Радник очільника МЗС Гоша Тихий розповів, як автори фільму «20 днів у Маріуполі» зупинили брехню Лаврова
Радник очільника МЗС Гоша Тихий розповів, як автори фільму «20 днів у Маріуполі» зупинили брехню Лаврова
Документальний фільм «20 днів у Маріуполі» є потужним інструментом формування громадської думки за кордоном, показуючи, який жах Росія принесла на українську землю. Про це в інтерв’ю «Детектору медіа» розповів радник міністра закордонних справ України з питань комунікацій Гоша Тихий.
«Ця стрічка дуже допомагає нам у міжнародних комунікаціях, і Мстислав Чернов, Євген Малолєтка та решта команди фільму — великі молодці. Бо це потужний фільм, який дійсно формує, сформував і продовжує формувати громадську думку за кордоном, показуючи, який жах Росія принесла на українську землю», — сказав радник глави МЗС.
За словами Тихого, він знає, що таке знімати в оточеному місті, бо сам був у подібній ситуації, коли зі своїм колегою Іваном Любиш-Кірдеєм, знімаючи для німецького ARD, у 2014 році потрапив в оточений Іловайськ.
«Тому можу лише віддати шану авторам, які залишилися там під загрозою для життя й задокументували те пекло на землі, яке відбувалося в Маріуполі», — зауважив Гоша Тихий.
Фотографії з обстріляного маріупольського пологового, нагадав він, облетіли тоді, навесні 2022 року, весь світ і дуже серйозно допомагали українській дипломатії.
«Якраз тоді міністр Кулеба був на переговорах в Анталії з Лавровим — і ці фотографії зіграли дуже серйозну роль і на самих переговорах, і потім на пресконференції, на користь України. Це була документація пекла і тих воєнних злочинів, які росіяни вчиняють в Україні, — сказав Тихий. — Лавров мав, грубо кажучи, виправдовуватися, тому що вся увага світової громадської думки була прикута до цих фото, і це в нього виходило дуже погано. Його недолугі відповіді про те, що це все — фейки й актори, повірте, теж зіграли ключову роль».
Нагадаємо, «20 днів у Маріуполі» — документальна робота режисера, воєнного кореспондента Мстислава Чернова. Також над нею працювали фотограф Євген Малолєтка та медійниця Василіса Степаненко, які у березні 2022 року разом із Черновим опинились у блокадному місті. Саме події в Маріуполі в лютому-березні 2022 року і зображує стрічка. Зокрема, до неї ввійшли кадри російських обстрілів та бомбардування пологового будинку.
Cвітова прем’єра «20 днів у Маріуполі» відбулася на фестивалі незалежного кіно у США «Санденс»-2023, де фільм отримав Приз глядацьких симпатій.
У травні 2023 року творців фільму за їхню роботу нагородили Пулітцерівською премією.
В українському прокаті «20 днів у Маріуполі» стала найкасовішою серед документальних стрічок. У липні 2023 року вона вийшла в прокат у США. У вересні 2023 року фільм висунули на премію «Оскар» від України і він потрапив у шортліст «Оскара»-2024.
У грудні «20 днів у Маріуполі» ввійшов у трійку найкращих документальних фільмів 2023 року за версією видання про кіно Indiewire, а також посів четверте місце у списку найкращих фільмів 2023 року у Великій Британії та шосте місце — у США.
Крім того, фільм потрапив до лонглістів британської премії BAFTA одразу в двох категоріях: як найкращий документальний фільм і як стрічка іноземною мовою.
Нещодавно документальний фільм «20 днів у Маріуполі» номінували в категорії «Найкращий документальний фільм» премії «Оскар»-2024.
- Читайте також: «На це боляче дивитися. Але на це і має бути боляче дивитися»: думки з Нью-Йорка про «20 днів у Маріуполі»
Фото: кадр із фільму «20 днів у Маріуполі»