Світлана Міщенко: До кінця війни канали точно залишаться розкодованими

Світлана Міщенко: До кінця війни канали точно залишаться розкодованими

7 Березня 2023
5644
7 Березня 2023
14:00

Світлана Міщенко: До кінця війни канали точно залишаться розкодованими

5644
Керівниця компанії Світлана Міщенко розповіла про відтік абонентів через війну, закриття конкурентів, змагання з іншими технологіями прийому, а також про те, чи потрібно знов кодувати українські телеканали.
Світлана Міщенко: До кінця війни канали точно залишаться розкодованими
Світлана Міщенко: До кінця війни канали точно залишаться розкодованими

За перший рік великої війни більшість провайдерів втрачала своїх абонентів. Серед них — супутниковий оператор Viasat. Основні причини — воєнні дії, міграція, переїзд за кордон, вимкнення електроенергії, неспроможність сплачувати за послугу телебачення, розкодування каналів на супутнику. Близько 25 % користувачів компанії жили або живуть у східних і південних регіонах України, а 13 % тих, хто відключається, причиною назвали службу в ЗСУ.

Разом із тим цей рік став знаковим для Viasat, адже з ринку пішов єдиний конкурент — Xtra TV, який належав Рінату Ахметову. Тепер компанія залишилася єдиною, хто надає послуги підключення до платного супутника (технологія DTH).

Про всі ці зміни та роботу супутникової платформи Viasat у перший рік великої війни в інтерв’ю «Детектору медіа» розказала керівниця компанії Світлана Міщенко.

— Світлано, яку частину ринку має зараз в Україні супутникове телебачення? Адже нині Viasat залишився єдиним провайдером DTH в Україні?

— Частка супутникового прийому в Україні за останні роки зменшилася до 23 %, це приблизно 2,5 млн домогосподарств. Звісно, значно більша частина все ще залишається на безплатному супутнику, тобто дивиться відкриті канали, зокрема і відкриті з початку минулого року національні канали медіагруп, що транслюють марафон «Єдині новини», а також піратський контент переважно в інтернеті, не сплачуючи за послуги телебачення. Хоча за цей воєнний рік частка клієнтів так званого кардшарингу на супутнику значно зменшилася завдяки деградації «піратської пропозиції» на супутнику: канали «Росія 24», «РТР-Планета» та інші відомі російські пропагандистські ресурси були закриті в межах санкційних пакетів від Євросоюзу. Перегляд супутникового телебачення більше поширений у невеликих містах та селах, тоді як у великих містах усе більше популярності здобувають OTT / IPTV-провайдери. Проте провідні позиції в Україні загалом займає цифрове ефірне телебачення Т2.

— Як вплинуло на вашу абонентську базу закриття Xtra TV? Чи відчули ви зростання? Згідно з вашими дослідженнями, на які технології здебільшого перейшли абоненти Xtra TV?

— Справді, у 2022-му Viasat залишився єдиним провайдером програмних послуг у супутниковому сегменті, оскільки провайдер Xtra TV припинив свою діяльність через анулювання ліцензії. Здебільшого, щоб залучити клієнтів, Viasat працює з аудиторією як безплатного супутника, так і з абонентами колишнього конкурента, пропонуючи для них спеціальні умови на тарифи та обладнання. Хоча торік нашими клієнтами стали й абоненти Т2 та ОТТ-провайдерів, оскільки під час війни супутникова технологія виявилася найнадійнішою стабільною технологією, адже не залежить від наземних передавачів.

Протягом двох місяців після закриття Xtra TV близько 10 тисяч абонентів приєдналися до Viasat. Причому це були абоненти з досить високим ARPU (середній дохід на одного абонента).

Звісно, ми очікували на більшу кількість залучень, але виявилося, що значна частка абонентів минулого конкурента і так дивиться всі відкриті канали на супутнику за допомогою тюнерів Xtra TV без оплати за послуги. Деякі абоненти навіть не відчули, що щось для них змінилося. У січні 2023-го після того, як така можливість була остаточно закрита, ще декілька тисяч абонентів перейшли на Viasat.

Для абонентів Xtra TV ми пропонували спеціальні умови на підключення. Адже добре розуміємо ситуацію, в якій вони раптово опинилися, не маючи можливості дивитися телебачення.

— Якою нині є ваша абонентська база? У 2020 році у вас було 200 тисяч абонентів...

— На жаль, значні зовнішні та внутрішні міграційні процеси в країні, наявність тимчасово окупованих територій, драматично погіршене фінансове становище аудиторії призвело до того, що значно скоротилася абонентська база, яка регулярно сплачує за послуги платного телебачення. Але ми маємо на меті поступове відновлення бази активних абонентів після перемоги та відповідних позитивних зрушень.

— Що відбувалося з абонентами Viasat за перший рік великої війни? Як упала база на початку весни та якою була динаміка до кінця року?

— За перші місяці війни Viasat втратив майже половину бази. Але це було очікуваним, оскільки в країні було багато небезпеки й мало визначеності. Ми протягом перших годин війни швидко змінили комерційні акценти на патріотизм і людяність і завдяки підтримці партнерів на деякий час відкрили доступ до всіх каналів. Медіагрупи зняли кодування своїх національних каналів, і, попри зрозумілий негативний вплив саме на бізнес, ми підтримали це рішення. Нашою метою було надання доступу до національних каналів і українських новин за будь-яких обставин. Крім того, ми розуміли, що, надавши доступ до розважального контенту, ми хоч якось відвертаємо увагу наших абонентів від страшних новин цілодобово.

— Чи платили люди навесні за телебачення? Чи надавали ви їм кредити або знижки?

— Абсолютно всім абонентам, що були відключені за останні два роки, ми відкрили доступ до послуги, щоб якомога більше людей мало доступ до правдивих джерел інформації про війну.

Перші три місяці ми не відключали абонентів за несплату, натомість просили оплачувати рахунки за можливості. У підсумку, на жаль, значну частину клієнтів, які регулярно сплачували за послуги, протягом першого півріччя ми втратили. У другому півріччі ми почали переходити до стандартних методів роботи з абонентами, які не сплатили за послуги на територіях, що не були під окупацією. Це призвело до позитивнішої динаміки оплат.

Натомість завдяки цим крокам і комунікації з аудиторією такий показник як NPS (показник лояльності абонентів до послуги) сягнув позначки 39,7 %, що є безпрецедентно високим в індустрії. У 4-му кварталі 2022 року, навіть після підвищення ціни на послуги, показник залишився на позначці 41 %.

Крім того, влітку після закриття Xtra TV Viasat вдалося залучити до себе близько 10 тисяч колишніх абонентів конкурента, які бажали продовжувати дивитися супутникове телебачення в офіційного провайдера. Перед цим, також улітку, ми запустили акцію «Турбота від Viasat» для українців, які в результаті воєнних дій втратили своє житло та були змушені переїхати. За умовами акції, Viasat компенсує виїзд майстра для налаштування супутникового телебачення.

— Чи багато ваших користувачів залишилося на окупованих територіях?

— Близько 25 % користувачів Viasat жили або живуть у східних і південних регіонах України. Сам там була найбільшою міграція через війну, тому там важко працювати нашим колегам і партнерам. Зрозуміло також, чому клієнти саме з цих областей найменше сплачують свою абонплату. Проте віримо, що незабаром ситуація виправиться як для компанії, так і для наших клієнтів.

— Коли ви прогнозуєте вихід кількості абонентів на довоєнний рівень?

— Після перемоги :)

— У 2020 році ви казали про те, що Viasat перебуває на межі самоокупності. Що змінилося відтоді?

— Завдяки тому, що ми швидко збільшили кількість абонентів до 200 тисяч, до кінця 2020 року ми вийшли на беззбитковість і у 2021 році почали приносити прибуток. На жаль, з початку 2022 року через зменшення абонентської бази, інфляцію та знецінення національної валюти, наші фінансові показники дещо погіршилися. Але тимчасова можливість перейти від сплати ПДВ на єдиний податок у розмірі 2 % мала стримувальний позитивний вплив на результат.

— Наскільки суттєвим був відтік абонентів, які переходять на інші технології (наприклад, ОТТ)?

— Серед абонентів, які відмовляються від послуг платного супутникового телебачення, близько 18 % переходять на інші типи прийому, зокрема ОТТ, Т2 та безплатний супутник. Хоча, звісно, більшість серед них усе ж обирає інтернет-телебачення. Основні причини — великий вибір фільмових, пізнавальних і спортивних каналів, які, на жаль, не представлені на супутнику в такій кількості через технологічні обмеження. З іншого боку, це не є основною причиною відключень. Прикро, але більше ніж 23 % людей відключаються через те, що переїжджають або взагалі виїжджають із країни, а 13 % причиною відключення назвали службу в ЗСУ. Проте Viasat постійно працює над розширенням своєї пропозиції каналів і задовольняє потреби своїх клієнтів, про що свідчить стабільно високий рівень NPS.

— IPTV, OTT і супутник у новій панелі об’єднали в одну групу доставки сигналу. Чому це відбулося? І наскільки суттєва частка супутника у цій групі?

— Частка абонентів безкоштовного супутника у загальній кількості домогосподарств українського ринку сягає 23%, що дорівнює близько 2,5 млн.

— Серед ключових тенденцій на ринку, які прискорила війна, є падіння частки кабельного телебачення та зростання ОТТ. У 2021 році DTH переживав стагнацію. Які тренди зараз характерні для DTH? І, на вашу думку, які конкурентні переваги для абонентів зараз має супутник?

— Супутникове телебачення має перевагу перед усіма іншими типами прийому телебачення, бо всі вони — наземні. На відміну від них, супутниковий сигнал не залежить від наземних передавачів, тому є найстабільнішим типом телевізійного зв’язку. Супутниковий сигнал Viasat не залежить і від відключень електроенергії на базових станціях. Таким чином супутникове телебачення може транслюватися за будь-яких умов. З початку війни в Україні Viasat продовжує підтримувати свої технічні системи в належному стані. Все наше обладнання надійно працює. Також тюнери Viasat мають функцію автоматичного оновлення після будь-яких змін на супутнику, що зручно для користувачів.

— Яка ситуація із супутниковим інтернетом в Україні? Чи надаєте ви такі послуги та чи є зараз на них попит? Адже супутниковий інтернет недешевий.

— Viasat в Україні є провайдером саме програмних телевізійних послуг у супутниковому сегменті. Послуги інтернету, на жаль, ми не надаємо. Точно розуміємо, що попит, особливо під час війни, на послуги супутникового інтернету зростає. Значною мірою цей попит перекриває Starlink.

— Як вплинуло на вашу роботу відключення електроенергії? Чи багатьох абонентів ви втратили через це? Як намагалися стабілізувати роботу?

— Viasat постраждав від відключень електроенергії в домівках абонентів так само, як і вся Україна. Бо якщо немає електроенергії та генератора чи акумулятора, абонент не може користуватися телебаченням і або вимагає компенсацій, або взагалі приймає рішення не користуватися платною послугою надалі. Так, у грудні минулого року, коли відключення електроенергії були піковими, у нас уперше за всі роки майже не зросла абонентська база, що є безпрецедентним. Але ми знаходимо способи адаптуватися до ситуації, пропонуючи абонентам різноманітні акції та пропозиції.

З іншого боку, саме в цей час, коли абоненти провайдерів інтернет-телебачення втрачали доступ до послуги через те, що не було електроенергії на базових станціях провайдерів, вони переходили до Viasat, адже наш тип прийому залежить від відключень електроенергії тільки в домівках.

— Оператори, які надають послуги інтернету, зараз намагаються змінювати технологію з активної на пасивну (PON), щоби зробити мережу надійнішою та менш залежною від блекаутів. Які технологічні рішення могли б убезпечити роботу вашої компанії в умовах відключень?

— Пропонуючи PON, інтернет-провайдери усувають активні пристрої на шляху до кінцевого споживача, який зможе скористатися послугою, якщо забезпечив живлення свого абонентського обладнання. Технологія супутникового прийому з боку користувача цілком «пасивна»: у випадку відключення електроенергії від абонента так само вимагатиметься лише заживити своє обладнання (тюнер). На боці передавача супутникове обладнання на орбіті живиться від сонячних батарей, а обладнання наземної станції має 100 % резервування та живиться від блоків безперебійного живлення. Акумулятори цих блоків протримаються у випадку короткочасних відключень, а далі автоматично увімкнуться потужні дизель-генератори, які також зарезервовані на 100 %.

— Якщо оцінювати кодування на супутнику з перспективи подій кількох останніх років, то наскільки, на вашу думку, це був виправданий крок?

— Безумовно, коли ринку платного телебачення лише розбудовувався, це був правильний виправданий крок. Адже доступ до відкритих каналів на супутнику був сформований свого часу як засіб дистрибуції сигналу каналів для ефірних аналогових передавачів. Як наслідок, близько 30 % домогосподарств також скористалися нагодою, формуючи величезний сегмент безплатного супутникового типу прийому та руйнуючи принципи формування та зростання платного телебачення. Тобто люди звикли не платити за телебачення, що стало величезною перешкодою для зростання. Тому закриття безплатного доступу було стовідсотково правильним.

Viasat та інші офіційні оператори телебачення продовжують привчати людей до користування легальними, а не піратськими послугами. Це стосується не лише телебачення та кіно, але й музики, книжок тощо. Найцікавіші передачі, шоу та прем’єри світового кіно мають бути доступними лише в офіційних операторів за встановлену абонплату.

Зараз через війну канали на супутнику розкодовані, і це великий крок назустріч клієнтам, щоб запровадити доступ до українських новин на всій території України.

— Українські канали розкодували в перші дні великої війни. Вони мовитимуть у такому вигляді до її кінця?

— Це залежатиме від ситуації в країні. Наша найголовніша мета — це перемога. До кінця війни канали точно будуть розкодовані.

— Як змінилася контентна пропозиція ваших пакетів на 2023 рік? Українських каналів стало менше, іноземних мовників теж. Як ви посилювали свій пакет? Чи увійшли до нього нові канали?

— Навіть під час війни протягом 2022 року Viasat додав новинні (CNN International, BBC World News), фільмові (Star Cinema, Star Family) та спортивні (Setanta Sports, Setanta Sports+) канали. Два останні спортивні канали Setanta входять до нового додаткового пакета «Супер спорт» за 69 грн/міс. На жаль, невеликі регіональні телеканали не витримали змін і були змушені припинити свою діяльність.

— Попри те, що зараз неможливо щось прогнозувати, які ваші основні завдання на 2023 рік?

— Наше перше й основне завдання на цей рік — надавати якісні послуги супутникового телебачення, щоб люди в Україні мали доступ до національних телевізійних каналів. Внутрішні цілі команди Viasat — це утримання бази активних абонентів, що регулярно сплачують за послугу, та утримання високих показників лояльності аудиторії надалі. Для цього ми будемо розробляти нові цікаві продукти, програми лояльності та адаптуватися до нової реальності.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
5644
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Укр нет
262 дн. тому
Проскануйте супутник hotbirt 13 здивуєтесь скільки ще русіянського гуана там показує порєчнікових особливо тнт, так що ваші санкції до самої сраки.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду