У парламенті пропонують посилити захист законної професійної діяльності журналістів

У парламенті пропонують посилити захист законної професійної діяльності журналістів

20 Жовтня 2020
1807

У парламенті пропонують посилити захист законної професійної діяльності журналістів

1807
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт, створений на підставі Рекомендацій парламентських слухань на тему: «Безпека діяльності журналістів в Україні: стан, проблеми і шляхи їх вирішення», що відбулися 6 листопада 2019 року.
У парламенті пропонують посилити захист законної професійної діяльності журналістів
У парламенті пропонують посилити захист законної професійної діяльності журналістів

Члени комітету з питань свободи слова, а також низка народних депутатів з інших комітетів зареєстрували законопроєкт № 4224 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо забезпечення свободи слова, права на інформацію та законодавчих гарантій професійної діяльності».

Він передбачає низку змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та Закону України «Про інформацію» в частині щодо забезпечення свободи слова, права на інформацію та законодавчих гарантій професійної діяльності журналістів.

Автори проєкту пропонують Верховній Раді:

– відповідальність за умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналіста, а також за вбивство чи замах на вбивство журналіста привести у відповідність із нормами Кримінального кодексу України, які захищають життя і здоров’я громадян;

– передбачити у законодавстві норму, що вчинення кримінальних правопорушень у зв’язку з перешкоджанням реалізації права громадян на свободу думки, слова і переконань є обставиною, що обтяжує відповідальність;

– збільшити строк давності притягнення до кримінальної відповідальності за правопорушення, вчинені стосовно журналістів у зв’язку з їхньою професійною діяльністю;

– виключити кримінальну і передбачити адміністративну відповідальність за правопорушення у виді незаконної відмови в наданні публічної інформації на запит журналіста;

– визначення понять «журналіст» та «журналістська діяльність» привести у відповідність з європейськими стандартами у цій сфері, виключивши ознаку систематичності такої діяльності, з метою охоплення захистом і тих осіб, які несистематично займаються журналістикою і зазнали втручання у свою журналістську діяльність, та уникнення необхідності доведення протиправного наміру перешкоджання журналістській діяльності.

Зокрема у Кодексі України про адміністративні правопорушення пропонується доповнити ст. 2123 «Порушення права на інформацію та права на звернення» відповідальністю за вчинення порушень відносно особи, яка здійснює професійну діяльність у сфері медіа. А також додати примітку з визначенням професійної діяльності у сфері медіа:

«Під професійною діяльністю у сфері медіа у цій статті слід розуміти діяльність особи, пов’язану із збиранням, одержанням, створенням, поширенням, зберіганням або іншим використанням інформації з метою її поширення на невизначене коло осіб через засоби масової інформації, телерадіоорганізації, інформаційні агентства, мережу Інтернет. Не може вважатись професійною діяльністю особи в сфері медіа для цієї статті діяльність, що здійснювалась без дотримання стандартів журналістики, Резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи 1003 (1993) Про етичні принципи журналістики».

Крім того розширено примітку до ст. 345 Кримінального кодексу України «Погроза або насильство щодо журналіста»: «До журналістів прирівнюються кіно- і телеоператори, режисери та інші працівники засобів масової інформації, якщо вони за необхідності входять до складу творчих груп».

А до ст. 1 Закону України «Про інформацію» додано визначення терміну «журналіст». Це «творчий працівник суб’єкта у сфері медіа, який професійно збирає, одержує, створює, редагує, поширює і займається підготовкою інформації для медіа. Статус журналіста підтверджується документом, виданим суб’єктом у сфері медіа, професійною чи творчою спілкою журналістів. Документ, який підтверджує статус журналіста має містити найменування та вид медіа, фото, прізвище, ім’я та по-батькові журналіста, номер документу, дату видачі і строк його дії, підпис особи, яка видала документ».

Ці та інші зміни до кодексів та закону «Про інформацію» запропонувала робоча група, яка працювала при Комітеті з питань свободи слова. До неї ввійшли експерти від органів державної влади, міжнародних організацій та інститутів громадянського суспільства: представники офісу Генерального прокурора, Національної поліції, Державного бюро розслідувань, Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, судді, представники офісу Ради Європи, моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, провідних у медійній сфері громадських організацій ІМІ, Центр прав людини Zmina, ІРРП, «Платформа прав людини», «Детектор медіа» та інші. Зокрема до проєкту включена пропозиція «Детектора медіа», що не може вважатись професійною діяльністю особи в сфері медіа діяльність, що здійснювалась без дотримання стандартів журналістики.

Метою законопроекту є посилення захисту законної професійної діяльності журналістів та інших медіаучасників, а також адміністративної та кримінальної відповідальності осіб за вчинення правопорушень стосовно журналістів.

Нагадаємо, 14 січня 2020 року парламент ухвалив постанову «Про Рекомендації парламентських слухань на тему: "Безпека діяльності журналістів в Україні: стан, проблеми і шляхи їх вирішення"». Самі слухання відбулися 6 листопада 2019 року. Пропозиції до рекомендацій надійшли й від представника ГО «Детектор медіа». Читайте повний текст рекомендацій.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1807
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду