» у фінальному читанні

561
Серед 116 зареєстрованих у залі депутатів законопроєкт підтримали 84 парламентарі, проти проголосували 30 осіб.
Парламент Грузії ухвалив закон про «іноагентів» у фінальному читанні
Парламент Грузії ухвалив закон про «іноагентів» у фінальному читанні

Парламент Грузії ухвалив законопроєкт «Про прозорість іноземного впливу», який спричинив масові протести, у фінальному читанні. Про це написало видання «Європейська правда» з посиланням на повідомлення грузинського Першого каналу.

За законопроєкт голосували в третьому читанні на сьогоднішньому пленарному засіданні.

Серед 116 зареєстрованих у залі парламенту депутатів законопроєкт підтримали 84, проти проголосували 30 осіб.

Законопроєкт передбачає реєстрацію некомерційних юридичних осіб та засобів масової інформації як «організацій, що здійснюють інтереси іноземної сили» та отримують частину доходів (понад 20%) з-за кордону.

Ухвалений закон також зобов'язує організації подавати щорічну фінансову декларацію, а Мін’юст наділяє повноваженнями проводити моніторинг з метою виявлення «організації, що здійснює інтереси іноземної сили».

Ухилення від реєстрації як «організації, що здійснює інтереси іноземної сили» або незаповнення декларації каратиметься штрафом.

Нагадаємо, у Грузії з початку квітня цього року тривають масові протести громадян проти ухвалення закону про «іноагентів», який владна партія «Грузинська мрія» повторно зареєструвала в парламенті. На акціях проти законопроєкту біля будівлі парламенту правоохоронці побили демонстрантів і журналістів.

17 квітня парламент Грузії затвердив проєкт закону «Про прозорість іноземного впливу» у першому читанні, а 1 травня — у другому читанні. 

Європарламент 25 квітня закликав не починати переговори з Грузією про членство в ЄС, доки діятиме закон «Про прозорість іноземного впливу».

Вперше закон про «іноагентів» влада Грузії ініціювала торік. Тоді це теж викликало масові акції протесту під парламентом, які переросли в сутички з правоохоронцями. Ухвалення законопроєкту засудили США, Євросоюз, а президентка Грузії Саломе Зурабішвілі обіцяла його ветувати. Після цього, 9 березня 2023 року, влада Грузії заявила, що відкликала законопроєкт про «іноагентів», а 10 березня парламент країни відхилив його в другому читанні.

Новий законопроєкт майже повністю повторює попередній, але формулювання «агент іноземного впливу» змінили на «організація, що проводить інтереси іноземної сили». Він зобовʼязує неурядові компанії та ЗМІ, які отримують понад 20% фінансування з-за кордону, зареєструватися як організація, що проводить інтереси іноземної сили. Аналогічне законодавство про «іноземних агентів» діє в Росії. 

Такі організації та медіа зобов'язані самі звернутися до Національного агентства публічного реєстру із заявою про реєстрацію. Ухилення від реєстрації або неподання фінансової декларації у встановлені терміни тягне за собою штраф у розмірі 25 тисяч ларі.

Читайте також: 

Фото: 1tv.ge

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
561
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду