Російське видання «Агентство» розслідувало втручання Міноборони Росії в редакційну політику медіа

Російське видання «Агентство» розслідувало втручання Міноборони Росії в редакційну політику медіа

6 Вересня 2021
1306
6 Вересня 2021
21:15

Російське видання «Агентство» розслідувало втручання Міноборони Росії в редакційну політику медіа

1306
Сотня людей у пресслужбі обдзвонювала редакції з вимогою змінювати їхні публікації про армію та міністерство оборони.
Російське видання «Агентство» розслідувало втручання Міноборони Росії в редакційну політику медіа
Російське видання «Агентство» розслідувало втручання Міноборони Росії в редакційну політику медіа

Міністр оборони Росії Сергій Шойгу, обійнявши свою посаду у 2012 році, збільшив кількість співробітників пресслужби відомства до ста людей і зобов’язав їх обдзвонювати редакції ЗМІ з вимогою спростовувати новини. 

Про це повідомляє «Агентство» – видання, створене журналістом Романом Баданіним після визнання його «Проекту» «небажаною» організацією.

За даними декількох джерел «Агентства», втручання в редполітику медіа відбувалося цілодобово. Співрозмовники видання, які працювали у відомстві, стверджують, що при Шойгу «в кабінетах всіх заступників міністра» поставили екрани, щоб відстежувати публікації ЗМІ про відомство.

Якщо про якусь подію в російській армії написало регіональне ЗМІ, то співробітники пресслужби «починали обдзвонювати інші видання регіону з проханням нічого не випускати». 

«Так більше шансів, що публікацію не помітять федеральні медіа», – пояснив співрозмовник.

Наприклад, у 2017 році Шойгу говорив про досягнення російської армії в Сирії: «звільнена площа становить 503 тисячі 223 квадратних кілометрів», хоча це у 2,5 раза більше всієї площі Сирії.

Після того, як новина потрапила в Yandex, посилається видання на свої джерела, офіцери міністерства дзвонили в IT-компанію і вмовляли зняти цю новину. 

Деякі «хороші» публікації про відомство і Шойгу, додає «Агентство», «придумують» у пресслужбі Міноборони, а потім передають їх для поширення далі.

Нагадаємо, що 27 серпня редакції низки російських ЗМІ, у тому числі «Медуза», «Дождь», «Новая газета», російський Forbes, The Village, «7×7», Republic, «Псковская губерния», Wonderzine і багато інших, оприлюднили звернення до влади Росії.

Вони нагадали, що оголошення ЗМІ і громадян «іноземними агентами» і «небажаними організаціями» прямо порушує Конституцію Росії, закон про ЗМІ, Кримінальний кодекс та Загальну декларацію прав людини, які гарантують свободу ЗМІ.

Також редакції вимагали розслідувати напади та переслідування журналістів.

З кінця 2020 року в реєстр ЗМІ – «іноземних агентів» внесли сім недержавних видань і 25 осіб, більшість із яких були журналістами.

21 грудня 2020 року в реєстр іноземних ЗМІ, що виконують функції іноземних агентів у РФ, включили чеське інформаційне агентство Medium-Orient, а 28 грудня – правозахисника Льва Пономарьова, журналістів Людмилу Савицьку й Сергія Маркелова, головного редактора «Псковської губернії» Дениса Камалягіна, петербурзьку художницю й активістку Дарину Апахончич.

7 квітня Роскомнагляд повідомив, що на російське бюро «Радіо Свобода», раніше включене Мін'юстом до реєстру «іноземних ЗМІ, що виконують функції іноземних агентів», було складено 390 протоколів про відсутність відповідного маркування на публікаціях і винесені постанови про штрафи на 71,5 млн рублів (пізніше ця сума зросла до 230 млн рублів – близько 83 млн грн за курсом на момент публікації цієї новини). Після цього співробітники видання почали залишати країну.

23 квітня 2021 року Мін'юст РФ включив видання «Медуза» в реєстр «ЗМІ – іноземних агентів», і воно опинилося на межі закриття: рекламодавці відмовилися від співпраці, журналістам довелося скоротити зарплати, деякі з них були змушені покинути редакцію.

14 травня в реєстр «ЗМІ – іноземних агентів» потрапила організація Stichting 2 Oktober – адміністратор доменного імені видання VTimes.io; 12 червня його було закрито.

14 червня стало відомо, що з президентського пулу виключили телеканал «Дождь».

15 липня Генпрокуратура оголосила «небажаною» на території Росії діяльність іноземної організації Project Media, Inc. – видання «Проект», заявивши, що вона «становить загрозу основам конституційного ладу і безпеки». Мін'юст також включив «Проект» у реєстр «небажаних» організацій. Одночасно головний редактор видання Роман Баданін, а також співробітники Петро Маняхін, Ольга Чуракова, Марія Желєзнова та Юлія Лук'янова були персонально оголошені «ЗМІ – іноземними агентами».

До того ж переліку внесли журналістку «Радіо Свобода» Єлизавету Маєтну, співробітників «Открытых медиа» і «Проект» Юлію Ярош, Максима Глікіна, Іллю Різдвяного, Михайла Рубіна, Софію Гройсман, Юлію Апухтіну й Олексія Постернака.

23 липня компанію The Insider SIA – адміністратора доменного імені видання The Insider – включили в реєстр «ЗМІ – іноземних агентів». Його засновник Роман Доброхотов припустив, що його колегам доведеться покинути Росію, а 28 липня до самого Доброхотова прийшли з обшуком і вилучили в нього техніку й закордонний паспорт – нібито в рамках справи про наклеп, за якою Доброхотов поки проходить як свідок.

4 серпня 2021-го Роскомнагляд заблокував сайти «Открытых медиа», «МБХ Медиа» і «Правозащиты Открытки» на вимогу Генпрокуратури Росії, оскільки відомство вважає їх пов'язаними з Open Russia Civic Movement і Open Russia (діяльність організацій оголошено «небажаною» на території Росії).

20 серпня в реєстр «іноземних ЗМІ, що виконують функції іноземного агента», включено телеканал «Дождь», видання «Важные истории» (юридична особа Istories fonds, зареєстрована в Латвії) і персонально журналістів Степана Петрова, Олесю Шмагун, Алесю Мароховську, Ірину Долиніну, Романа Шлейнова, Романа Аніна, Дмитра Великовського.

Фото: Сергій Шойгу, 2013 рік / kremlin.ru

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1306
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду