Офіс генпрокурора повідомив, що в Україні розслідують 260 справ щодо перешкоджання журналістам

Офіс генпрокурора повідомив, що в Україні розслідують 260 справ щодо перешкоджання журналістам

15 Липня 2021
1201

Офіс генпрокурора повідомив, що в Україні розслідують 260 справ щодо перешкоджання журналістам

1201
Раніше ОПГ звітував, що за перший квартал 2021 року правоохоронці відкрили 267 кримінальних проваджень про злочини щодо журналістів.
Офіс генпрокурора повідомив, що в Україні розслідують 260 справ щодо перешкоджання журналістам
Офіс генпрокурора повідомив, що в Україні розслідують 260 справ щодо перешкоджання журналістам

Офіс генерального прокурора 15 липня повідомив, що в Україні розслідують 260 кримінальних провадженнях за фактами перешкоджання діяльності журналістів.

У цих провадженнях 17 особам оголосили підозру, 13 обвинувальних актів передали в суді, на розгляді у судах – 83 справи. Щодо подій на Донбасі правоохоронці розслідують 15 кримінальних проваджень, де потерпілими є 38 журналістів. 45 фактів порушення прав журналістів в окупованому Криму наразі розслідують у 23 кримінальних провадженнях, загалом до відповідальності притягнули 13 осіб. «Аналітичне повідомлення про переслідування журналістів на окупованому півострові, що мають ознаки злочинів проти людяності, вже передане Офісом генпрокурора до Міжнародного кримінального суду», – розповіли в ОГП.

Генпрокуорка Ірина Венедіктова також обговорила з представницею ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Марією Терезою Рібейро розслідування фактів перешкоджання журналістській діяльності під час подій на Майдані, зокрема, результати досудового розслідування у справах про вбивства журналістів В’ячеслава Веремія та Василя Сергієнка.

«Окрема увага була приділена обговоренню найгучніших справ щодо вбивств журналістів. Так, Офіс Генерального прокурора відстояв у Верховному Суді довічне позбавлення волі для вбивці Георгія Гонгадзе, а судові розгляди у справах про вбивства Павла Шеремета та Олеся Бузини наразі тривають», – йдеться в повідомленні.

Нагадаємо, 6 листопада 2019 року тоді ще голова парламентського комітету гуманітарної та інформаційної політики, народний депутат від «Слуги народу» Олександр Ткаченко повідомив, що депутати з його фракція будуть ініціювати рішення, згідно з яким злочини проти журналістів повинні розглядатися окремо. За його словами, на рівні тоді ще генерального прокурора Руслана Рябошапки обговорювалося питання щодо створення спеціального прокурорського підрозділу, який буде розслідувати справу проти журналістів; на рівні міністра внутрішніх справ Арсена Авакова – про створення спеціальних слідчих груп. 

Заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко, своєю чергою, повідомив, що на сайті відомства зранку 7 листопада 2019 року з’явиться розділ «Злочини проти журналістів та хід їх розслідування», у якому буде висвітлюватися інформація по статистиці і щодо стадії розгляду справ, пов’язаних із журналістами.

14 січня 2020 року парламент ухвалив постанову «Про Рекомендації парламентських слухань на тему: "Безпека діяльності журналістів в Україні: стан, проблеми і шляхи їх вирішення"» за основу та в цілому. 16 жовтня 2020 року у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт, створений на підставі Рекомендацій парламентських слухань на тему: «Безпека діяльності журналістів в Україні: стан, проблеми і шляхи їх вирішення» Члени комітету з питань свободи слова, а також низка народних депутатів з інших комітетів зареєстрували законопроєкт № 4224 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо забезпечення свободи слова, права на інформацію та законодавчих гарантій професійної діяльності».

17 березня 2020 року Офіс генерального прокурора створив робочу групу, яка займається опрацюванням та узагальненням інформації щодо протидії кримінальним правопорушенням, вчиненим проти журналістів. 17 вересня 2020 року стало відомо, що Офіс генерального прокурора створив міжвідомчу робочу групу для координації розслідувань злочинів проти журналістів, яку очолив представник Офісу генерального прокурора Олег Пилипюк. 2 листопада виконавча директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк вказала на проблему в комунікації між медіаспільнотою та правоохоронними органами. За її словами, ця робоча група вперше функціонує без участі громадських організацій.

Медіаюрист, керівник ГО «Платформа прав людини» Олександр Бурмагін розповів, що в Україні існує низка проблем, які стосуються спеціальних статей про злочини проти журналістів, а також – практик застосування законодавства під час досудового розслідування та розгляду цих справ у судах. Юрист уточнив, що за дев’ять років – з 2009 до 2018 року – у суди передали 59 справ щодо злочинів проти журналістів з обвинувальними вироками, у яких винних, переважно, штрафували на 850 гривень. За дев’ять місяців 2020 року правоохоронці зареєстрували 180 кримінальних проваджень за злочини проти журналістів, з них до суду передали дев'ять обвинувальних актів.

4 листопада 2020 року Верховна Рада України ухвалили за основу законопроєкт №3633 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень проти журналістів» проголосували 305 народних депутатів. 2 лютого 2021 року Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт, який передбачає посилення відповідальності за злочини проти журналістів.

25 травня 2021 року Офіс генерального прокурора повідомив, що за перший квартал 2021 року правоохоронці відкрили 267 кримінальних проваджень про злочини щодо журналістів – це майже половина від кількості подібних справ за попередній рік (563). ОПГ зазначив, що в 2021 році в чотирьох справах за «журналістськими статтями» оголосили вироки, 69 – розглядають у судах, ще шість – скерували до суду.

Фото: Офіс генерального прокурора

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1201
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду