The New York Times: Причиною руйнування Каховської ГЕС, найімовірніше, став підрив проходу до машинної зали
The New York Times: Причиною руйнування Каховської ГЕС, найімовірніше, став підрив проходу до машинної зали
Найімовірнішою причиною руйнування Каховської ГЕС став підрив росіянами підводного проходу до машинної зали станції всередині греблі.
Про це йдеться в розслідуванні The New York Times. Експерти з України та США в коментарях виданню запевняють, що глибоко всередині дамби була «ахіллесова п’ята». Вони нагадують, що греблю збудували за радянських часів, тому Москва мала всі її інженерні креслення і знала, де її найвразливіші місця.
NYT Kakhovka dam investigation: "Evidence clearly suggests the dam was crippled by an explosion set off by the side that controls it: Russia"
— ????????Ukraine Resists Russian Genocide... Yeah Again (@ArmedMaidan) June 17, 2023
Western leaders: 11 days on, time to clearly say who did it + consequenceshttps://t.co/bss3ulsz1u#Ukraine #UkraineRussiaWar #Kakhovka
Журналісти The New York Times вивчили численні матеріали й провели інтерв’ю з інженерами, які вивчають руйнування дамб та гребель. Ґрунтуючись на цьому, вони дійшли висновку: обвал греблі не був випадковим. Руйнування бетонного фундаменту навряд чи відбулося саме по собі.
На думку двох американських інженерів, враховуючи супутникові та сейсмічні дані про вибухи в цьому районі, найімовірнішою причиною обвалення став вибух заряду, розміщеного в коридорі для обслуговування або тунелі, який проходить крізь бетонне серце конструкції.
«Якщо ваша мета знищити саму дамбу, знадобиться потужний вибух. Прохід є ідеальним місцем для розміщення цього вибухового заряду», — розповів інженер-геотехнік Майкл Вест, директор компанії «Wiss, Janney, Elstner Associates».
Український інженер Ігор Стрілець, який перебував на Каховській ГЕС до того декілька місяців, теж вважає, що єдине пояснення руйнування бетонної основи греблі — вибух у тунелі. За його словами, вибух знищив частину основи, після чого під тиском води зруйнувалися інші частини греблі, розташовані в ділянці місця вибуху.
Грегорі Бічер, член Національної інженерної академії США, професор Університету Меріленду, наголошує, що секцію дамби не потрібно подрібнювати — вистачить лише підірвати настільки, щоб її зруйнувала вода. «Важко зрозуміти, як щось інше, крім внутрішнього вибуху в проході, може пояснити пошкодження», — каже експерт.
Крім того, йдеться в розслідуванні The New York Times, о 2:35 та 2:54 ночі 6 червня сейсмічні датчики в Україні та Румунії зафіксували ознаки потужних вибухів. Очевидці в цьому районі чули потужні вибухи приблизно між 2:15 і 3:00 ночі. І незадовго до того, як дамба була зруйнована, супутники американської розвідки зафіксували інфрачервоні теплові сигнали, які також вказували на вибух.
Після руйнування першої частини дамби тиск води обвалив решту конструкції.
Коли рівень води знизився, він опустився нижче верхньої межі бетонного фундаменту дамби. Секція, яка була пошкоджена, не була видна над лінією води — це вагомий доказ того, що фундамент зазнав структурних пошкоджень, стверджують інженери.
Читайте також:
-
Їх змило? Разом із водою від прориву каховської греблі? Про стандарти західних медіа
-
Підрив Каховської ГЕС. Моніторинг спільного телемарафону «Єдині новини» за 6-7 червня 2023 року
-
Європарламент визнав підрив Каховської ГЕС російським воєнним злочином
-
NYT: Американські супутники зафіксували вибух на Каховській ГЕС перед її руйнуванням
Фото: Daniel Berehulak / The New York Times