Черкаські газетярі звинувачують «Картель» у монополізації ринку роздрібної торгівлі пресою
Власники черкаських регіональних газет стверджують, що ринок роздрібної торгівлі періодикою захопила компанія «Картель», за якою стоїть підприємство «Лукойл». Тоді як фірма, що володіє кіосками з продажу преси, «Пресса ОТ И ДО», цю інформацію всіляко спростовує. Тимчасом у ЗМІ з'явилося повідомлення, що «Картель» віднині вимагає від газет підписувати договір на реалізацію преси на неприйнятних та невигідних для власників газет умовах. Сьогодні черкаські журналісти й редактори протестували проти цих дій, які вони називають монополізацією регіонального ринку преси.
Газетярі стверджують, що «Картель», яка закупила корпоративні права в черкаської компанії - розповсюджувача періодики, нині контролює понад 78% черкаського ринку роздрібної мережі. Компанія надіслала черкаським газетам нові договори на підписання. Але, за словами головних редакторів, їх вразило, що торгівельні націнки в цих договорах сягають 100%.
«Редакціям черкаських газет справді було запропоновано договори. Але вони несправедливі. Згідно з ними, максимум прав та свобод надається реалізаторам, але з'явились нові обов'язки для видавців. Ми вимагаємо підписати договір на чесних умовах», - каже керівник медіагрупи «Антена» Валерій Воротник. До видавців періодики висувалися такі вимоги, як отримання санітарних сертифікатів, маркування, вакуумна упаковка тощо, що неможливо виконати в умовах технології виробництва місцевих друкарень. Водночас багато черкаських газет, що дотуються з бюджету, погодилися на такі умови й підписали договори.
«Відбулося захоплення інформаційного простору цим монополістом, якому місцеві видання не потрібні. Тому скоро в газетних кіосках Черкас продаватимуть "Комсомольскую правду", "Аргументы и факты" та "Плейбой", але не черкаську пресу», - вважає заступник директора видавництва «Республіка» Ростислав Супрунов.
Присутня на мітингу генеральний директор товариства «Пресса ОТ И ДО» Ніна Філь спростувала всі звинувачення щодо монополізації регіонального ринку преси. За її словами, підприємство, що має у власності кіоски з продажу преси, зареєстровано в Черкасах і є українським. Причетність до «Картелю» пані Філь обурено спростовує. Крім того, каже, що її товариство зовсім не є монополістом, оскільки має лише близько 50 торгівельних точок по Черкасах та лише 8 точок - по області. За її словами, нині не знайдено порозуміння і не підписано договори про реалізацію лише з двома редакціями газет - «Антена» та «Вечірні Черкаси».
Редакції «Антени», «Вечірніх Черкас», «Прес-центру» та низка громадських організацій підписалися під зверненням до Президента, Кабінету Міністрів та Антимонопольного комітету України з проханням розібратися у ситуації.
«Просимо вивчити ситуацію, яка склалася на ринку ЗМІ країни, особливо в регіонах, та вжити негайних заходів із недопущення порушення прав громадян на вільний доступ до інформації. Просимо обмежити торгівельну націнку на папір для друку газет та журналів, на продаж періодики у разі її реалізації в торгівельній мережі», - йдеться у зверненні.
Вікторія Кобиляцька, Черкаси, для «Детектор медіа»