Від 2020-го року з Білорусі виїхало понад 400 журналістів – БАЖ
Протести у Білорусі проти авторитарного режиму Лукашенка спричинили масовий виїзд медійників із країни. Від 2020-го року виїхало понад 400 журналістів. Такі дані в інтерв’ю «Белсату» навів заступник голови Білоруської асоціації журналістів Борис Горецький.
За словами Горецького, першим переломним моментом у рішенні виїхати за межі Білорусі був обстріл медійників,під час висвітлення акцій протесту, зокрема, журналістки «Нашої Ніви» Наталії Лубневської. Лубневській гумова куля влучила в ногу, після чого її госпіталізували. Куля також влучила в фотографа Getty Images Михайла Фрідмана, вона потрапила в акредитацію і випала. Водночас під час атаки світлошумовими гранатами фотокореспондентку «Белсату» Тетяну Капітонову контузило, а кореспондент «МБХ медіа» Олександр Скрильніков зазнав травм.
Наступна хвиля міграції була під час протестів на площі Змін, де затримали журналісток «Белсату» Катерину Андрєєву та Дар'ю Чульцову. «У листопаді я знову передбачав, що мають розпочатися масові погроми в офісах, саме після того, як влада вбила Романа Бондаренка», – каже Борис Горецький.
За його словами, сам він ніколи планував переїзд із Білорусі. «До липня 2021 року я взагалі не розглядав варіантів щодо переїзду. Адже якщо нас не затримували, то ми могли ще працювати. І навіть у вихідні перед своїм від'їздом з приводу чергових погромів у редакціях ЗМІ та у правозахисному центрі «Весна» я цитував пісню «Сплін» про те, що залишаємось зимувати. Але 16 липня вже стало зрозуміло, що працювати нам у Білорусі більше не дадуть: за два дні до цього затримали багатьох правозахисників, а за день відбулося майже повне зачищення ЗМІ», – розповів заступник голови БАЖ.
Як відзначив Борис Горецький, окрім БАЖ, підтримку білоруським медівникам надає фонд BySol.
За даними правозахисного центру «Весна», лише під час протестів в день виборів у Білорусі 9 серпня затримали понад 140 осіб.
У 2021-му Білорусь потрапила до найбільш несприятливих країн через жорстке придушення режимом Олександра Лукашенка масових протестів після виборів президента.
В результаті за рік тільки кількість заарештованих журналістів у країні зросла у 4,5 рази. За даними на початок року, які навела БАЖ, у в'язниці перебуває 31 представник медіа.
За даними БАЖ, з дня виборів президента в 2020 році білоруська медіасфера зазнала величезних втрат: були знищені або змушені закритися багато ЗМІ, десятки колег в неволі, журналісти були засуджені за кримінальними статтями, відбулися сотні обшуків, вилучень техніки, арештів, ініційовані кримінальні справи проти співробітників ЗМІ, редакції та журналісти багато разів були покарані штрафами. Лише за рік влада Білорусі затримала близько 500 медійників.
У кінці серпня 2021-го року Верховний суд Білорусі ліквідував Білоруську асоціацію журналістів.
Фото: «Белсат»