У Казані затримали редакторку татарсько-башкирської служби «Радіо Свобода»

У Казані затримали редакторку татарсько-башкирської служби «Радіо Свобода»

19 Жовтня 2023
817

У Казані затримали редакторку татарсько-башкирської служби «Радіо Свобода»

817
Алсу Курмашеву підозрюють у відмові зареєструватися «іноземним агентом». Їй загрожує позбавлення волі до п’яти років.
У Казані затримали редакторку татарсько-башкирської служби «Радіо Свобода»
У Казані затримали редакторку татарсько-башкирської служби «Радіо Свобода»

У столиці Татарстану Казані російські силовики 18 жовтня затримали редакторку Татарсько-башкирської служби «Радіо Вільна Європа» Алсу Курмашеву. Про це повідомляє проєкт «Радіо Свобода» «Idel.Реалии».

Відомо, що Курмашеву підозрюють у відмові зареєструватися так званим «іноземним агентом» — за частиною 3 статті 330.1 Кримінального кодексу РФ («Невиконання встановленого законодавством РФ обов’язку з подання до уповноваженого органу документів, необхідних для включення до реєстру іноземних агентів, вчинене особою, яка здійснює цілеспрямований збір відомостей у галузі військової, військово-технічної діяльності РФ, які при їх отриманні іноземними джерелами можуть бути використані проти безпеки РФ»).

На думку Слідчого комітету Росії, Курмашева нібито мала надати відповідні документи для включення її до реєстру «іноземних агентів». Водночас Міністерство юстиції Росії «за своєю ініціативою не включало журналістку до реєстру».

Зокрема, за версією російського слідства, у вересні 2022 року Курмашева нібито отримала дані про мобілізованих викладачів одного з вишів у Татарстані «з метою підготовки альтернативних аналітичних матеріалів», передання їх «профільним міжнародним інстанціям та проведення інформаційних кампаній, що дискредитують Росію».

Курмашевій загрожує позбавлення волі терміном до п’яти років. Найближчим часом їй оберуть запобіжний захід, уточнили журналісти «Idel.Реалии».

Редакція «Радіо Вільна Європа» закликала звільнити Курмашеву.

Курмашева є громадянкою Росії та США, яка проживає в Празі (Чехія) зі своїм чоловіком та дітьми. Вона приїхала до Росії за сімейними обставинами в середині травня. За кілька тижнів силовики затримали її в казанському аеропорту. У Курмашевої вилучили американський та російський паспорти. Згодом мировий суд у Казані оштрафував її за неповідомлення російської влади про друге громадянство.

Алсу Курмашева багато років висвітлює проблеми етнічних меншин у Волго-Уральському регіоні Росії. Вона висвітлювала питання захисту та збереження татарської мови й культури на тлі посилення за останні роки тиску російської влади на корінні народи РФ.

Як пишуть «Idel.Реалии», російська влада може оголосити «іноагентом» будь-кого, хто перебуває під «іноземним впливом», визначення якого в законі прописано дуже розмито. Нині в реєстрі кілька сотень так званих агентів: фізичних осіб, ЗМІ, ГО та рухів. З кінця 2022 року новими поправками до законодавства «іноагентам» заборонили викладати в держустановах, бути організаторами публічних заходів, служити в армії за контрактом та бути членами виборчих комісій.

Мін’юст Росії у 2017 році визнав проєкти Татаро-башкирської служби «Радіо Вільна Європа» — «Idel.Реалії» та «Азатлик Радіоси» — «іноземними агентами».

Фото: Алсу Курмашева / «Радіо Свобода»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
817
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду