Журналісти The Kyiv Independent ідентифікували 20 дітей, яких викрали з Донецької області і передали російським сім'ям
Журналісти The Kyiv Independent ідентифікували 20 дітей, яких викрали з Донецької області і передали російським сім'ям
У травні 2022 року з окупованого Донецька під виглядом оздоровлення в Росію депортували 31 українську дитину, щонайменше 14 з яких згодом передали під опіку в російські сімʼї. Про це йдеться у фільмі-розслідуванні «Діти для Путіна» відділу розслідувань воєнних злочинів The Kyiv Independent.
За даними журналістів, спершу дітей депортували з Донецька в пансіонат «Поляни», що у Підмосковʼї, де вони мали перебувати з 27 травня до 27 червня 2022 року. Після цього, як ідеться в документі, який розслідувачі отримали з власних джерел, дітей мали повернути назад до окупованого Донецька. Однак цього не відбулося.
Журналісти ідентифікували 20 дітей зі списку. Частина з них до повномасштабного вторгнення мешкала в Маріуполі та околицях.
Згідно з інформацією правоохоронних органів, 13 дітей зі списку або були сиротами, або їхніх батьків позбавили опікунських прав.
З початком бойових дій у Маріуполі щонайменше девʼятьох дітей примусово перемістили в Донецьку дитячу лікарню №5, де утримували протягом кількох місяців.
The Kyiv Independent встановив, що причетною до організації депортації цих дітей була колишня українська чиновниця, яка залишилася працювати в Донецьку після захоплення міста в 2014 році, Світлана Майборода. Вона — керівниця так званої Державної служби у справах сімʼї і дітей «ДНР».
У травні 2022-го Майборода запропонувала деяким дітям, які перебували в дитячій лікарні №5 Донецька, поїхати на згаданий відпочинок у Підмосковʼя. Інших, як свідчать опитані журналістами діти, вивезли до Росії примусово.
Окрім цього, відповідальним за виїзд групи з 31 дитини був підлеглий Майбороди — 29-річний Кирило Потиліцин. Він є «тимчасовим виконувачем обовʼязків директора Дитячого соціального центру в Донецьку», а також колишнім юристконсультантом у центрі. Там він «відповідав за захист прав дітей».
Після так званого відпочинку в пансіонаті «Поляни» дітей почали передавати в російські сімʼї. Уповноважена при президенті Росії з прав дитини Марія Львова-Бєлова однією з перших взяла під свою опіку маріупольця Пилипа Головню. За інформацією журналістів, він має опікунів в Україні.
Читайте також:
- Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт Путіна і уповноваженої з прав дитини РФ
- Американське видання Vice взяло інтерв'ю у російської омбудсманки, яку МКС розшукує за депортацію дітей
Ідентифіковані російські сімʼї, які взяли решту українських дітей зі списку під свою опіку, мешкають у Московській області. Усі вони вже мали під своєю опікою інших прийомних дітей. Зокрема, серед них журналісти ідентифікували колишню доброволицю чеченської війни Ірину Рудницьку, колишню працівницю міліції, яка характеризує себе в соцмережах як «мама 54 дітей і 16 онуків», Ліліану Романову та ексвійськового Дениса Трипольця.
Нагадаємо, журналісти проєктів «Ти як?» і «Схеми» також ідентифікували причетних до депортації 31 української дитини за допомогою свідчень Євгена Межевого, чиї діти були у «списку 31», а також завдяки ексклюзивним документам з верифікованого витоку з пошти ватажка так званої «ДНР» Дениса Пушиліна.
Наразі з цієї групи вдалося повернути тільки Сергія Курбонова та трьох дітей Євгена Межевого.
Прем’єра розслідування відбулася о 20:00 18 липня на ютуб-каналі «Радіо Свобода». Фільм «Список 31» також транслюватиме Суспільне у марафоні «Єдині новини».
Фото: пресслужба The Kyiv Independent