Дівчину співзасновника Nexta утримують у СІЗО Мінська

Дівчину співзасновника Nexta утримують у СІЗО Мінська

24 Травня 2021
937
24 Травня 2021
18:00

Дівчину співзасновника Nexta утримують у СІЗО Мінська

937
Мати дівчини не знає, у чому звинувачують Софія Сапегу.
Дівчину співзасновника Nexta утримують у СІЗО Мінська
Дівчину співзасновника Nexta утримують у СІЗО Мінська

Росіянку, дівчину колишнього головного редактора опозиційного Telegram-канала Nexta Романа Протасевича Софія Сапегу, яку затримали під час вимушеної посадки літака Ryanair в Мінську, утримують у мінському ізоляторі на Окрестіна. Їй досі не висунули жодних обвинувачень. Про це російській службі ВВС розповіла її мати Анна Дудич.

«Ми дізналися з інстаграма, що здійснив посадку рейс, [що летів] з Афін до Вільнюса. Вони були на відпочинку. Звичайна поїздка з молодою людиною, нічого за собою не тягне. Ми живемо в [місті] Ліда, ми дізналися, що літак над Лідою розгорнули, до Вільнюса залишалися лічені хвилини летіти», – розповіла Анна Дудич.

Вона уточнила, що Сапега встигла написати в WhatsApp лише слово «мама».

«Вона не встигла продовжити. Більше я з нею не зв'язувалася. На даний момент вона перебуває в ІТТ Окрестіно, ми її сьогодні знайшли, найняли адвоката», – сказала Дудич.

Їй невідомо, у чому звинувачують Софія Сапегу.

«Ми зустрілися з консулом, поспілкувалися, описали ситуацію, вони в курсі події, сподіваюся, вони нам допоможуть», – повідомила мати затриманої та додала, що Міністерство закордонних справ РФ запросило консульський доступ до Сапеги.

Як писав ДМ, 23 травня 2021 року літак Ryanair, на борту якого перебували Роман Протасевич та ще 122 пасажири, здійснив аварійну посадку в Мінську через повідомлення пілотів про мінування. Літак міг би сісти в аеропорту Вільнюса, однак білоруські ВПС вислали військовий літак МІГ-29 для примусової посадки борту саме в Мінську. За даними ЗМІ, команду прийняти літак в Мінську дав особисто Олександр Лукашенко. Повідомлення про мінування не підтвердилося.

Після вимушеної посадки пасажирів вивели з літака й перевірили їх документи, під час перевірки Романа Протасевича затримали. Його знайомі пишуть, що засновнику Nexta може загрожувати смертна кара. Перед вильотом журналіст повідомив своїм колегам з Nexta, що помітив за собою стеження. Правозахисний центр «Вясна» визнав Романа Протасевича політичним в'язнем.

Директорка Amnesty International у регіоні Східної Європи й Центральної Азії Марі Стразерс закликала негайно звільнити  Протасевича. Україна, Європейський Союз, Європейська Комісія, Європейська Рада, НАТО, США, Канада, Литва, Латвія, Естонія та Австрія засудили посадку літака Ryanair в Мінську та затримання засновника Nexta. Зокрема, на думку президента Литви Гітанаса Науседи, інцидент варто розглядати як викрадення людини із застосуванням військової сили. Міжнародна організація цивільної авіації (ICAO) стурбована примусовою посадкою літака Ryanair у Мінську і припускає, що інцидент міг стати порушенням Чиказької конвенції 1944 року, яка регулює цивільну авіацію. Генеральний директор Ryanair Майкл О'Лірі назвав примусову посадку літака «захопленням за наказом держави». Пізніше авіакомпанія Ryanair випустила оновлену заяву, у якій назвала ситуацію з посадкою літака в Мінську актом піратства з боку білоруської влади.

Хто такий Роман Протасевич читайте тут. Усі подробиці спецоперації влади Білорусі із затримання Романа Протасевича, яку світ назвав «шокуючим актом тероризму», читайте тут.

Нагадаємо, у листопаді 2020 року Слідчий комітет Білорусі порушив кримінальні справи проти Степана Путила та Романа Протасевича. Їх звинувачують в організації «масових заворушень, що відбувалися на території Мінська з 9 серпня і тривають досі». Путила та Протасевича також звинувачують у посиленні соціальної ворожнечі щодо представників влади і співробітників правоохоронних органів. КДБ Білорусі визнав засновників телеграм-каналу Nexta нібито терористамиВерховний суд Білорусі визнав телеграм-канал Nexta, який висвітлює інформацію про події у країні після президентських виборів, та його логотип «екстремістськими матеріалами». Цим же рішенням суд зобов’язав Міністерство інформації Білорусі обмежити доступ до ресурсу, а сам телеграм-канал та логотип внести до республіканського списку екстремістських матеріалів.

МЗС Білорусі вимагало від Польщі в найкоротші строки видати Степана Путила і Романа Протасевича, оскільки вважає їхні дії «особливо небезпечними».

Фото: Ради Свобода 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
937
Читайте також
24.05.2021 17:20
Дмитро Золотухін
для «Детектора медіа»
8 875
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду