Нацрада відмовила групі компаній «112 Україна» в продовженні цифрових ліцензій

Нацрада відмовила групі компаній «112 Україна» в продовженні цифрових ліцензій

26 Вересня 2019
8029
26 Вересня 2019
13:34

Нацрада відмовила групі компаній «112 Україна» в продовженні цифрових ліцензій

8029
26 вересня Національна рада з питань телебачення і радіомовлення відмовила в продовженні цифрових ліцензій на мовлення в регіональному мультиплексі МХ-5 п’яти регіональним компаніям, які мовили під логотипом «112 Україна»: ТОВ «Новий формат ТВ», ТОВ «Аріадна ТВ», ТОВ «Партнер ТВ», ТОВ «ТВ Вибір», ТОВ «Лідер ТВ».
Нацрада відмовила групі компаній «112 Україна» в продовженні цифрових ліцензій
Нацрада відмовила групі компаній «112 Україна» в продовженні цифрових ліцензій

Свої рішення Нацрада мотивувала тим, що протягом дії ліцензій компанії систематично порушували умови ліцензій і законів, що підтверджено санкціями Нацради. Строк дії ліцензій компаній завершився ще рік тому, у вересні 2018 року. Але вони продовжували мовити, доки Нацрада не розгляне питання продовження або непродовження ліцензій.

Фактично 26 вересня стало останнім днем дії ліцензій цих компаній, після чого вони мають припинити цифрове мовлення. «Ми оперативно повідомимо оператора телекомунікацій ("Зеонбуд") про кожне ухвалене рішення», - наголосив член Нацради Сергій Костинський. На звільнені місця в мультиплексі МХ-5 Нацрада найближчим часом оголосить конкурс. 

За період діяльності цих компаній Нацрада застосувала до кожної з них вісім санкцій, які є чинними та не скасованими судом:

  1. попередження 21.08.14 – оскаржено, Нацрада виграла першу інстанцію у 2015 році, апеляцію у 2016 році та касацію у 2016 році;
  2. попередження 26.03.15 – оскаржено, Нацрада виграла першу інстанцію у 2016 році, апеляцію у 2016 році;
  3. попередження 18.06.15 – оскаржено, Нацрада виграла першу інстанцію у 2018 році, апеляцію у 2018 році;
  4. штраф 23.07.15 – не сплачено та оскаржено;
  5. звернення до суду з позовом про анулювання ліцензії 03.09.2015;
  6. попередження 05.10.2017;
  7. попередження 22.03.18;
  8. попередження 19.09.19.

Нацрада понад рік не розглядала питання щодо продовження строку дії цифрових ліцензій компаній з групи «112 Україна», тому що діяла заборона суду. 16 вересня суд скасував ухвалу, яка забороняла розгляд цього питання.

Систематичні порушення, які фіксувала Нацрада протягом мовлення цих п’яти компаній, пов’язані з порушенням ними програмних концепцій, які передбачали регіональне мовлення в розважально-інформаційному форматі, а фактично на частотах мовив загальнонаціональний інформаційний канал «112 Україна».

Члени Нацради наголосили, що не йдеться про позбавлення ліцензії каналу «112 Україна»: він має супутникову ліцензію та продовжить мовити. А йдеться про регіональні компанії, які зобов’язані були мовити як регіональні канали, а не ретранслювати загальнонаціональний канал (юридично це було створення «спільного продукту», а не ретрансляція).

Представник «112 Україна» Василь Сметана сказав, що Нацрада всі ці роки неправомірно відмовляла компаніям у переоформленні їхніх програмних концепцій: кожна компанія отримала 34 відмови, а 35-ту заяву кожної з компаній Нацрада так і не розглянула протягом останнього року. Він вважає це порушенням права на свободу слова. Його підтримав народний депутат від «Опозиційної платформи – За життя», голова парламентського Комітету з питань свободи слова Нестор Шуфрич. Перша заступниця голови Нацради Ольга Герасимюк сказала, що це питання не має стосунку до свободи слова, а йдеться про систематичні порушення закону та умов ліцензій.

Заступниця голови Нацради Уляна Фещук нагадала, що Верховний суд визнав правомірною відмову Нацради в зміні програмних концепцій групи «112 Україна», це рішення остаточне та оскарженню не підлягає. Василь Сметана сказав, що не погоджується з цим рішенням суду, тому що суд у цьому ж рішенні визнав правомірним те, що Нацрада порушила строки розгляду заяви на переоформлення ліцензії.

Василь Сметана також нагадав, що Нацрада дозволяла змінювати програмну концепцію іншим переможцям цифрового конкурсу – наприклад, канал «Голдберрі» став каналом «Еспресо». Член Нацради Валентин Коваль відповів, що у випадку групи компаній «112 Україна» йдеться про регіональний цифровий конкурс: канал «112 Україна» своїм контентом зайняв у мультиплексі місця, передбачені для регіонального мовлення.

На засідання Нацради приїхали місцеві та регіональні телекомпанії, які у 2011 році не отримали цифрових ліцензій, тому що місця в мультиплексі дісталися п’яти регіональним компаніям з групи «112 Україна»: «Нік-ТВ» і «Сатурн» з Миколаєва, Z із Запоріжжя, «Співдружність» із Дніпра, «Чернівці» та ТВА з Чернівців, «Третя студія» з Івано-Франківська. Вони закликали Нацраду дати можливість мовити місцевим каналам у цифровому форматі, оскільки з 2011 року «знаходяться в підвішеному стані» у зв’язку із запланованим вимкненням аналогового сигналу. Вони згадували, як проводився цифровий конкурс, коли ліцензії були надані створеним за місяць до конкурсу компаніям, а телеканали з багаторічною історією залишилися за межами цифрового ефіру.

Василь Сметана також заявив, що в трьох членів Нацради завершився п’ятирічний строк повноважень, тому Нацрада в поточному складі не може приймати такі рішення, бо є неповноважною. І навіть Верховна Рада розуміє цю проблему, тому що вже ухвалила в першому читанні законопроект, який має врегулювати це питання – продовжити повноваження членів Нацради до призначення нових членів. Із цього приводу група компаній «112 Україна» подала позов до суду, а також пан Сметана повідомив про кримінальне провадження щодо перевищення повноважень членами Нацради. Уляна Фещук відповіла, що стаття 5 закону передбачає, що повноваження парламентської четвірки Нацради припиняються постановою Верховної Ради. За її словами, якщо суд визнає правоту позиції «112 Україна», компанії зможуть оскаржити рішення Нацради. А кримінальне провадження Уляна Фещук вважає тиском на членів регуляторного органу.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
8029
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду