Рахункова палата: Останні 20 років Мінкульт недбало контролював господарчу діяльність на території Києво-Печерської лаври
Рахункова палата: Останні 20 років Мінкульт недбало контролював господарчу діяльність на території Києво-Печерської лаври
Протягом останніх двадцяти років — з 2003 року і до першого півріччя 2023 року — Міністерство культури та інформаційної політики несвоєчасно і неналежно ухвалювало управлінські рішення щодо збереження й утримання нерухомих пам’яток архітектури на території Національного заповідника «Києво-Печерська лавра». Крім цього, результати аналізу фінансових витрат свідчать про неефективне використання державних коштів. Про це йдеться у звіті Рахункової палати.
Згідно зі звітом, на ремонтно-реставраційні роботи заповідника було виділено з державного бюджету 388,8 млн грн: 166,8 млн грн було виділено чоловічому монастирю на протизсувні та протиаварійні роботи, 214,4 млн грн (з яких 40,8 млн грн склала спонсорська допомога) — на ремонтно-реставраційні роботи.
Аудитори виявили, що Мінрегіонбуд неправомірно виділив у 2011−2013 роках чоловічому монастирю 86,3 млн грн, оскільки відповідно до затверджених критеріїв монастир не міг бути одержувачем бюджетних коштів.
У звіті йдеться про те, що Мінкульт та заповідник неефективно управляли держкоштами: не використано 9,9 млн грн, 1,9 млн грн використано нерезультативно.
Через неефективний контроль профільного міністерства та заповідника за здійсненням ремонтно-будівельних робіт на території Нижньої лаври не дбали про збереження автентичності культурних об’єктів, а також здійснювали добудови/перебудови 18 об’єктів держвласності без погодженої проєктної документації та дозволу органу охорони культурної спадщини.
Крім цього, на території Нижньої лаври самовільно побудували 36 будівель і споруд, з яких 15 є капітальними будівлями, і знесли дві будівлі, які були в аварійному стані.
Внаслідок перевірки також встановили, що протягом 11 років одна з будівель на території Лаври незаконно перебувала в безоплатному користуванні чоловічого монастиря.
Про виявлені порушення буде повідомлено Офіс Генерального прокурора та Національну поліцію України, наголошують у Рахунковій палаті.
Нагадаємо, 9 серпня цього року суд відмовив у задоволенні позовних вимог монастиря і визнав законним розірвання договору, укладеного між монастирем Української православної церкви (Московського патріархату) і Національним заповідником «Києво-Печерська лавра». Суд зобов'язав Свято-Успенську Києво-Печерську лавру (чоловічий монастир) УПЦ усунути перешкоди в користуванні майном Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра» шляхом його повернення.
Раніше «Детектор медіа» повідомляв, що Рада національної безпеки та оборони доручила уряду внести на розгляд парламенту законопроєкт щодо унеможливлення роботи в Україні афілійованих з Росією релігійних організацій. 1 грудня 2022 року президент Володимир Зеленський підписав указ про введення цього рішення в дію.
Напередодні, у листопаді 2022-го, СБУ провела обшуки в Києво-Печерській лаврі, Корецькому монастирі та Сарненсько-Поліській єпархії УПЦ (МП) на Рівненщині. Правоохоронці виявили там мільйони готівки, громадян Росії з «сумнівними» документами та літературу про «царя» і «єдиний народ».
Наприкінці 2022 року тодішній очільник Міністерства культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко заявив, що має намір рекомендувати не продовжувати з УПЦ (МП) угоду про оренду двох храмів Києво-Печерської лаври.
5 січня 2023 року стало відомо, що Успенський собор і Трапезну церкву Києво-Печерської лаври остаточно повернули в користування державі.
30 березня Кабінет Міністрів України визнав нечинним розпорядження від 2013 року про передачу майна Києво-Печерської лаври в безоплатне користування Українській православній церкві Московського патріархату і повернув Лавру в управління державі.
Термін дії договору на використання монастиря закінчувався 29 березня. Однак 30 березня виявилося, що комісія Міністерства культури та інформаційної політики не змогла потрапити в приміщення Києво-Печерської лаври, а УПЦ (МП) ігнорує вимогу залишити її територію.
Реагуючи на це, Міністерство культури звернулось до поліції через перешкоджання роботі комісії з приймання та передачі державного майна Національного заповідника «Києво-Печерська лавра».
У липні 2023-го Національний заповідник почав опечатувати корпуси Києво-Печерської лаври, в УПЦ (МП) назвали такі дії незаконними.
Як повідомляв «Детектор медіа» раніше, 5 грудня Національний заповідник «Києво-Печерська лавра» започаткував всеукраїнську традицію «Дзвін Пам’яті та Надії», щоб нагадувати про українських військовополонених, зниклих безвісти та депортованих до РФ дітей і дорослих.
Києво-Печерська лавра з 15 листопада перейшла на новоюліанський календар, що є основним для Православної церкви України.
Києво-Печерську лавру, собор Святої Софії у Києві та історичний центр Львова внесли до Списку об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, яким загрожує знищення.
Фото: Олександр Ткаченко / телеграм