15:09
Понеділок, 9 Вересня 2019

«Слуги народу» хочуть, щоб провайдером цифрового ефірного ТБ володіли виключно громадяни України

Народні депутати від партії «Слуга народу» ініціювали зміни до закону щодо прозорості власності цифрового ефірного провайдера із загальнонаціональним покриттям. Таким провайдером в Україні наразі є ТОВ «Зеонбуд». Депутати хочуть заборонити іноземцям бути кінцевими бенефіціарними власниками цієї компанії.
«Слуги народу» хочуть, щоб провайдером цифрового ефірного ТБ володіли виключно громадяни України
«Слуги народу» хочуть, щоб провайдером цифрового ефірного ТБ володіли виключно громадяни України

Відповідний законопроект № 2035 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прозорості власності провайдерів програмної послуги багатоканальних цифрових ефірних телемереж із загальнонаціональним покриттям» зареєстрували 3 вересня народні депутати Олександр Ткаченко, Микита Потураєв, Євгенія Кравчук та Павло Сушко. «Детектор медіа» отримав текст законопроекту і супровідних документів від пресслужби фракції «Слуга народу».

Законопроект передбачає поширити на всіх провайдерів програмної послуги наявні в законі для мовників вимоги щодо структури власності, а саме – заборонити засновувати та брати участь у провайдерах програмної послуги:

  • органам державної влади та органам місцевого самоврядування, юридичним особам, які вони заснували, на усіх рівнях ланцюга володіння корпоративними правами провайдера, якщо рішення про їх створення або положення про них не передбачає повноважень засновувати провайдерів;
  • фізичним і юридичним особам, які є резидентами держави-агресора або держави-окупантом, а також юридичним особам, учасниками (акціонерами) яких є такі юридичні або фізичні особи, на усіх рівнях ланцюга володіння корпоративними правами провайдера і кінцевим вигодоодержувачам;

Для цифрового ефірного провайдера із загальнонаціональним покриттям (наразі таким є «Зеонбуд») встановлюються додаткові вимоги:

  • кінцевим бенефіціарним власником (кінцевими бенефіціарними власниками) цифрового ефірного провайдера може бути виключно громадянин України (громадяни України);
  • на всіх рівнях ланцюга володіння корпоративними правами цифрового ефірного провайдера забороняється брати участь юридичним особам та фізичним особам – підприємцям, зареєстрованим в офшорних зонах, а також особам без громадянства.

Через недотримання цих вимог Нацрада відмовлятиме провайдеру у видачі та продовженні ліцензії. Чинна ліцензія цифрового провайдера може бути анульована в судовому порядку за поданням Нацради, якщо регулятор виявить недотримання нових вимог закону під час дії ліцензії.

Законопроект також передбачає зміни до закону «Про телекомунікації», а саме – запровадити аналогічні вимоги до структури власності операторів телекомунікацій, які здійснюють діяльність з надання послуг з технічного обслуговування і експлуатації багатоканальних цифрових мереж ефірного теле- та радіомовлення із загальнонаціональним покриттям.

Аналогічний законопроект у Верховній Раді 8-го скликання подавали народні депутати Юрій Береза («Народний фронт») та Олександр Шевченко (позафракційний, представник партії УКРОП). Законопроект було зареєстровано 4 жовтня 2018 року під № 9161. 7 листопада 2018 року Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики підтримав цей законопроект, але на розгляд на пленарному засіданні його до кінця парламентської сесії так і не винесли.

Чинний закон «Про телебачення і радіомовлення» передбачає обов’язок провайдерів програмної послуги щорічно надавати Нацраді та оприлюднювати на своєму сайті структуру власності.

Згідно з офіційною структурою власності ТОВ «Зеонбуд», 100% цієї компанії належить кіпрській компанії «Планбрідж лімітед», яка, у свою чергу, належить п’яти іншим компаніям, чотири з яких зареєстровані на Британських Віргінських Островах, а одна – в Белізі (обидві країни входять до переліку офшорних зон, затверджених Кабміном). Своїми кінцевими бенефіціарними власниками ТОВ «Зеонбуд» вказує п’ятьох громадян Латвії та одного громадянина Великої Британії.

«Усе загальнонаціональне цифрове наземне ефірне мовлення наразі залежить від приватної компанії з непрозорою структурою власності, реальні кінцеві бенефіціарні власники якої, як свідчать численні журналістські розслідування, невідомі», – пишуть у пояснювальній записці автори законопроекту.

На думку авторів, їхній законопроект дозволить забезпечити прозорість структури власності провайдерів і запобігти потенційному впливу держави-агресора на телерадіоінформаційний простір України.

Голова Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Олександр Ткаченко на засіданні комітету 9 вересня анонсував розгляд законопроекту № 2035 на наступному засіданні комітету. За його словами, законопроект вносить зміни, «які вимагають від монополіста сервісів цифрового ефіру в Україні оприлюднення кінцевого бенефіціара. Така норма закону існує стосовно ЗМІ, а нам видається, що з огляду на унікальність цього провайдера має застосовуватися і щодо “Зеонбуду”».

Раніше в інтерв’ю «Детектору медіа» Олександр Ткаченко повідомив, що підтримує правки до законодавства щодо фінансової прозорості цифрового провайдера «Зеонбуду».

Нагадаємо, що у Верховній Раді 8-го скликання 2 грудня 2015 року народні депутати Єгор Соболєв («Самопоміч»), Олександр Опанасенко («Самопоміч») і Геннадій Кривошея («Народний фронт») зареєстрували законопроект № 3575 про націоналізацію ТОВ «Зеонбуд». Вони пропонували нпровести примусове відчуження на користь держави частки у розмірі 100% статутного капіталу ТОВ «Зеонбуд» за умови попереднього та повного відшкодування її вартості. Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики законопроекту не підтримав, його так і не включили до порядку денного сесії.

Читайте також

Всі матеріали розділу / жанру:
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1324
Переглядів
Коментарі
Код:
Им'я:
Текст:
Коментувати
Коментувати
Нові тексти на ДМ
2016 — 2019 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду