Промовиста вибірковість

10 Серпня 2009
27020
10 Серпня 2009
11:33

Промовиста вибірковість

27020
Теми тижня в головних випусках новин українських телеканалів 27 липня – 2 серпня 2009 року. Моніторинг.
Промовиста вибірковість

27 липня (понеділок)

 

У понеділок на всіх каналах темою №1 був візит Патріарха Московського і всієї Русі Кирила. Сам візит як такий, зрозуміло, складається з великої кількості подій, поданих каналами вибірково. Всі канали дали такі новини: приїзд Кирила, його зустріч із Президентом, виїзне засідання синоду РПЦ. Деякі інші деталі візиту канали висвітлили вибірково. Про протести проти візиту не згадав «Інтер». Інші канали згадали про них збалансовано, а СТБ чомусь взагалі зробив виразний акцент саме на протестах (це - головна тема випуску). «Україна» не згадала про підхід Патріарха до пам'ятника жертвам Голодомору.

 

Лише «1+1», 5 канал і «Україна» згадали про те, що гостя зустрічав лідер Партії регіонів Янукович. Лише «1+1» і 5 канал повідомили, що лідери УПЦ (КП), Автокефальної та Греко-католицької церков закликали московського Патріарха обійтися під час візиту без політичних заяв. І лише 5 канал розповів, що Кирило зустрічався з прем'єр-міністром Тимошенко.

 

Були й інші порушення у висвітленні цієї теми. На «1+1» у репортажі Ірини Павленок - велика кількість журналістських суджень і оцінок: «Тема єдності - ключова у проповіді Патріарха Кирила. Утім, примирення з Київським Патріархатом не на порядку денному»; «Візит не має стосунку до політики, - кажуть в оточенні Кирила. Він нібито взагалі не хотів, аби поруч з ним був хтось із політиків. Утім, Московського Патріарха зустрічали лідери Партії регіонів та інші посадовці як миряни»; «Чи означає це крок до порозуміння з Київським Патріархатом, чи навпаки - незрозуміло». Так само багато коментарів у включенні Марини Макущенко: «Варто сказати, що цей синод є безпрецедентним». «Одначе на синоді все ж таки порушувалося не зовсім, на перший погляд, релігійне питання».

 

Оцінки були і в прямому включенні Наталії Ковачевич на «Україні»: «Следует отметить, что опасения оправдались. И действительно сегодня визит Патриарха повсеместно сопровождался акциями протеста. Не все они были мирными». «Вообще сегодня в городе были приняты беспрецедентные меры безопасности».

 

З інших важливих тем дня всі канали, крім ICTV, повідомили про вибух автомобіля члена міськвиконкому в центрі Одеси. ICTV і «1+1» дали новину про ДТП у Польщі, де травмовано 9 українців. «1+1», «Інтер», СТБ і ICTV згадали про те, що Апеляційний суд скасував ухвалу про зупинку підвищення тарифів у Києві (дивно, що про це не повідомили інші канали). Лише «Інтер» та СТБ розповіли, що Пукач відмовився від послуг свого адвоката. Лише Перший канал, «1+1» і ICTV повідомили, що українці зможуть перевірити свої дані в реєстрі виборців. У сюжеті Максима Урлапова (Перший канал) на цю тему був журналістські висновки: «Підготовку до голосування ускладнює те, що зміни до законодавства вносять в останній момент».

 

Інформацію про те, що Ющенко накладе вето на Закон «Про вибори президента», з посиланням на речницю глави держави подали тільки Перший канал, «1+1» та «Інтер». Лише Перший канал озвучив реакцію МЗС на заяву командувача Чорноморського флоту, що частина флоту залишиться в Севастополі після 2017 року.

 

Перший, «1+1», «Інтер», Новий канал і ICTV підготували матеріали про те, що Міносвіти виступає за збільшення держзамовлення для вишів. На цю тему в матеріалах ICTV - велика кількість журналістських коментарів та оцінок. У студії: «Міністерство освіти збирає скандальний врожай нинішньої провальної вступної кампанії»; «Пільгові документи здебільшого були куплені, підроблені і сфальшовані»; «Сьогодні Міносвіти пообіцяло клопотати перед урядом про збільшення державного замовлення, що виглядає цього року мало реальним». І в сюжеті Марини Петрової: «Закон пробуксував і Міністерство освіти готове рятувати вступну кампанію - 2009 в ручному режимі»; «Інша цьогорічна біда - видача фальшивих пільгових довідок»; «Тільки чи допоможе це цьогорічним відмінникам, частина з яких в будь-якому випадку стала жертвою експерименту вступної кампанії».

 

На ICTV незбалансовано подано думку екс-керівниці Фонду держмайна Валентини Семенюк-Самсоненко про те, що не можна продавати Одеський припортовий завод. Це може бути замовленим матеріалом.

 

28 липня (вівторок)

 

Головна тема дня на каналах - знайдено фрагмент черепа, який міг належати Ґонґадзе (Перший канал, «1+1», «Інтер», Новий канал). Цю тему подали й інші канали. Цікаво, якими були посилання на джерела інформації. Перший канал та «Україна» дали синхрон речника Генпрокуратури Юрія Бойченка. 5 канал послався на власне ексклюзивне інтерв'ю із заступником генпрокурора Миколою Голомшею. «1+1» обмежився безособовим посиланням «цю інформацію нам підтвердили в Генпрокуратурі». «Інтер» та ICTV послалися також безособово - на прес-службу ГПУ, СТБ - просто на Генпрокуратуру, Новий канал дав малодостовірне посилання: «Про це інформаційним агентствам повідомило джерело у правоохоронних органах», хоча потім стверджуввав, що цей факт «уже підтвердила Генпрокуратура».

 

Загалом, канали висвітлили тему доволі скупо, переважно задовільнившись самим фактом такої знахідки. Ретельнішими виявилися СТБ і 5 канал. Журналісти обох каналів побували на місці знахідки черепа і з'ясували, що там начебто й не велося жодних слідчих дій. Ба більше, журналісти СТБ представили коментарі місцевих жителів, які свідчили, що насправді такі дії велися кілька років тому і тоді начебто було знайдено декілька невідомих тіл.

 

За близькою темою «1+1» цього дня дав репортаж із села Молочки, де було затримано екс-генерала Пукача. Автор сюжету Сергій Кудімов, схоже, намагався підтвердити власну версію затримання, що, мовляв, Пукач знав про майбутній арешт, оскільки підготовку до затримання бачило все село. При цьому жоден із синхронів людей цієї версії журналіста ніяк не підтверджив.

 

ICTV цього дня почав свій випуск із теми стрибка курсу долара. Ще цю тему помітили Перший, «1+1», «Інтер» і Новий канал.

 

Про пограбування першого віце-спікера парламенту Олександра Лавриновича повідомляли всі канали, крім ICTV. Про обстріл у Прикарпатті сина керівника Держдепу виконання покарань повідомили лише Перший канал та «Інтер».

 

Візит Московського Патріарха продовжували висвітлювати всі канали, так само, як і в понеділок, подаючи факти вибірково. Всі повідомили про молебень. Про акції протесту - лише Перший, СТБ й «Україна». Перший і Новий канали не повідомили про зустріч Віктора Януковича з Патріархом. Лише СТБ, Новий і ICTV дали інформацію з картинкою про зустріч Юлії Тимошенко з Патріархом.

 

Ще канали помітили тему депортації з Молдови українських спостерігачів на виборах (крім СТБ, Нового і ICTV).

 

Чомусь (лише тому, певно, що прес-служба Кабміну запросила) у вівторок низка каналів повідомляли про те, що прем'єр-міністр Юлія Тимошенко вже два тижні спілкується з українцями через «гарячу лінію» (Перший, Новий, ICTV, 5 канал та «Україна»).

 

В сюжеті «України» про погроми зйомних квартир у Донецьку - висновки журналіста: «Странно лишь то, что в Украине за очевидные преступления уголовные дела возбуждаются не по закону, а после вмешательства телевидения».

 

29 липня (середа)

 

Україна отримає третій транш кредиту МВФ - тема дня на Першому, «1+1», «Інтері» та ICTVСТБ і Новий канал цієї теми взагалі не дали). СТБ й «Україна» почали випуски з продовження візиту Московського Патріарха. На Новому і 5-му каналах випуски починалися новиною про те, що Генпрокуратура почала експертизу черепа, що ймовірно належав Ґонґадзе, цю ж тему дали Перший канал, «1+1» та «Україна».

 

Загалом тем, пов'язаних із перебігом слідства у справі Ґонґадзе, цього дня було декілька. І канали знову продемонстрували доволі промовисту вибірковість. СТБ цього дня взагалі повністю проігнорував це коло тем! Усі інші канали дали інформацію про те, що Мирослава Ґонґадзе просить Генпрокурора замінити слідчу групу у справі про вбивство її чоловіка.

 

ICTV не повідомив про те, що Генпрокуратура цього дня почала експертизу залишків черепа, який міг належати вбитому журналісту. Перший канал, «1+1», Новий канал і «Україна» продовжили тему, про яку напередодні вже повідомляли СТБ і 5 канал, а саме - що на місці знахідки залишок черепа, заявленому Генпрокуратурою, насправді останнім часом ніяких робіт не велося. «Інтер» та ICTV продовжили «делікатно» мовчати з цього приводу. Лише «1+1», 5 канал та «Україна» дали заяву екс-майора Мельниченка, що він перестане співпрацювати зі слідством, якщо слідчу групу замінять. І лише «Інтер» повідомив про рішення ГПУ не міняти слідчої групи. Лише Новий і 5 канали дали думку прем'єр-міністра Юлії Тимошенко, що успіхи слідства чомусь збільшилися під вибори.

 

Крім того, на Новому каналі у висвітленні саме цієї теми - велика кількість порушень стандартів. У студійному тексті ведучої Лесі Яворівської - категоричний журналістський висновок: «Провину пійманого екс-генерала Пукача можна вважати доведеною. Доводять її знайдені рештки черепа, який імовірно належить журналістові Георгію Ґонґадзе». А в сюжеті Олени Данько - не менш категоричні заяви з абсолютно недостовірними посиланнями: «Селяни переконані: Пукач ховав сліди злочину в Сухолісах не випадково. Тут живуть батьки його колишньої дружини... Подейкують, що того вечора зять навіть заїжджав до них по лопату. Проте чи правда це - перепитати не вдалося»; «Репортери продовжують пошуки і дивуються, чому правоохоронці так ретельно замаскували місце знахідки».

 

У темі отримання третього траншу кредиту МВФ грубих порушень стандартів припустилися вже «Інтер» та ICTV. Зокрема, в репортажі Ольги Клюєвої на «Інтері» - доволі категоричні журналістські висновки: «Очередной кредит почти в кармане у правительства. Правда, условия, на которых он получен, украинцев вряд ли обрадуют. Правительство пообещало МВФ, что цена на газ для населения будет повышаться, а минимальные пенсии и зарплаты повышать не будут. Кроме того, более трети кредита отправят на покрытие дефицита бюджета. Это фактическое "проедание" займа в несбалансированной главной смете страны». А на ICTV роль експертів-економістів взяли на себе й ведуча Олена Фроляк у студійному тексті («Тому виходить, що боротися з кризою ми будемо, оглядаючись на МВФ, який заручився обіцянкою Києва узгоджувати з ним усі зміни економічної та фінансової політики. За словами експертів, Україна зможе віддати величезні борги, якщо її промисловість відновиться у найближчому часі. В іншому разі кредит буде надто дорогим»), і репортер Тетяна Прудникова в сюжеті: «Тобто продавати долари із золотовалютного резерву Нацбанку не потрібно. Тому і гривня зазвичай посилювала свої позиції саме за кілька днів до надання траншу. Але цього разу сталося з точністю до навпаки»; «Для стабілізації гривні потрібні чіткі і зрозумілі дії Нацбанку».

 

З інших тем дня: більшість каналів (крім СТБ, Нового і «України») повідомили про те, що Центрвиборчком підрахував, скільки коштуватимуть вибори президента. Щоправда, при цьому канали навели цифру в 1 мільярд 744 мільйони гривень, а «1+1» назвав суму в 2 мільярди гривень.

 

Лише Перший канал, «Інтер» і 5 канал повідомили про зростання дипломатичної напруженості між Україною та Росією. Лише Новий канал і ICTV розповіли про доручення прем'єр-міністра податковій знайти банки, винні у штучному знеціненні гривні.

 

Перший, «1+1», «Інтер» і ICTV чомусь водночас (це може свідчити про замовний характер сюжетіврозповіли про Київський інститут Шалімова. ICTV дав сюжет (імовірно, замовний) про поїздку Сергія Тігіпка на Кіровоградщину.

 

30 липня (четвер)

 

У четвер Перший канал і «1+1» починали з повідомлення про оголошення у міжнародний розшук екс-депутата Лозинського, Новий, ICTV та «Україна» про це взагалі не згадали в основних випусках. «Інтер» та СТБ почали свої випуски з повідомлення про затримання в Угорщині українки за нелегальні операції з використанням стовбурових клітин. Новий починав із історії про рішення суду повернути 5-річного сина українки батьку-італійцю. ICTV починав випуск із двох новин, пов'язаних із діяльністю прем'єр-міністра: про те, що уряд виділить аграріям зі стабфонду 400 млн грн. на закупівлю техніки (з-поміж інших каналів про це повідомив лише Перший канал) і про участь Тимошенко в нараді в НБУ. «Україна» продовжила стежити за візитом Патріарха Кирила, який цього дня перебував у Донецькій області. А 5 канал темою дня обрав знахідку інших частин імовірно черепа Ґонґадзе. При цьому про відмову Генпрокуратури замінити склад слідчої групи на вимогу вдови Ґонґадзе крім 5-го каналу повідомили лише Перший канал і ICTV.

 

Ще канали відстежували тему дипломатичного скандалу між Україною й Росією (всі, крім СТБ, Нового й «України»), попередні результати виборів у Молдові (всі, крім СТБ й Нового каналу). При цьому лише Перший і «1+1» торкнулися вимог Комітету виборців висунути Молдові ноту протесту за переслідування українських спостерігачів.

 

Лише «1+1» та «Інтер» помітили резонансну подію про отруєння засуджених у Кременчуцькій колонії, де п'ятеро людей померли.

 

«Інтер» та «Україна», висвітлюючи відвідини Патріархом Кирилом Донецька, надали слово Віктору Януковичу (в якості «простого парафіянина»). Поза тим «Україна» подала й думку міністра внутрішніх справ Луценка про те, що Партія регіонів експлуатує візит Московського патріарха. В якості балансу - коментар депутата-регіонала Мирошниченка.

 

На Новому каналі й на ICTV висвітлювали поїздку Сергія Тігіпка на Черкащину (схоже на замовлений матеріал). На ICTV - незбалансований сюжет про запуск сміттєсортувального заводу в Запоріжжі (є ознаки замовності).

 

31 липня (п'ятниця)

 

У п'ятницю канали вибирали різні основні теми для своїх випусків. Перший і «Україна» почали з повідомлень про те, що слідство знайшло всі фрагменти черепа, який імовірно належав Ґонґадзе. «Інтер» та СТБ - з катастрофи суховантажного судна в Північному морі з українцями на борту. «1+1» і Новий канал - з повідомлення про те, що вкладники «Родовід-банку» зможуть отримати свої внески. ICTV почав основний випуск із авіапригоди, в яку потрапили журналісти і священики, що супроводжували Московського Патріарха Кирила до Сімферополя.

