Медіасрач тижня. «А то Мендель нападе»
У розслідуванні проєкту «Схеми» про звання та нагороди Андрія Богдана є епізод, коли автор Сергій Андрушко намагається взяти коментар у героя свого матеріалу та Володимира Зеленського. Цього журналісту не вдається: ті ігнорують запитання.
Але водночас стався інцидент, який і обурив медійників. Прессекретарка двічі фізично намагалася перешкодити журналісту поставити питання посадовцям.
Декілька дописів мали жартівливий характер.
Так, головний редактор проєкту «Ісландія» Сергій Грішин нагадав, що за освітою Андрушко – ветеринар.
Редактор журналу «Новое время» Андрій Смірнов поцікавився, звідки такі навички у прессекретарки Президента? Чи не займалася вона раніше регбі? Чи не забагато їздила в маршрутках у годину пік.
Пожартував на тему інциденту і журналіст Денис Бігус. Також він припустив, що Мендель може очолити Управління держохорони.
Дії Мендель з охоронцями президентів Януковича та Каддафі порівняли відповідно журналістка Громадського телебачення Настя Станко та продюсер новин 4 каналу Владислав Майструк.
А от на думку журналіста проєкту «Слідство.Інфо» Дмитра Реплянчука та вже згаданого Сергія Грішина, в діях Мендель є ознаки порушення 171-ї статті кримінального кодексу «перешкоджання журналістській діяльності». Нагадаємо, що ця стаття передбачає до трьох років позбавлення волі.
Перешкоджання журналістській діяльності в діях Мендель побачили й колеги Андрушка по проєкту «Схеми» – журналістка Надія Бурдєй та ведуча Наталя Седлецька.
Про інші випадки фізичного перешкоджання журналістам прессекретаркою Зеленського журналісти написали під постом Михайла Ткача.
Зокрема, в обговоренні брали участь журналісти «Української правди» Роман Кравець, ТСН Ольга Кошеленко, Анна Стешенко із сайту «Лівий берег», Христина Бердинських з журналу «Новое время» та Анна Цуканова з агенства France Presse.
Сам допис журналіста проєкту «Схеми» Михайла Ткача зібрав 2,5 тисячі лайків та понад 700 коментарів. Він нагадав про створену в Офісі Президента Раду з питань захисту свободи слова. Проте, написав Ткач, Президент має «своїм прикладом демонструвати, як потрібно ставитися до ЗМІ».
Про Раду з питань захисту свободи слова при Президентові згадала і виконавча директорка ІМІ Оксана Романюк. Вона вважає, що інцидент Мендель-Андрушко має стати кейсом для розгляду цієї ради.
Прокоментувала інцидент і сама Мендель. Вона пояснила, що в США після слова «ні» не можна підходити до першої особи, інакше журналіста можуть заарештувати. Андрушка вона назвала «ненайгалантнішим джентльменом». А щодо своїх дій, то Мендель зазначила, що вона «не штовхала і не кидалася, а зупиняла».
Коротше. Як пожартував із цієї історії автор цієї статті: «Друзі журналісти, не розхитуйте човен! А то Мендель нападе)».
P.S. На момент написання тексту у фейсбуці не з’явилися дописи голови парламентського комітету з питань свободи слова Нестора Шуфрича, голови Національної спілки журналістів України Сергія Томіленка, Володимира Зеленського, Андрія Богдана та Кирила Тимошенка.