Український ПЕН підтримав проведення дебатів кандидатів у виконавчі директори УКФ – заява

Український ПЕН підтримав проведення дебатів кандидатів у виконавчі директори УКФ – заява

19 Березня 2021
2012
19 Березня 2021
13:50

Український ПЕН підтримав проведення дебатів кандидатів у виконавчі директори УКФ – заява

2012
Журналісти, видавці та науковці закликали ОПУ, Мінкульт та МЗС гарантувати чесність, прозорість, фаховість і публічність конкурсів.
Український ПЕН підтримав проведення дебатів кандидатів у виконавчі директори УКФ – заява
Український ПЕН підтримав проведення дебатів кандидатів у виконавчі директори УКФ – заява

Український осередок Міжнародного ПЕН-клубу підтримав проведення публічних дебатів кандидатів на посаду виконавчого директора Українського культурного фонду задля обрання найбільш фахової та компетентної особи на цю посаду. Про це йдеться в заяві від 19 березня, яку підписали понад 60 письменників, журналістів, видавців, перекладачів, науковців та правозахисників.

Український ПЕН звернув увагу на погіршення ситуації із проведенням конкурсу в УКФ через заяву Міністерства культури та інформаційної політики, якою відомство «фактично відсторонилось від відповідальності та поставило під сумнів прозорість процедур та правомірність рішень УКФ».

«Цей перебіг подій, який знову-таки відбувається буквально перед обранням директора/ки УКФ, оприявнює надзвичайну вразливість і крихкість нових культурних інституцій, зокрема УКФ», – йдеться в заяві.

Крім того, Український ПЕН повідомив, що пильно спостерігатиме за перебігом виборів директорів в Українському інституті, Національному центрі Олександра Довженка, Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі «Мистецький Арсенал» тощо. У ПЕН-клубі кажуть, що також підтримують проведення дебатів у цих інституціях, за потреби.

Вони закликали Офіс президента, Мінкульт та Міністерство закордонних справ гарантувати максимальну чесність, прозорість, фаховість і публічність конкурсних процедур.  

«Детектор медіа» публікує повний текст заяви.

Українського ПЕН щодо ситуації в Українському культурному фонді

Ми, українські письменники, журналісти, видавці, перекладачі, науковці, правозахисники, члени Українського осередку Міжнародного ПЕН-клубу, хочемо привернути якнайпильнішу увагу органів влади та громадського суспільства до ситуації, що склалась довкола виборів директора/ки Українського культурного фонду, які мають відбутись 24 березня.

Одразу після оголошення списку кандидатів на посаду директора/ки 11 березня, на адресу УКФ соціальними мережами почали ширитись обвинувачення у неправомірних діях, а народний депутат від партії «Голос» Ярослав Железняк направив заяву до Національного антикорупційного бюро про вчинення кримінального правопорушення.

За кілька днів, після зустрічі теперішньої виконавчої директорки УКФ Юлії Федів з Ярославом Железняком, заяву до НАБУ було відкликано, а питання щодо правомірності та законності ухвалення рішень прояснено. Однак репутація, що є одним із ключових надбань УКФ, зазнала шкоди, довіра, яку великими зусиллями впродовж останніх років вибудовував Фонд, також опинилась під загрозою. Ситуація погіршується тим, що керівний орган УКФ – Міністерство культури та інформаційної політики – у своїй заяві від 16 березня фактично відсторонилось від відповідальності та поставило під сумнів прозорість процедур та правомірність рішень УКФ.

Цей перебіг подій, який знову-таки відбувається буквально перед обранням директора/ки УКФ, оприявнює надзвичайну вразливість і крихкість нових культурних інституцій, зокрема УКФ.

Ми хочемо наголосити, що Український культурний фонд — унікальна інституція, що постала, зокрема, як результат постмайданних зусиль культурного середовища, яке наполягало на демократичних і прозорих процесах фінансування культури. За неймовірно короткий період, лише неповні чотири роки, вона перетворилась на зразок прозорих та збалансованих процедур, які ґрунтуються на доступних і демократичних правилах та багаторівневій фаховій експертизі. Як інституція, створена в такі рекордні терміни, УКФ ще перебуває на етапі становлення, а отже, може припускатися технічних помилок, які, маємо віддати їй належне, завжди аналізує, публічно проговорює та виправляє.

Механізми розподілу бюджетних коштів, які розробив та запустив УКФ, є важливим прикладом демократичного європейського підходу, який унеможливлює корупцію та ручне управління з боку окремих  зацікавлених особистостей чи груп.

Зокрема, впродовж минулого року, коли сектор культури фактично опинився на межі виживання через пандемію, саме УКФ виявився тим ефективним та надійним партнером, який без порушення процедур і принципів конкурсності та прозорості в надзвичайно стислі терміни забезпечив фінансування сектора з боку держави.

Цього року руйнівний уплив пандемії на культурну сферу триває. Це означає, що не лише УКФ, а й інші системотворчі інституції, які є тестовими майданчиками та водночас гарантами нових підходів, — Український інститут, Національний центр Олександра Довженка, Національний культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький Арсенал» та інші — потребують максимальної уваги й турботи. В усіх них вже відбуваються або незабаром будуть відбуватись вибори директорів/ок.

Український осередок Міжнародного ПЕН-клубу пильно спостерігатиме за перебігом подій у кожній із цих інституцій. Ми закликаємо Офіс президента, Міністерство культури й інформаційної політики та Міністерство закордонних справ гарантувати максимальну чесність, прозорість, фаховість і публічність конкурсних процедур. Ми підтримуємо ідею публічних дебатів кандидатів на посаду директора/ки УКФ (і за потреби, інших інституцій) задля обрання найбільш фахової та компетентної кандидатури на цю посаду.

Результати цих конкурсів важливі стратегічно: вони вплинуть не лише на все культурне середовище, а й на довіру до України з боку закордонних партнерів. І, що найголовніше, – стануть іспитом на готовність влади діяти в інтересах суспільства, а не приватних осіб.

***

Нагадаємо, 8 лютого 2021 року УКФ повідомив, що у виконавчої директорки Українського культурного фонду Юлії Федів, яка обіймала цю посаду з 2018 року, завершився контракт. Вона продовжить виконувати свої обов’язки поки проводять конкурс. Того ж дня Наглядова Рада УКФ оголосила конкурс на посаду виконавчого директора установи. 

10 березня 2021 року Спілка концертних індустрій України звинуватила УКФ у непрозорому використанні коштів. Причому саме в той час, коли триває прийом документів на конкурс виконавчого директора УКФ. На цю посаду планує переобратися діюча директорка Юлія Федів.

Український культурний фонд відповів на звинувачення у непрозорості фінансування проєктівНа думку УКФ, невідомий автор припускається помилки, переконуючи, що порядок використання бюджетних коштів визначається наказом Фонду, а отже посадові особи Фонду одноосібно приймають рішення щодо розподілення коштів. Це не так, адже Фонд не є приватною структурою.

У Міністерстві культури та інформаційної політики зазначили, що «поділяють занепокоєння спільноти можливими порушеннями при розподілі коштів», та звинуватили УКФ у недостовірній інформації.

17 березня міністр культури Олександр Ткаченко сказав, що аудиторська перевірка УКФ не повинна впливати на вибори виконавчого директора установи.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2012
Читайте також
03.03.2021 13:00
Ярослав Підгора-Гвяздовський
«Детектор медіа»
4 563
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду