Рада підтримала за основу податкові пільги для культури, кінематографу і готельної сфери
15 вересня Верховна Рада ухвалила за основу зміни до Податкового кодексу, які передбачають податкові канікули до 1 січня 2025 року для кіновиробництва і кінопрокату, звільнення від оподаткування отримувачів культурних грантів, а також зменшення з 20% до 7% ставки ПДВ для сфери культури та готельної сфери.
За відповідний президентський законопроєкт № 3851 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної підтримки культури, туризму та креативних індустрій» в першому читанні проголосували 273 народних депутати.
Законопроєкт передбачає такі зміни до Податкового кодексу України:
- звільнити підприємства та фізичних осіб від податку за цільові культурні гранти, надані для проєктів і програм у сфері культури та в секторі креативних індустрій;
- звільнити підприємців від податку за цільові культурні гранти, але за умови їх повного та цільового використання. Водночас на загальних підставах оподатковуватимуться ці гранти, у разі нецільового або неповного використання;
- запровадити пільгову ставку ПДВ у розмірі 7% для показу вистав, постановок, виступів мистецьких колективів, акторів та артистів, кінопрем'єр, культурно-мистецьких заходів, показу оригіналів музичних творів, демонстрації виставок, проведення екскурсій у музеях, зоопарках та заповідниках, а також їх відвідування;
- запровадити пільгову ставку ПДВ у розмірі 7% на розповсюдження та показ фільмів, адаптованих в україномовній версії для осіб з порушеннями зору та осіб з порушеннями слуху;
- запровадити пільгову ставку ПДВ у розмірі 7% на послуги з тимчасового розміщування (проживання), що надаються готелями і подібними засобами тимчасового розміщування;
- з 1 січня 2023 року до 1 січня 2025 року – тимчасово звільнити від ПДВ операції з розповсюдження та показу національних та іноземних фільмів, дубльованих, озвучених державною мовою на території України, якщо ці фільми адаптовані в україномовній версії для осіб з порушеннями зору та з порушеннями слуху;
- звільнити від ПДВ ввезення в Україну товарів, що є національною кінематографічною спадщиною;
- продовжити до 1 січня 2025 року чинне до 1 січня 2023 року звільнення від ПДВ операцій з виробництва національних фільмів та фільмів, створених на території України; з тиражування національних та іноземних фільмів, дубльованих, озвучених державною мовою на території України; з дублювання, озвучення державною мовою іноземних фільмів на території України; зі збереження, відновлення та реставрації національної кінематографічної спадщини.
Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко, доповідаючи законопроєкт, наголосив, що сферу культури у світі підтримують не тільки прямою допомогою, а й пільгами в оподаткуванні чи пільговими кредитами. За його словами, ставка ПДВ 7% для культурних послуг – це європейська практика, де на цю сферу оподаткування ПДВ становить від 2% до 9%.
Голова парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев («Слуга народу») повідомив, що йдеться про невеликий обсяг послуг, які підлягають зменшенню оподаткування. Оскільки сфери культури й туризму найбільш уражені кризою, його комітет запропонувати прийняти цей проєкт за основу.
Народний депутат Володимир В’ятрович з «Європейської солідарності» звернув увагу, що в законодавстві немає поняття «культурний грант». Відповідно, незрозуміло, що податківці матимуть на увазі під цим поняттям, а отже, закон неможливо буде застосовувати. Він зауважив, що законопроєкт потрібно суттєво доопрацювати в другому читанні.
У результаті, депутати прийняли проєкт за основу і планують його доопрацювати до другого читання.
Законопроєкт № 3851 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної підтримки культури, туризму та креативних індустрій» 15 липня вніс до Верховної Ради як невідкладний президент Володимир Зеленський. 2 вересня його підтримав парламентський Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики.
Нагадаємо, 16 червня Верховна Рада ухвалила, а 13 липня президент підписав закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо державної підтримки сфери культури, креативних індустрій, туризму, малого та середнього бізнесу у зв'язку з дією обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)».
Цей закон надає можливість мовникам не виконувати програмну концепцію на час карантину, скасовує вимоги про номери ліцензій і дозволів у радіорекламі, встановлює процедуру державної допомоги для підтримки культури, креативних індустрій і туризму, передбачає підтримку Українського культурного фонду для туризму та креативних індустрій, інституційні гранти УКФ для сфери культури, туризму та креативних індустрій, додає форму державної підтримки девелопменту фільмів і серіалів, передбачає гранти Українського інституту книги (у тому числі інституційні) замість державного замовлення, скасовує тимчасові тарифи роялті організацій колективного управління авторськими та суміжними правами, тощо. Детальніше про внесені зміни читайте у матеріалі «Детектор медіа».