Наталія Гуменюк, ОК «Південь»: Жодне медіа, що працювало в Херсоні, не отримало на це дозволу. Журналістів планують позбавити акредитації
Наталія Гуменюк, ОК «Південь»: Жодне медіа, що працювало в Херсоні, не отримало на це дозволу. Журналістів планують позбавити акредитації
Українські журналісти у соцмережах критикують роботу Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня: багато ЗМІ, зокрема українських, не змогли отримати дозвіл працювати на звільнених територіях. У той же час деякі медіа опинилися в Херсоні і змогли зафіксувати те, що відбувається в місті в перші дні після звільнення. Серед них знімальні групи CNN, Sky News, Суспільного та Hromadske. За повідомленням джерел «Детектор медіа», зараз у місті працюють більше 50 журналістів, але пресцентр намагається позбавити акредитації щонайменше дві знімальні групи за те, що вони працюють у Херсоні всупереч забороні. «Детектор медіа» звернувся до керівниці Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня Наталії Гуменюк із проханням прокоментувати ситуацію.
— Пані Наталіє, лунає багато претензій до роботи координаційного пресцентру Сил оборони півдня та вас особисто саме через те, що деякі журналісти потрапили в Херсон, а деякі — ні. Чому так відбулося?
— Заборона існує для всіх — вона була оголошена на сторінці ОК «Південь», про це повідомили офіційно. Поки що робота ЗМІ в Херсоні не передбачається у зв’язку з небезпекою. Так вирішило командування. Відповідно до 73-го наказу головкома Збройних сил України визначено, що у зоні бойових дій порядок роботи журналістів визначає командир відповідного з’єднання, в зоні відповідальності якого перебуває населений пункт, куди хочуть потрапити журналісти. Саме він надає дозвіл на таку роботу тільки в супроводі пресофіцера у відповідному порядку за наявності акредитаційної карти і подачі вчасної заявки. В принципі, так і було завжди. Те, що туди потрапили деякі журналісти, — це так само, як люди, які переходять вулицю на червоне світло: всі знають, що цього не можна робити, це офіційно заборонено, але вони все одно переходять. І навіть часто за це їм нічого не буває. Так і тут спрацювало: люди потрапили туди, ми про це дізналися постфактум і розбираємося з кожною ситуацією окремо. Як це було — за сприяння якихось військових, які взяли на себе відповідальність? Якщо так, то ми проводимо службовий розбір і будуть зроблені висновки, проведена робота на рівні дисциплінарного стягнення.
— В чому, на вашу думку, полягає небезпека для журналістів? Ті знімальні групи, що туди їдуть, знають, що це може бути небезпечно, і усвідомлюють ризики.
— Відповідальність за організацію роботи журналістів у зоні бойових дій бере на себе командир: він дає розпорядження, в якому прописують, що він скеровує в зону бойових дій певних людей. І в тому числі супровід пресофіцерів.
— Але журналісти їдуть у Херсон, аби поспілкуватися з місцевими. Ці люди там живуть, вони так само в небезпеці, як і знімальні групи. Але ж ніхто не забороняє громадянам України бути в Херсоні чи не евакуює їх масово в інші міста.
— Ці люди — заручники ситуації, і вони мають трохи інший юридичний статус. Вони там живуть, а журналісти — це люди, які додатково туди приїхали. І ви, напевне, усвідомлюєте, що туди приїхали не чотири людини з двома камерами. І всі вони відверто заявляють, що їдуть не на один день, будуть орендувати квартири, будуть залишатися і надалі. А там квартири заміновані.
— Тобто заборона не пов’язана із проведенням операцій Служби безпеки України та Головного управління розвідки у місті?
— В тому числі. В місті тривають стабілізаційні заходи. І додатково є обмеження на в’їзд у місто.
— Можливо, частина журналістів отримала дозвіл від командирів конкретних частин чи підрозділів на в’їзд разом із ними в Херсон? Джерело «Детектора медіа» стверджує, що одна знімальна група дісталася в місто разом із військовими.
— У мене є інформація, що ніхто нікому не надавав жодних дозволів.
— Тобто ані українським, ані іноземним медіа офіційно не дозволили в’їхати в Херсон?
— Ніяким. Така у мене зараз інформація від командирів. Але ми продовжуємо роботу і з’ясовуємо обставини, як там опинилося декілька знімальних груп, і з’ясовуємо, хто вони, як вони проїхали і які були обставини. Як вони оминули блокпости, бо не всі проїхали через блокпост. Хтось проїхав в об’їзд. Нещодавно була така ситуація: дуже досвідчені журналісти Associated Press поїхали в іще окуповану Олександрівку і потрапили під обстріл, втратили автівку і техніку. І вони були позбавлені акредитації; і до того ж, сама агенція Associated Press підтримала позбавлення акредитації. Тому що вони порушили встановлений порядок.
— Associated Press підтримала позбавлення акредитації саме цих людей чи всього медіа?
— Конкретних людей.
— Чи будуть позбавлені акредитації іноземні медіа, які потрапили в Херсон?
— Ми подаємо інформацію в управляння зав’язків із громадськістю Збройних сил України про позбавлення цих людей акредитації. У мене зараз є інформація про позбавлення акредитації знімальних груп Sky News та CNN. Також є інформація про італійське видання, яке також там було, але я чекаю на додаткову інформацію.
— Чи ви вважаєте правильним позбавити акредитації людей, які всьому світу розповіли про історичну подію?
— Ми не позбавляємо акредитації людей за те, що вони про це розповіли. Ми говоримо про встановлений порядок, який є і який має виконуватися, як у будь-якій правовій державі. Вони, отримуючи акредитацію, всі підписували зобов’язання виконувати наказ №73.
— А коли журналісти зможуть офіційно працювати в Херсоні?
— На завтра планують надати частковий доступ. Наступними днями теж частковий. Все розплановано. Але всі хочуть потрапити туди одночасно.
— Це їхня робота, і можна зрозуміти, чому журналісти хочуть опинитися в центрі подій.
— А я розумію військових, які опинилися в ситуації, коли в центр подій приїхало відразу стільки журналістів.
«Детектор медіа» звернувся із запитаннями до знімальної групи Sky News, але журналісти поки що не коментують ситуацію.