Правозахисники представлять у Європарламенті докази воєнних злочинів Росії в Маріуполі
Правозахисники представлять у Європарламенті докази воєнних злочинів Росії в Маріуполі
У четвер, 15 лютого, представники правозахисних організацій Truth Hounds, Human Rights Watch і SITU Research презентуватимуть у Європарламенті звіт під назвою «“Наше місто зникло”: Спустошення Росією Маріуполя». Про це написав «Голос Америки» з посиланням на повідомлення в мережі Х речниці Human Rights Watch Бірґіт Шварц, яка проанонсувала завтрашній захід. Він почнеться о 9:00 і триватиме до 11:30, на сайті Європарламенту буде доступна пряма трансляція.
Дослідження, яке провели правозахисники, тривало з весни 2022 року. Воно базується на 240 інтерв’ю з переважно переміщеними жителями Маріуполя, а також на аналізі понад 850 фотографій, відео, документів, супутникових знімків тощо.
У звіті, зокрема, задокументовано наслідки російських бомбардувань міста впродовж весни 2022 року, які не залишили маріупольцям ні можливості вижити, ані можливості втекти.
Правозахисники дійшли висновку, що президент РФ Володимир Путін та вище військове керівництво країни «були залучені до планування та виконання» операцій із захоплення та знищення Маріуполя навесні 2022 року. Тоді загинули або були поранені десятки тисяч мешканців міста, а деякі райони портового та індустріального центру Маріуполя були зруйновані вщент.
«Під час бойових дій найвищий російський командний склад, до якого входили президент Володимир Путін, міністр оборони Сергій Шойгу та начальник генерального штабу Валерій Герасимов, мали детальну інформацію про ситуацію в Маріуполі та були залучені до планування, виконання та координації військових дій, що там проводилися», — вважають автори звіту.
Правозахисники задокументували загибель понад 10 тисяч жителів та захисників міста, однак наголошують, що ця цифра є мінімальною.
«За нашим аналізом п’яти місць масового поховання в Маріуполі та його околицях, у період з березня 2022 року по лютий 2023 року в цих могилах було поховано щонайменше 10 284 людини, серед яких невідома кількість військових», — ідеться у звіті.
У своїй публікації «Голос Америки» нагадує, що, за оцінками української влади, у Маріуполі могли загинути близько 25 тисяч людей, а дані звіту ООН від червня 2022 року свідчать, що в місті було зруйновано частково або повністю до 90% будівель і 350 тисяч людей були з нього витіснені.
Читайте також:
- «Трибунал для Путіна» вже зібрав понад 50 тисяч зафіксованих російських злочинів
- Правозахисники збирають докази для МКС, що Росія умисно використовувала голод як зброю проти України, — The Guardian
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що німецький суспільний мовник ZDF випустив репортаж очільника московського бюро телеканалу Арміна Кьорпера з окупованого Росією Маріуполя. Сюжет викликав критику в Україні.
Російському «проєкту» на окупованих територіях «Нові в медіа» виділили з «Фонду президентських грантів» РФ мільйонний грант для створення в тимчасово окупованому Маріуполі «медіацентру» для підлітків.
Британський фільм «Маріуполь: Історії людей» отримав нагороду Міжнародної академії телевізійних мистецтв і наук International Emmy.
Фото: скриншот