Володимир Манжосов, «Зеонбуд»: Ми звернулись до Антимонопольного комітету щодо мультиплексу Концерну РРТ

Володимир Манжосов, «Зеонбуд»: Ми звернулись до Антимонопольного комітету щодо мультиплексу Концерну РРТ

27 Січня 2022
8409
27 Січня 2022
11:00

Володимир Манжосов, «Зеонбуд»: Ми звернулись до Антимонопольного комітету щодо мультиплексу Концерну РРТ

8409
Новий директор оператора цифрової телемережі — про державний мультиплекс, ціни на послуги у 2022 році, нові місця в мультиплексах та конфлікти з Нацрадою.
Володимир Манжосов, «Зеонбуд»: Ми звернулись до Антимонопольного комітету щодо мультиплексу Концерну РРТ
Володимир Манжосов, «Зеонбуд»: Ми звернулись до Антимонопольного комітету щодо мультиплексу Концерну РРТ

2022 рік цифровий оператор-провайдер «Зеонбуд» розпочинає з новим директором. Замість Ірини Аляб’євої, яка очолювала компанію кілька років, директором став Володимир Манжосов, колишній голова Національної ради з питань телебачення та радіомовлення (2010–2014). Саме за його каденції у грудні 2010 року «Зеонбуд» отримав ліцензію і став фактично цифровим провайдером-монополістом. До Нацради Володимир Манжосов з 2005 по 2010 рік працював на посаді віцепрезидента телерадіокомпанії «Україна». Як новопризначений голова «Зеонбуду» він не планує змінювати стратегію розвитку компанії, втім має намір її посилити: розширити кількість та якість послуг, модернізувати цифрову мережу тощо.

У бліц-інтерв’ю «Детектору медіа» він розказав, як прийшов у «Зеонбуд», про основні пріоритети на посаді, про чотири вільні цифрові канали, які компанія пропонує регулятору виставити на конкурс, про МХ-7, судовий спір із Нацрадою та тарифну політику на 2022 рік.

— Пане Володимире, які завдання та пріоритети стоять перед вами як новим очільником «Зеонбуду»?

— Мета мого приходу до компанії «Зеонбуд» — не зміна її багаторічної стратегії, а посилення її команди. Ірина Аляб’єва останні роки фактично займала, як то кажуть, «тягнула» дві ключові посади — генеральної директорки та заступниці генерального директора з правових питань. Не секрет, що на юридичну службу компанії останні два роки була дуже велике навантаження: продовження ліцензій, позапланові перевірки, переоформлення договорів із Концерном РРТ, з телекомпаніями, — а їх, на хвилинку, аж 120, — перехід на іншу супутникову платформу, судові справи тощо. Всі ці питання потребували дуже серйозного юридичного супроводу, тобто часу, нервів та енергії. Ірина звернулася до акціонерів з пропозицією посилити керівництво компанії та запропонувала мою кандидатуру як досвідченого управлінця, який розуміє, що таке телебачення. Маю надію, що разом з Іриною ми зможемо зробити роботу компанії ще більш успішною. 

Завдання залишаються такими ж: надійність та якість телетрансляції, розширення кількості та якості послуг, які надаються телекомпаніям. Ми продовжимо модернізувати та розвивати цифрову телемережу, що вже зараз дало можливість транслювати програми охочих телеканалів у форматі високої чіткості (Full HD), організувати вільні канали ще для чотирьох загальнонаціональних телекомпанії. Світ телебачення не стоїть на місці і ми маємо намір не тільки не відставати, а навпаки, бути в авангарді технічного прогресу. 

— Нещодавно компанія подала заявку до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, у якій розказала, що провела модернізацію власних цифрових телемереж МХ-2, МХ-3, МХ-5 і створила вільні канали мовлення для чотирьох додаткових загальнонаціональних телерадіоорганізацій. Чому вирішили подати цю заявку саме зараз? Адже така можливість у компанії була вже кілька років. А після виділення фінансування на МХ-7 Нацрада може залишити вільні канали «Зеонбуду» у резерві.

— Як я вже сказав, завдяки модернізації телемережі з’явилась можливість для трансляції програм ще чотирьох додаткових загальнонаціональних телеканалів. Відповідно до закону «Про телебачення і радіомовлення» багатоканальне мовлення з використанням радіочастотного ресурсу ведеться на конкурсних засадах, тому «Зеонбуд» звернувся із заявкою до Національної ради з питань телебачення і радіомовлення з пропозицією виконати норму закону та оголосити конкурс на отримання ліцензій на мовлення на вільних каналах багатоканальних телемереж МХ-2, МХ-3 і МХ-5. З урахуванням того, що згідно із законом на Національну раду покладений обов’язок сприяти максимальному територіальному охопленню каналами, мережами мовлення та телемережами, ми чекаємо на оголошення конкурсу найближчим часом та маємо надію, що телеглядачі нашої мережі вже у травні отримають можливість дивитися більше каналів.

— Що зміниться для компанії після запуску мультиплексу Концерну РРТ МХ-7? Як ви оцінюєте конкуренцію з Концерном з огляду на запуск мультиплексу у метровому діапазоні?

— Наша позиція щодо роботи майбутнього МХ-7 дуже проста. Кабінет міністрів України має право вирішувати доцільність надання державних гарантій за рахунок державного бюджету щодо фінансування будівництва того чи іншого об’єкту. Але навіть при цьому повинні бути забезпечені умови для чесної конкуренції між усіма учасниками ринку незалежно від форми власності. І от до другої складової в нас дуже багато запитань. Нам не зрозуміло, на якій підставі Концерн РРТ робить публічні заяви про встановлення вартості послуг в МХ-7 на 30-40% меншої, ніж у «Зеонбуду», адже навіть примітивний фінансовий розрахунок показує, що в такому випадку неможливо повернути вчасно отриманий кредит банку. Тобто фактично Концерн РРТ планує отримати конкурентні переваги за рахунок державного бюджету, що категорично заборонено законом. Тому ми і звернулися з цими питаннями до Антимонопольного комітету, до державного «Укрексімбанку» як надавача кредиту, чекаємо відповіді на наші розрахунки та аргументи.

— Які канали можуть вийти з мультиплексів «Зеонбуду» у разі появи МХ-7?

— З бізнесової точки зору — жоден. Можна що завгодно писати у ЗМІ чи розказувати на робочих нарадах у високих кабінетах про покриття мережі Т2 і майбутнього МХ-7, але в провідних медіагрупах працюють професійні технічні фахівці, і вони прекрасно розуміють, що фактична кількість телеглядачів, які будуть мати можливість для прийому сигналу МХ-7, становитиме не більше 40% від телеглядачів мережі Т2. Це пов’язано з тим, що МХ-7 будується на частотах «старого» метрового діапазону і у переважної більшості телеглядачів немає такого приймального обладнання. Про це представники провідних медіагруп не раз робили категоричні зауваження. 

Так, напевно, влада зможе прийняти силове рішення щодо декількох державних каналів, але, з нашої точки зору, це буде рішення дуже сумнівне щодо доцільності: підтримати Концерн РРТ за рахунок втрати половини аудиторії каналів. 

— Чим завершилась перевірка Нацради та СБУ, ініційована після зміни модуляції та інших параметрів мережі?

— «Зеонбуд» 4 березня 2021 року отримав дозволи на експлуатацію радіоелектронних засобів від державного підприємства «Український державний центр радіочастот», у яких змінені модуляції сигналу з 256 QAM на 64 QAM. Таким чином компанія виконала всі свої зобов’язання з цього питання. Цей факт зафіксовано і в акті перевірки регулятора. Вважаємо, що це і є фінал історії. 

— Після зміни модуляції та інших параметрів яким є покриття компанії? Можете назвати відсоток, на який розширилось покриття?

— Мережа розширила своє покриття і водночас зберегла можливості для подальшого розвитку. Як ми вже писали, саме такий варіант змін — це результат багатомісячної кропіткої роботи наших фахівців із радіопланування. Багаторазове комп’ютерне моделювання за допомогою професійного програмного продукту з подальшими перевірками його результатів, за допомогою контрольних вимірів на місцевості і дали можливість знайти цей оптимальний варіант.

— Як зміняться тарифи компанії на 2022 рік?

— Вартість своїх послуг для телекомпаній на 2022 рік ми залишили на рівні 2021 року. Попри те, що Концерн РРТ, послуги якого становлять понад 60% наших витрат, значно підняв вартість послуг на 2022 рік для нас. Ми вважаємо хибною практику Концерну РРТ щороку розкручувати інфляційну складову. Будемо й надалі намагатися не перекладати свої проблеми на телеканали.

— Торік компанія звернулась із судовим позовом про надмірно сплачений ліцензійний збір за подовження ліцензії. Чому був ініційований цей позов? І на якому етапі зараз розгляд справи? Чи маєте інші позови проти регулятора?

— Суд погодився з нашими аргументами, що розмір ліцензійного збору за продовження ліцензії був значно завищений. Але ми не вбачаємо тут злого наміру регулятора. В цьому випадку мова йшла про недостатню визначеність законодавчої норми і існувала ймовірність визнання посадових осіб Національної ради винними у заниженні надходжень до бюджету, що могло б закінчитися кримінальним провадженням. Тому в такому випадку було об’єктивно правильним, щоб саме суд прийняв рішення з цього питання. Більше судових позовів до регулятора поки що ми не маємо, слава Богу. «Зеонбуд» — не новачок на телевізійному ринку, одинадцять років надійної праці — це досить вагомий аргумент, тому, я так розумію, у «Зеонбуду» з регулятором було достатньо часу, аби вирішити всі спірні питання. Маю надію, що ми й далі не будемо мати підстав для судових позовів. Я двічі був членом Національної ради і розуміюсь на тонкощах та складнощах в її роботі. Мені здається, це допоможе знайти більше спільної мови між регулятором та оператором цифрової мережі.

— Наприкінці 2019 року «Зеонбуд» висловив наміри запустити платний пакет. Однак цього досі не сталось. Як ви оцінюєте цю ідею, і наскільки вона наразі життєздатна?

— В 2021 році компанія вирішила відмовитись від ідеї впровадження платного пакету програм. З урахуванням того, що сучасне телебачення все активніше переходить до новітнього формату високої чіткості мовлення (Full HD), ми вирішили наявний вільний ресурс мережі зарезервувати саме для можливості охочих телекомпаній перейти на такий сучасний формат, тобто значно покращити якість картинки.

Фото: Микола Шиманський/«Детектор медіа»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
8409
Читайте також
20.01.2022 12:55
Наталія Данькова
«Детектор медіа»
3 979
30.05.2021 15:46
Наталія Данькова
«Детектор медіа»
5 578
18.03.2021 12:44
Наталія Данькова
«Детектор медіа»
4 385
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду