КЖЕ висловила виданням «Київщина 24/7» і «Хроніки Обухова» публічний осуд через плагіат
КЖЕ висловила виданням «Київщина 24/7» і «Хроніки Обухова» публічний осуд через плагіат
Комісія з журналістської етики (КЖЕ) висловила публічний осуд онлайн-виданням «Київщина 24/7» і «Хроніки Обухова» через плагіат матеріалів, авторство яких належить онлайн-медіа «Київвлада».
Як пояснили в КЖЕ, 27 березня 2024 року Комісія отримала скаргу від онлайн-медіа «Київвлада» на дії трьох видань: «Київщина 24/7», «Хроніки Обухова» та «Погляд». Скаржник стверджував, що ці видання передрукували його редакційні матеріали.
У скарзі медіа-заявник наголосило, що плагіат (відтворення матеріалів без посилання на їх джерело) порушує вимоги пунктів 14 та 19 Кодексу етики українського журналіста.
- Пункт 14 Кодексу етики українського журналіста: «Плагіат несумісний із званням журналіста».
- Пункт 19 Кодексу етики українського журналіста: «Свідоме порушення норм журналістської етики є абсолютно несумісним з професійною журналістикою, піддається громадському осуду, може бути підставою для позбавлення прес-карти чи членства в професійних спілках та НСЖУ. Розгляд конфліктних ситуацій етичного та професійного характеру здійснює Комісія з журналістської етики».
15 квітня 2024 року Комісія звернулася до редакцій трьох онлайн-медіа з проханням прокоментувати закиди скаржника та відповісти на його аргументи. З-поміж трьох медіа відповідь надійшла тільки від редакції «Погляду», яка визнала помилку. Видання також повідомило, що провело роботу з редактором новинної стрічки щодо етики цитування та рерайту, а також додатково проведе тренінги з редакцією щодо роботи з відкритими даними, зокрема в системі «Prozorro».
Ухвалюючи рішення щодо цього кейсу, КЖЕ зазначила, що «не розглядала справу на предмет порушення пункту 19 Кодексу етики українського журналіста, який є процедурним та лише постулює компетенцію Комісії щодо розгляду справ, які стосуються порушення стандартів журналістської етики».
У Комісії також наголосили, що медіа не можуть вдаватися до плагіату за жодних обставин, оскільки така практика є проявом нечесної конкуренції, нівелює репутаційні здобутки видання і знищує суспільну довіру до його матеріалів у майбутньому.
Задля уникнення плагіату КЖЕ рекомендує:
- обов’язково давати посилання на оригінал матеріалу при його передрукові та зазначати, що таке відтворення є передруком матеріалу з іншого видання;
- при творчій переробці матеріалу вказувати джерело його походження задля того, щоб споживач інформації мав можливість перевірити його достовірність;
- у разі посилання на матеріал, що є переробкою чи відтворенням іншого матеріалу, слід вказувати першоджерело, а не перероблений матеріал;
- пам’ятати, що додавання нових елементів до власного матеріалу, створеного на підставі іншого матеріалу, не усуває обов’язку давати вказівку на медіа, яке створило елементи тексту, використані в публікації.
Фото: «Київщина 24/7» / фейсбук