 

Інформацію, пов'язану зі справою Ґонґадзе, цього дня подавали всі канали, крім СТБ. Суто політичні заяви щодо розслідування справи Ґонґадзе, зроблені президентом Ющенком на зустрічі з керівниками силових відомств, подавали Перший, «1+1», «Інтер» і 5 канал. Вони ж дали звідти й заяву Ющенка з приводу пошуку екс-депутата Лозинського.

 

ICTV та «Україна» дали матеріали з місця останньої схованки екс-генерала Пукача на Луганщині. При цьому в матеріалах «України» - категоричні журналістські висновки й оцінки, в студійному тексті Олени Кот: «Если бы главного подозреваемого в деле об убийстве Гонгадзе искали лучше, то арестовали бы не в Житомирской области, а на Луганщине». І в сюжеті Олега Притикіна: «Если это правда, то возникает вопрос: почему объявив Алексея Пукача в международный розыск правоохранители не удосужились тут же проверить его родственников... Соседи говорят, что местный милиционеры документы у него ни разу не проверяли. Вероятно, документы у Пукача не проверяли и в Житомирском селе Молочки, где он жил около года после переезда из Луганской области».

 

На «1+1» - незбалансований сюжет про курорти Залізного Порту (можливо, замовний).

 

«Україна» подала незбалансоване повідомлення про звернення Партії регіонів до Генпрокуратури щодо порушення закону міністром внутрішніх справ, який закликав західняків продемонструвати високу культуру в акціях протесту проти візиту Московського Патріарха.

 

1 серпня (субота)

 

Тема №1 у суботу - ДТП в Чернівцях, де водій на «Лексусі» збив на смерть жінку і трьох дітей. Першою у випусках тему подали Перший канал, «1+1», ICTV та «Україна». «Інтер» на перше місце поставив повідомлення про те, що знайти українських моряків із затонулого в Північному морі судна вже немає шансів. 5 канал почав випуск із застарілого повідомлення (про це інші канали повідомляли ще напередодні) про новий речовий доказ у справі Ґонґадзе (гумові рукавички Пукача).

 

Всі канали, крім 5-го, повідомили новину про те, що в Одесі ошвартувалося судно «Берікс» із протухлим м'ясом.

 

 

У підсумку протягом тижня в ефірі телеканалів була низка матеріалів, які мають непрямі ознаки замовності:

 

Перший канал 1

29.07 - інститут Шалімова

 

«1+1» 2

29.07 - інститут Шалімова

31.07 - курорти Залізного Порту

 

«Інтер» 1

29.07 - інститут Шалімова

 

СТБ 0

 

Новий канал 1

30.07 - Тігіпко на Черкащині

 

ICTV 5

27.07 - Семенюк про Одеський припортовий з-д

29.07 - інститут Шалімова

29.07 - Тігіпко на Кіровоградщині

30.07 - Тігіпко на Черкащині

30.07 - сміттєсортувальний завод у Запоріжжі

 

5 канал 0

 

«Україна» 0

 

Крім того, були також матеріали з іншими грубими порушеннями стандартів інформаційної журналістики:

 

Перший канал 6

«1+1» 7

«Інтер» 8

СТБ 9

Новий канал 11

ICTV 13

5 канал 2

«Україна» 12

 

Моніторинг здійснено в рамках проекту громадської організації Internews Network «У-Медіа» «Моніторинг дотримання журналістських стандартів та підвищення медіаграмотності широкого кола українських громадян», який «Детектор медіа» реалізує спільно з Інститутом масової інформації.

 

Ілюстрація - davno.ru

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
«Детектор медіа»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
27020
Читайте також
03.08.2009 08:23
«Детектор медіа»
27 442
13.07.2009 13:30
«Телекритика»
21 287
12.07.2009 09:04
Отар Довженко
29 117
06.07.2009 23:36
Марина Бердичевська, «Известия в Украине»
18 775
05.07.2009 13:46
Отар Довженко
22 897
02.07.2009 17:20
Марина Бердичевська, для «Известий в Украине»
30 891
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Троль
5643 дн. тому
Гарна назва. Тільки про що "промовляє" ця вибірковість - так і залишилося незрозумілим
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду