Комітет свободи слова збирається вдосконалити законодавство про страхування журналістів, які працюють у зоні бойових дій
Комітет свободи слова збирається вдосконалити законодавство про страхування журналістів, які працюють у зоні бойових дій
Члени Комітету Верховної Ради з питань свободи слова хочуть удосконалити законодавство про страхування журналістів в умовах війни. Про це секретар комітету Сергій Швець повідомив під час круглого столу «Журналістські стандарти та професійна етика в умовах війни».
За його словами, комітет уже звернувся до Національного банку України, який є регулятором у цій сфері, та до Національної асоціації страховиків з тим, щоб вони надали свої пропозиції з покращення ситуації. Адже чинне законодавство в цьому питанні, на думку народного депутата, на практиці виявило свою недосконалість.
Згодний з ним і голова Комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин. Коментуючи це питання «Детектору медіа», він зазначив: «Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо надання додаткових гарантій захисту працівникам засобів масової інформації, які працюють у районах ведення воєнних (бойових) дій”, який був ухвалений парламентом ще влітку 2022 року, не створює умов, які б мотивували страхові компанії брати участь у цьому процесі. Крім того, закон покладає на роботодавця обов’язок страхувати журналістів. І в цьому є величезна проблема, оскільки в редакцій, особливо регіональних медіа, далеко не завжди є для цього фінансові можливості».
За словами Юрчишина, після того, як комітет отримає пропозиції від Нацбанку та страховиків, він обов’язково збере всі думки та пропозиції з цього приводу від журналістської спільноти.
«На основі всіх цих пропозицій та узгоджень ми розробимо проєкт закону, що передбачатиме зміни до чинних законодавчих норм і дасть можливість вирішити всі проблемні питання. Як на мене, ми маємо передбачити пільгові умови для страхувальників для того, щоб мотивувати їх страхувати журналістів. Адже посилення захисту журналістів, які, ризикуючи життям, розповідають нам про перебіг цієї жорстокої війни з окупантом, — це відповідальність держави», — сказав Ярослав Юрчишин.
Як повідомлялось раніше, протягом 2022–2023 років 300 медійників звернулися по підтримку Міжнародного фонду страхування журналістів для роботи в небезпечних регіонах. Фонд був створений у травні 2022 року шістьма організаціями: Фундація «Суспільність», Асоціація «Незалежні регіональні видавці України» (АНРВУ), Інститут масової інформації, «Детектор медіа», Центр демократії та верховенства права та Інститут розвитку регіональної преси.
Ідею створити фонд підтримала Всесвітня газетна асоціація (WAN-IFRA), яка виділила для цієї мети десять тисяч доларів США. Фонд також співпрацює з доброчесною міжнародною страховою компанією Insurаnce for Local Media.
Влітку 2022 року ВРУ ухвалила закон про обов'язкове страхування журналістів, які працюють у зоні бойових дій.
Читайте також:
- Як працює закон про обов’язкове страхування журналістів: пояснює юрист
- «Страхування журналістів — це норма будь-якої медійної практики. Вона навіть не має обговорюватись»
- Страхування медійників в умовах війни. Ваша безпека – наш пріоритет!
Фото: Shutterstock