Данілов назвав повідомлення про «табори вагнерівців» у Білорусі «звичайними ІПСО»
Данілов назвав повідомлення про «табори вагнерівців» у Білорусі «звичайними ІПСО»
Повідомлення про нібито табори для бойовиків ПВК «Вагнер» на території Білорусі є інформаційно-психологічною спецоперацією. Таку думку висловив секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данілов в ефірі загальнонаціонального телемарафону «Єдині новини», передає «Укрінформ».
За його словами, самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко ніколи не допустить такої ситуації.
«Лукашенко дуже досвідчений політик, він з 1994 року при владі... Він ніколи не дозволить нікому будувати ніяких таборів на своїй території. Це виключена ситуація. Я не думаю, що Лукашенко дозволить, як Путін, робити окрему приватну армію на своїй території, яка не буде в нього під контролем.
Це росіяни поширюють, щоб робити певні ІПСО або впливати на нашу країну, на Польщу, на Литву, які мають кордони з Білоруссю. Це звичайна спецоперація», — заявив Данілов.
За його словами, ситуація в Росії доводить, що в країні не може бути багато приватних військових компаній, оскільки все закінчується з’ясуванням стосунків між ними.
Коментуючи дозвіл на перебування ватажка ПВК «Вагнер» Євгенія Пригожина на території Білорусі, секретар РНБО нагадав, що Лукашенко багато років обіцяє союзну державу з РФ і при цьому постійно «тягне» гроші з російського бюджету.
«Це людина, яка створювала так званий Союз ще за часів Єльцина. Це доволі хитрий лис, ніякого Союзу там не буде, і він для своїх інтересів це питання відпрацьовує», — вважає секретар Радбезу.
При цьому Данілов вчергове висловив переконання, що світу слід готуватись до розвалу Російської Федерації.
«Каталізатором цього можуть стати будь-які події, і світ має до цього підготуватися. Тому що розпад Росії неминучий», — наголосив він.
Нагадаємо, ввечері 23 червня пресслужба ватажка ПВК «Вагнер» Євгенія Пригожина опублікувала заяву, в якій ішлося, що російська армія вдарила по тилових таборах ПВК «Вагнер». За словами очільника найманців, «загинуло безліч бійців». Пригожин пообіцяв, що «зло буде покаране», і оголосив «марш справедливості» на Москву проти очільників російського Міноборони. Він попросив військових РФ не чинити опору та не називати це «військовим переворотом».
Натомість у російському Міноборони інформацію про ракетний удар по таборах ПВК «Вагнер» назвали провокацією. Зранку 24 червня російський президент Володимир Путін у своєму відеозверненні заявив, що в країні намагаються «організувати заколот», а РФ веде «боротьбу за виживання». Він назвав дії Пригожина зрадою Росії. Проти очільника ПВК «Вагнер» порушили кримінальну справу про заклик до збройного заколоту. Йому загрожувало до 20 років ув'язнення.
Невдовзі російські ресурси повідомили, що провайдери та соціальні мережі почали блокувати доступ до новин із заявами Пригожина. З російськомовної вікіпедії прибрали статтю про промову Путіна щодо «придушення воєнного заколоту», як тільки вона з'явилась. При цьому статтю в російськомовній вікіпедії про заколот Пригожина в РФ 24 червня переглянули 920 тисяч разів.
Того ж дня в соцмережах почали поширювати фото бронетехніки на вулицях Ростова-на-Дону. Згодом з’явилися повідомлення, що «вагнерівці» взяли під контроль деякі військові об’єкти в Ростові та Воронежі і вирушили колоною в напрямку Москви. Дорогою вони збили декілька гвинтокрилів та літак ВПС Росії. На території Москви та декількох областей РФ було введено режим контртерористичної операції.
Ввечері 24 червня з Пригожиним провів переговори від імені Кремля самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко. Після цього Пригожин оголосив, що зупиняє «марш» на Москву і розвертає своїх бойовиків до польових таборів. Згодом стало відомо, що він зобов’язався переміститись до Білорусі, взамін йому пообіцяли закрити кримінальну справу та змінити керівництво Міноборони РФ, бойовикам «Вагнера» обіцяли амністію за заколот.
У вівторок Лукашенко повідомив, що Пригожин начебто прибув до Білорусі, хоча досі чітких підтверджень цьому не було. При цьому деякі західні експерти й аналітики почали припускати, що Кремль використає цю ситуацію, щоб організувати силами «Вагнера» новий наступ на Київ з території Білорусі. Згодом з’явилась інформація, начебто на території Білорусі вже розгортають військові табори «Вагнера». Українські прикордонники заявляли, що наразі не зафіксували появи на території Білорусі угруповання «ПВК "Вагнер"» та їхніх таборів.
Фото: ОП