«Репортери без кордонів» вимагають звільнити трьох азербайджанських журналістів, незаконно затриманих за звинуваченням у «контрабанді»
«Репортери без кордонів» вимагають звільнити трьох азербайджанських журналістів, незаконно затриманих за звинуваченням у «контрабанді»
«Репортери без кордонів» (RSF) закликають до негайного звільнення працівників одного з небагатьох азербайджанських незалежних новинних сайтів AbzasMedia, яких затримали за звинуваченням у «контрабанді іноземної валюти». Директорові Ульві Гасанлі, його асистенту Махаммаду Кекалову та головній редакторці Севіндж Вагіфкізі загрожує до восьми років позбавлення волі.
RSF вважає їхні арешти неприйнятним переслідуванням та попереджає міжнародну спільноту про зниження свободи преси в Азербайджані, йдеться у відповідній заяві на сайті організації.
Поліція стверджує, що нібито знайшла 40 тисяч євро готівкою під час п'ятигодинного обшуку 20 листопада в штаб-квартирі видання AbzasMedia, яке публікує розслідування про корупцію серед азербайджанських еліт. Натомість редакція медіа наголошує, що «правоохоронці» підкинули гроші для виправдання арештів.
Під час слухання 21 листопада, в результаті якого двом медійникам оголосили звинувачення, до зали суду нікого не пустили. Поліція також заборонила журналістам знімати своїх колег.
«В Азербайджані перевернутий громадський порядок. Журналістів кидають у в'язниці замість корумпованих еліт, чиї злочини вони розкривають. Представники влади, схоже, вважають новий репресивний закон президента Ільхама Алієва про ЗМІ недостатнім для того, щоб придушити кілька незалежних ЗМІ, що залишилися в країні.
RSF звертає увагу міжнародної спільноти на погіршення ситуації та закликає звільнити Ульві Гасанлі, Севінджа Вагіфкізі та Махаммада Кекалова», — заявила керівниця відділу RSF у Східній Європі та Центральній Азії Жанна Кавельє.
Як повідомила редакція AbzasMedia, Ульві Гасанлі, який 20 листопада прямував до аеропорту Баку, перехопили люди в масках. Чоловіка побили та допитали про розслідування AbzasMedia щодо корупції.
Того ж дня правоохоронці в цивільному одязі заарештували Махаммада Кекалова. Протягом трьох днів його тримали у невідомому місці, перш ніж дозволити зустрітися з адвокатом. Однак, як стверджують друзі Кекалова, він відмовився від послуг, імовірно, під тиском.
Севіндж Вагіфкізі, яка першою повідомила про зникнення Ульві Гасанлі, була заарештована 21 листопада після повернення до Азербайджану. Колеги редакторки стверджують, що під час допиту проти неї застосували фізичне насильство.
За даними RSF, 23 листопада поліція також впродовж трьох годин допитувала «як свідків» двох журналістів, які співпрацюють з AbzasMedia, — Сахілю Асланову та Наргіз Абсаламован. Окрім цього, поліцейські змінили замки в офісах AbzasMedia, перешкоджаючи працівникам медіа.
«Водночас влада організовує наклепницькі кампанії проти інших незалежних журналістів. Незабаром після арештів AbzasMedia, RSF стали мішенню абсурдних, брехливих чуток, які були опубліковані проурядовим інформаційним агентством Report.az та поширені іншими пропагандистськими ЗМІ», — розповіли в RSF.
Наразі в Азербайджані постійно погіршується ситуація зі свободою преси. Країна посідає 151 місце серед 180 країн у Всесвітньому індексі свободи преси RSF за 2023 рік.
Колаж: RSF