Андрій Павлишин здобув літературну премію імені Юрія Шевельова

Андрій Павлишин здобув літературну премію імені Юрія Шевельова

18 Грудня 2022
3209
18 Грудня 2022
11:08

Андрій Павлишин здобув літературну премію імені Юрія Шевельова

3209
Спеціальні відзнаки отримали Павло Казарін і Маркіян Прохасько.
Андрій Павлишин здобув літературну премію імені Юрія Шевельова
Андрій Павлишин здобув літературну премію імені Юрія Шевельова

У Києві вручили премію імені Юрія Шевельова. Її лауреатом став журналіст, історик та перекладач Андрій Павлишин. Його відзначили за збірку есеїстики «Нам і далі загрожує вічність». Володарем Спеціальної відзнаки Капітули цьогоріч став Павло Казарін, а Спеціальну відзнаку «Радіо Культура» отримав Маркіян Прохасько. Про це повідомляє PEN Ukraine.

Декан Києво-Могилянської Бізнес-Школи Олександр Саврук нагородив лауреата статуеткою Бронзового Ангела, виготовленою скульпторкою Світланою Карунською, а також грошовою премію та дипломом.

Книжка Андрія Павлишина присвячена знаковим постаттям Львова першої половини ХХ століття. «Есеїстика — мій улюблений жанр, і так було усе моє свідоме життя. З появою цієї книжки я як есеїст вийшов з тіні. Багато років я працював перекладачем. Вийшло понад пів сотні книжок і тисячі статей у моєму перекладі. Але перекладач найчастіше залишається непоміченим. У цій книжці я зібрав есеї, розкидані в різні роки по різних виданнях. Я уклав цю книжку для того, щоб оповісти читачам про те, які люди в минулому жили у Львові. Бодай віртуально, я спробував повернути їх до життя», — сказав письменник.

Андрій Павлишин — український журналіст, історик та перекладач. У минулому — програмний і головний редактор видавництв «ЕСПОЛ», «Фенікс», «Просвіта», редактор культурологічного часопису «Ї», головний редактор «Львівської газети» та ресурсу «Західна аналітична група». Співзасновник Форуму видавців у Львові. Дослідник відносин між Польщею та Україною, творчості Бруно Шульца та перекладів інтелектуальної літератури з польської українською мовою. Автор книжок «Бруно Шульц» (2020) і «Нам і далі загрожує вічність» (2021) та низки перекладів творів польських авторів, серед яких Бруно Шульц, Станіслав Лем, Чеслав Мілош, Януш Корчак та інші. Лауреат премії імені Пантелеймона Куліша (2013) та перекладацької премії Польського ПЕН (2015). 

До переліку фіналістів премії імені Юрія Шевельова за найкращу українську книжку есеїстики 2022 року ввійшли Павло Казарін («Дикий Захід Східної Європи»), Андрій Павлишин («Нам і далі загрожує вічність») та Маркіян Прохасько («Мрія про Антарктиду»).

Павло Казарін

Цього року в межах премії імені Юрія Шевельова також було вручено дві спеціальні відзнаки. Спеціальну відзнаку Капітули «за майстерну колумністику та аналіз воєнного сьогодення» отримав журналіст Павло Казарін за книжку «Дикий Захід Східної Європи». «Після 24 лютого я повертався думками до цієї книжки і думав про те, чи вона не застаріє, чи час і нові обставини її не вʼбють. Але виявилося, що процеси, які почалися на наших очах у 2014 році, у 2022-му лише прискорилися. Ми сьогодні спостерігаємо за тим, як наша країна перетворюється на ціннісний орієнтир, причому не лише для своїх громадян, але й для всього світу», — відзначив Павло Казарін.

Маркіян Прохасько

Також під час церемонії втретє було вручено Спеціальну відзнаку Радіо «Культура». Ім’я її володаря оголосила продюсерка Радіо «Культура», журналістка, перекладачка та письменниця Ірина Славінська. Відзнаку отримав письменник і журналіст Маркіян Прохасько. Його книжка «Мрія про Антарктиду» наступного року прозвучить в аудіоформаті в ефірі Радіо «Культура». «У цій книжці мені хотілося досягти того, про що мені давно вже йшлося в літературі, — говорити про Україну, її вагу, роль і значення у світі, її інакшість і унікальність у багатьох сферах так, щоби не називати цих слів напряму. Розповідати так, щоби читач свідомо або несвідомо розумів, що Україна є, вона унікальна, незамінна. Без неї пазл із континентами нашої планети був би неповним», — зрозповів Маркіян Прохасько.

Цього року до довгого списку номінантів на здобуття Премії увійшло 12 книжок.

Премія імені Юрія Шевельова була заснована 2013 року. Вона присуджується раз на рік українському авторові за художню та наукову есеїстику. Нагорода носить імʼя Юрія Шевельова, який започаткував модерну українську есеїстику, та відзначає внесок у невідʼємні для цього жанру цінності: незалежність думки та витонченість стилю. До розгляду приймаються художні або наукові есеї українських авторів, опубліковані в паперовому вигляді протягом календарного року. Лауреатами Премії минулих років стали Тарас Прохасько («Одної і тої самої»), Андрій Портнов («Історії для домашнього вжитку»), Костянтин Москалець («Сполохи»), Олександр Бойченко («Більше/менше»), Вахтанґ Кебуладзе («Чарунки долі»), Андрій Любка («Саудаде»), Володимир Єрмоленко («Плинні ідеології»), Діана Клочко («65 українських шедеврів. Визнані й неявні»), Тарас Лютий («Культура принад і спротиву») та Андрій Бондар («Ласощі для Медора»).

Фото: Pen Ukraine

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3209
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду