Мегамолодіжний «Мегаспорт»

18 Листопада 2009
26251
18 Листопада 2009
13:16

Мегамолодіжний «Мегаспорт»

26251
Сподіваємося, що «Інтер» не заощаджуватиме на якісному продукті, інакше ребрендинг «Мегаспорту» має великі шанси завершитися повторами «Ігор патріотів».
Мегамолодіжний «Мегаспорт»

Основною проблемою групи «Інтер» в останні роки є залучення молодіжної аудиторії. Якщо за універсальною 18+ основний канал і має своє майже «вічне лідерство», то за 14-49 ця позиція настільки хитка, що «Інтер» за цією віковою групою вже випереджають не лише Новий, а й СТБ.

 

Як відомо, у структурі аудиторії «лідера телеефіру» суттєво переважають «жінки 65+», а неодноразові спроби омолодити аудиторію допоки результатів не принесли. Пригадуєте, чим закінчилися «омолоджувальні» наміри екс-генерального продюсера Леоніда Мазора? Припустімо, Єгор Бенкендорф згадує їх як суцільний провал: «Тоді була запущена рекламна компанія "На десять років молодше" і частка каналу впала удвічі». Після цього був «залізний переворот» Ганни Безлюдної, який повернув каналу його традиційне лідерство, однак його «серіально-концертна» концепція залишилась далекою від вподобань молоді. Тепер Єгор Бенкендорф обіцяє за рахунок нового продукту, який планується до запуску наступного року, і не втратити традиційну жіночу аудиторію, і привернути молодь. А паралельно група «Інтер» намагається залучити молодь на К1, НТН, а тепер - і на «Мегаспорт».

 

Не молодіжний спорт

 

Колись заради амбітних планів розвитку холдинг Валерія Хорошковського уже пожертвував інтересами спортивного каналу. Минулого року «Інтер» «обміняв логотипами» «Мегаспорт» и К1. На практиці ця афера, цілком підтримана Нацрадою, позбавила «Мегаспорт»  статусу загальнонаціонального каналу з ефірними ліцензіями на 27 каналів у 24 областях України (термін дії ліцензії 2004 - 2014 р). Тоді основним аргументом до реалізації цього рішення була оптимізація бізнес-процесів групи, оскільки спортивний канал, на відміну від універсального К1, потребував суттєвих капіталовкладень у купівлю доволі недешевих прав на спортивні трансляції, вартість яких перевищувала закупки серіалів та блокбастерів.  Тоді ситуація зацікавила Миколу Томенка та Святослава Олійника, які навіть погрожували судовим оскарженням «незаконного рішення» Нацради. Хоча цей ентузіазм парламентарів вичерпався після заяв для преси, і навіть фактичне закриття старого формату «Мегаспорту» не викликало колишнього запалу.

 

Коментувати обмін логотипами, а фактично - мережами, на телеканалі «Інтер» ще й досі відмовляються, однак його наслідки для К1 і для групи в цілому говорять самі за себе: К1 більш ніж вдвічі збільшив свою частку як за 18+, так і за 14-49. Якщо до обміну мережами цей показник  перебував на рівні 0,98% (18+) та 1,07% (14-49), то вже за рік він збільшився до 2,26% (18+) та 2,76% (14-49).

 

 

Натомість «Мегаспорт», який на ефірній мережі мав частку 0,96% (18+) та 0,97% (14-49), за рік впав до 0,69% (18+) та 0,62% (14-49). Каналу не вдалось утримати частку навіть на рівні «К1» до обміну мережами.

 

При цьому суттєво змінилась і якість аудиторії «Мегаспорту».   За рік  найчисленнішими глядачами каналу стали чоловіки за 65 років, а при цьому найсуттєвіше телеперегляд скоротився у таких вікових групах як чоловіки 15-24, 25-34, 45-54 та  жінки 25-34.

Тому рішенням про «ребрендинг» каналу з орієнтацією на молодь керівництво групи, по суті, створює цілком новий канал, який має привабити кардинально іншу аудиторію.

 

 

 Плюс бокс, мінус футбол

 

За останній рік, окрім втрати своєї мережі, канал «Мегаспорт» залишився і без частини якісного спортивного контенту. Зокрема, за цей рік з каналу зникли провідні європейські футбольні чемпіонати: за інформацією джерел ТК,  не вдалось придбати права на англійський чемпіонат (сезон 2007-2008), а у 2009 році була можливість боротися за німецький та іспанський чемпіонати, однак було прийняте рішення відмовитись від них через зависоку ціну. Також у минулому році «Магаспорт» припинив показ російського чемпіонату. Не варто забувати, що в цьому році у «Мегаспорту» побільшало конкурентів серед спортивних «нішовиків», тимчасом саме новачок ТРК «Футбол» (медіагрупа «Україна»)  виграв тендер  на український чемпіонат. До того ж у цьому році група «Інтер» залишилась без Ліги Чемпіонів та Ліги Європи, оскільки права на ці турніри придбала «Поверхность» терміном на 3 роки і на цей сезон підписала домовленість з  НТКУ. Ще раз спробувати отримати ліцензію на престижні футбольні чемпіонати «Інтер» зможе лише у наступному році на сезон 2010-2011.

 

З топових спортивних трансляцій на каналі залишився лише бокс і саме він сформував десятку найрейтинговіших програм «Мегаспорту». Кращою програмою каналу за минулий рік став повтор ( в прямому ефірі поєдинки за участю братів Кличків показував «Інтер») бою Кличко-Томпсон (рейтинг 1,3%, частка 2,89%, 18+), при цьому трансляція взяла вищі показники за молодіжною аудиторією (рейтинг 1,31%, частка 3,19% 14-49).

 

У топ-20 «Мегаспорту» окрім боксу потрапив лише один футбольний матч УЄФА (Гамбург-Ведер) та дві трансляції боїв без правил. Однак одним боксом неможливо витягнути спортивний канал: теніс, баскетбол, гандбол - види спорту, які приваблюють багато менше глядачів (на загальнонаціональних каналах невдалий досвід трансляції баскетболу минулого року мав ТЕТ, який був змушений розміщувати у сітці ці турніри).  До того ж топові футбольні матчі на відміну від боксу відбуваються частіше та регулярніше.

 

Однак при цьому, на відміну від К1,  власне виробництво «Мегаспорту» було досить різностороннім: окрім оглядів та документалістики, кілька разів на день на каналі виходили новини  «Мегафон», тематичні проекти про різні види спорту (наприклад, про баскетбол «5 чверть», або про  ралі «Мегадрайв»); футбольні програми «Відверто про футбол» з ведучими Ігорем Цигаником і Роберто Моралесом та «100 % "Динамо"», виробництва студії футбольного клубу «Динамо» (Київ); історії про зірок спорту - «Неспортивне життя» та «Інверсія».

 

«Ребрендинг» за прикладом російського «Спорту»

 

Раніше оптимізації у групі «Інтер» стосувалися здебільшого новин (НТН, К1), однак  «Мегаспорту» пощастило менше і його «ребрендинг» охопив усі підрозділи. За інформацією джерел ТК, точно на каналі залишиться хіба що документалістика  Сергія Долбілова (його фільми про зірок спорту,  «Брати по крові», «Містер Кличко», «Фотографія з Кличко» брали високі цифри і на «Інтері», і у свій час на «1+1»).

 

Так званий  «ребрендинг», який планується завершити до нового телесезону - весною  2010 року, має на меті «розширити аудиторію, залучити на канал молодого глядача, а також жінок».

 

Оголошуючи це рішення, колективу каналу менеджери навели у приклад російський державний телеканал «Спорт». Як відомо, за кілька тижнів до змін на «Мегаспорті» у жовтні 2009 року керівництво російського державного телеканалу «Россия» оголосило про наміри з січня 2010 року запустити  на базі телеканалу «Спорт»  молодіжний канал з робочою назвою «Россия - 2». Причини росіяни озвучили все ті самі: висока вартість спортивних трансляцій та збитковість формату каналу, рентабельність якого близька до нуля. Це при тому, що російський «Спорт» постійно отримував державну підтримку і  стабільно намагався показувати топові трансляції. Як писав російський «Комерсант» два роки назад, для того, щоб  канал мав можливість показувати російський чемпіонат з футболу, в цю справу втрутився Володимир Путін і змусив «НТВ плюс» змінити  параметри комерційної угоди.

 

 За новою програмною політикою «Россия - 2» транслюватиме частину програм, що залишилися від «Спорту» (спортивні огляди). Однак, окрім них, планується повний набір каналу «широкого профілю» від серіалів (закуплено «Ліквідацію» та «Доктора Хауса»), новин (за словами голови ВДТРК Олега Добродєєва,  це будуть ті події, які не потрапили у верстку «Вестей», наприклад прес-концеренція NASA чи робота щодо створення вакцини проти СНІДу), кінопоказу та документалістики. При цьому  у праймі «Росія-2», як обіцяє керівництво, з'явиться і арт-хаус: наприклад, фільм «Морфій» Олексія Балабанова або «Апокаліпсис» Френсіса Форда Копполи.

 

Весь цей продукт, на основі якого створюватиметься молодіжний канал «Россия - 2»,  досить подібний до контенту К1, або принаймні, того формату  який канал мав з самого початку. Тобто на відміну від «России» у групи «Інтер» вже є розважальний канал для молодшої аудиторії. До того ж в останні роки з продуктів власного виробництва на каналі з'являлись переважно спортивні проекти (програми «Екіпаж, «Автоevo»), ймовірніше за все, для того, щоб відповідати ліцензії після обміну логотипами.

 

Однак попри це «універсальний за жанровим наповненням» формат К1 на сьогодні досить розмитий. На сьогодні К1, приміром, у праймі транслює серіал «Солдати», але разом з ним у передпраймі каналу виходять серіали «Євлампія Романова» або «Той, що примножує смуток», а у вихідні - «Що? Де? Коли?». Весь цей різножанровий  продукт називається «сучасне та  динамічне» телебачення, попри те що серіали виходять у повторі, а у «Що? Де? Коли?» превалює старша аудиторія.

 

Ще більш незрозумілим на сьогодні є ситуація з новим форматом «Мегаспорту». За офіційним повідомленням, канал має стати більш екстремальним, змагально-розважальним. «Ми хочемо показати спорт не лише в його класичному вигляді, але й запропонувати інші яскраві, видовищні змагальні формати», - зазначає Олександр Кравцов, який, за інформацією ТК, має очолити канал. Але чи готова група взагалі до таких суттєвих інвестицій? І все-таки, чи будуть робити з «Мегаспорту» ще один, умовно кажучи, К1, чи все-таки канал залишиться спортивним, але з орієнтацією на молодшу аудиторію та її спортивні вподобання (приміром, екстремальні види спорту)? Причому не на папері, а фактично.  

 

І ще одне: досить показовим є те, що у групі «Інтер»  поки не заявили про власне виробництво, розраховане на молодіжну аудиторію. Всі серіали, концерти та телефільми, у які вкладає гроші група «Інтер», зорієнтовані на 18+ (винятком є хіба що концерти «Вечірнього кварталу»).  За словами  Єгора Бенкендорфа, на сьогодні «Інтер» запустив  декілька масштабних проектів: 4-серійний фільм «Червоні вітрила», «Свати-3», «Чудо», новорічний мюзикл «Кохання з бульбашками» та мильна опера «Сусіди». У цьому переліку запланованих проектів явно бракує молодіжних серіалів, яких би вистачило на наповнення двох  молодіжних (або скажімо так: значно омолоджених) каналів групи.

 

Закупки для «Мегаспорту»

 

Поки ж  група «Інтер» закупила, ймовірніше за все, саме для  «Мегаспорту», пакет змагально-розважальних програм компанії Endemol.

 

«Були угоди щодо купівлі різних версій програми Wipeout, окрім цього були угоди щодо програми  Fear effect  («Ефект страху»). Його також можна віднести до спортивних змагань. У нас великий каталог таких програм», - зазначила у коментарях ТК генеральний директор компанії у країнах, що розвиваються, Марина Вільямс. Тут треба зважати, що такі  змагально-розважальні формати як «Фактор страху» чи «Форт Буаяр» виходять зараз на каналі ТЕТ. І якщо ТЕТ відійде від концепції «каналу для "Дому-2"» (очевидно, що скоро ми почуємо про зміну формату і цього мовника, що увійшов до групи СМЕ), і надалі розвиватиме цей напрямок, він може стати новим конкурентом «Мегаспорту». Не варто забувати, що ТЕТ не залишається осторонь і спортивних трансляцій (приміром, чемпіонату України з футболу).

 

А от щодо  купівлі не іноземних версій, а саме форматів великих шоу група «Інтер»  з Endemol тільки веде переговори. За словами Марини Вільямс, на сьогодні у компанії  є кілька цікавих пропозицій. Насамперед це проект Wipeout («Змиті»), який нещодавно придбав російський «Первый канал», і вже закінчив виробництво частини епізодів.

 

«На цей момент він виробляється у 26 країнах. Це формат, включає створення його в Аргентині, тому що саме там побудована виробничий майданчик, в який ми інвестували 2,5 мільйонів євро. Це вражаючі водні атракціони та змагальні елементи. І різні країни -учасники запрошуються робити зйомки у Буенос-Айрес», - зазначає Марина Вільямс.

 

Окрім цього Endemol незабаром виводитиме на ринок «101 шлях залишити гейм шоу», яке ґрунтується на спортивних змаганнях, та футбольне реаліті  «Знайти зірку», яке компанія виробляє спільно з британським каналом Sky. «Суть проекту  у тому, що розшукується по  всій країні хлопчики 16-18 років, і з них обирається найкращий, який може стати футбольною зіркою. І в результаті ми можемо надати контракт  з італійськими клубами  "Інтером", "Міланом".  У лютому цей проект вийде в ефір, і після цього я би хотіла запропонувати його в Україні, де цікавість до футболу дуже велика», - сказала пані Вільямс.

 

А тепер питання: чи з'явиться на каналі якісний дорогий контент чи ребрендинг закінчиться повторами «Ігор патріотів» та  іноземних програм? Відповідь побачимо в ефірі весною 2010.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
26251
Читайте також
20.06.2010 10:32
Юрий Иванов
, для «Детектор медіа»
30 583
12.03.2010 11:08
Наталія Данькова
24 053
05.03.2010 09:19
Наталія Данькова
54 649
25.02.2010 07:43
Наталія Данькова
21 165
15.02.2010 07:21
Наталія Данькова
18 098
23.11.2009 12:02
Наталія Данькова
20 399
30.10.2009 13:22
Валентина Самченко, «Україна молода»
29 778
Коментарі
2
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Ха
5512 дн. тому
Недостоверные и некомпетентные твои источники, мастер:) Мелких сошок слушать меньше надо -- они, как раз, может, и не представляют, "каким будет Мегаспорт".
newmaster
5512 дн. тому
Насколько мне известно из достоверных источников в канал не собираются вкладывать деньги. Не о каких инвестициях речь не идёт. Главной задачей было сокращение штата процентов на 80. В группе Интер сейчас не существует человека, который бы хоть приблизительно себе представлял, каким будет Мегаспорт весной. Увы.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду