«Беркут» застосував фізичну силу до журналістів у Печерському суді (ФОТО, ВІДЕО)
6 липня бійці спецпідрозділу МВС «Беркут» увірвалися до судової зали Печерського районного суду в Києві, де слухається справа екс-прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко, і застосували фізичну силу до журналістів.
За інформацією агентства УНІАН, бійці «Беркута», не розбираючи, чоловік чи жінка перед ними, та не надаючи будь-яких пояснень, грубо штовхали журналістів, витісняючи їх коридором подалі від зали судового засідання. При цьому вони не реагували за зауваження про те, що порушують, як мінімум, три статті Кримінального кодексу - 171 (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів), 364 (зловживання владою або службовим становищем), 365 (перевищення влади або службових повноважень). Натомість «беркутівці» рекомендували звертатись із заявами до міліції журналістам, які вважають, що проти них вчинили щось протиправне.
Учасник інциденту кореспондент ТВі Анастасія Станко розповіла «Детектор медіа», що все почалося після того, як суддя Родіон Кірєєв марно намагався видалити із зали суду народного депутата («БЮТ-Батьківщина») Євгена Суслова. Після оголошення перерви в судовому засіданні міліціонер попросив журналістів залишити залу на 10 хвилин нібито для провітрювання.
«Оскільки у нас залишалися транслювати засідання дві камери, я вийшла до коридору, так само і журналіст "Чорноморки", і багато операторів - щоб зняти те, що буде відбуватися, тому що ми очікували, що будуть виводити Суслова. Ми з колегою сіли на лаві біля металевої рамки. Раптом звідкись з'явилися "беркутівці" - чоловік 70-80, вони заповнили весь коридор. Оператор був далеко, тож я почала знімати все на мобільний телефон, для цього ми з колегою залізли на лаву. Усередині зали суду відбувалася потасовка, звідти було чути крики Суслова, що він вийде сам. У цей же момент операторів почали витісняти, мене хтось стягнув з лавки і кинув об чиюсь камеру, я подряпала руку. Зчинилася страшенна тіснява і штовханина. Нас усіх відтісняли до сходів, ми ледве з них не впали», - розповіла пані Станко.
За її словами, у цей час Євген Суслов залишив залу суду через вихід на задній двір, слідом за ним пішли й бійці «Беркуту». Однак коли журналісти побігли до дверей, через які вийшов пан Суслов, їх не пропустила міліція, тож вони змушені були повернулися до зали суду.
Під час тісняви в залі суду обидві камери ТВі, за словами Анастасії Станко, впали, тож трансляція була припинена. Техніка ТВі вціліла, але, за даними журналістки, була розбита камера порталу INTV.
Кореспондент 5-го каналу Марія Коренюк розповіла ТК, що під час штовханини в залі суду був пошкоджений штатив 5-го. Водночас знімальна група 5-го наразилася на перешкоджання з боку «беркутівців» у дворі суду, коли бійці перекрили прохід у внутрішній двір, де знаходилася ПТС каналу. Відтак, знімальна група проводила пряме включення без продюсера, якого не пускали до них. Згодом кордон вдалося оминути з допомогою народних депутатів. «Ми намагалися з'ясувати, на яких підставах нас не пускали, але нам просто відповіли, що не можна», - зазначила пані Коренюк.
Анастасія Станко вбачає в діях бійців «Беркуту» перешкоджання професійній діяльності журналістів: «Нам не дозволяли робити нашу роботу, ми не мали змоги знімати. Я не можу знайти іншого пояснення, чому вони це робили, крім як цілеспрямоване перешкоджання журналістам. Я припускаю, що їхньою метою було в будь-який спосіб не дати журналістам зняти, як Суслова виводять із суду». За її інформацією, камері СТБ вдалося зафіксувати синхрон одного з «беркутівців», який сказав своїм: «Всех журналистов нахрен отсюда».
Журналістка ТВі не виключає, що звертатиметься із заявою до правоохоронних органів про перешкоджання її законній професійній діяльності. «Так, я думаю, що напишу заяву», - каже вона.
Юрист Інституту масової інформації Роман Головенко припускає, що співробітники «Беркуту» боялися, що журналісти зафільмують, як вони виводять із суду недоторканних народних депутатів, за що їх теж формально можуть притягти до відповідальності.
Коментуючи УНІАНу інцидент у Печерському суді, прес-секретар президента Дарка Чепак сказала, що президент України переконаний, що журналісти повинні мати можливість виконувати свої обов'язки: «Позиція президента залишається незмінною - він виступає за те, щоб журналісти мали можливість виконувати свої обов'язки, згідно з законом "Про інформацію"».
«Детектор медіа»
Фото УНІАНу