«Помста за Кримський міст» та «громадянська війна двох країн одного народу». Моніторинг російської дезінформації 10–17 жовтня 2022 року
«Помста за Кримський міст» та «громадянська війна двох країн одного народу». Моніторинг російської дезінформації 10–17 жовтня 2022 року
Починаючи з 24 лютого «Детектор медіа» моніторить українські соцмережі та документує хроніку російської дезінформації навколо військового наступу Росії на Україну. За тиждень, із 10 по 17 жовтня 2022 року, аналітики та аналітикині «Детектора медіа» зафіксували понад чотири десятки кейсів, які російські пропагандисти поширюють задля досягнення політичних цілей Росії. Зокрема, за цей тиждень чимало фейків та меседжів російської пропаганди стосувалися масованих ракетних обстрілів, які Росія влаштувала в понеділок, 10 жовтня. Українців залякували «життям як у середньовіччі», «наступом із Білорусі», дефіцитом продуктів у магазинах та повторним наступом Росії. За тиждень кремлівські пропагандисти встигли не лише залякати українців жорстокістю українських військових на звільнених територіях, а й звинуватити українців у нахабстві.
Читайте огляди російської дезінформації за попередні тижні: 26 вересня — 2 жовтня; 3–9 жовтня.
Наступ із Білорусі, приховування наслідків обстрілів та втеча президента
Найбільше інформаційних вкидів цього тижня команда «Детектора медіа» фіксувала в день масованих ракетних обстрілів — у понеділок, 10 жовтня. Зокрема, в телеграм-каналах, контрольованих російськими спецслужбами, стверджували, що Офіс президента та голови областей закликають українців не публікувати фото руйнувань від ракетних ударів, а СБУ нібито пише адміністраторам пабліків у соцмережах і вимагає припинити викладати такі фото. Пропагандисти стверджували, що така вимога влади має на меті зупинити поширення паніки, адже «якщо нема фото та відео, то й ударів та втрат немає». Тобто пропагандисти запевняли, що українська влада бреше українцям та намагається приховати від них справжню картину подій. «Влада бреше, а ракети далі летять», — писали вони. Чому насправді не можна публікувати фото і відео наслідків влучання, ми докладно розбирали — такі матеріали можуть допомогти ворогові. У мережі та на офіційних сторінках представників влади поступово з'являється як інформація про ракетні удари, так і фото та відео подій, які військові вважають за безпечне публікувати. Зокрема, є такі матеріали й на сторінці президента Володимира Зеленського. Проте росіянам вигідно поширювати такі тези, щоби запевнити українців, що влада їх обманює, й замість розв'язувати проблему, просто ігнорує її й удає, що нічого не відбувається. Такі меседжі дискредитують керівництво України.
Того ж дня, коли з неба масово летіли російські ракети й руйнували українську інфраструктуру, пропагандисти поширювали інформацію про погіршення для України ситуації на фронті й можливий наступ із території Білорусі. Українська влада та командування армії заперечували інформацію про наступ із Білорусі та щодо просування російських військ по лінії фронту, адже не було жодних даних на підтвердження того, що Росія планує організувати новий наступ із території Білорусі попри заяви білоруського керівника Олександра Лукашенка про створення спільного з Росією військового підрозділу.
Також того дня були повідомлення про вибухи в тих областях, де їх насправді не було. Загалом пропагандисти в цей день створювали видимість апокаліпсису: писали, що в київських магазинах закінчуються продукти, хоча люди туди навіть не йшли, бо була довга тривога й загроза з повітря; стверджували, що з України терміново виїжджають посольства всіх країн і навіть із міркувань безпеки перестає працювати «Червоний хрест», а отже варто чекати на біду. Ситуацію намагалися погіршити й фейками, що російські ракети влучили у «центр прийняття рішень» — будівлі Верховної Ради та СБУ, а Зеленський — втік із країни. Інформаційна, а точніше — дезінформаційна картина того дня дещо нагадувала те, що відбувалося в інфопросторі в перші дні великої війни: ті самі фейки, що влада кинула українців, залякування нападами з усіх боків тощо.
Наступного дня після ракетних обстрілів по Києву й інших містах пропагандисти знову поширювали фейки про підрив Кримського мосту, ніби натякаючи, що всі обстріли були помстою за те, що Україна винна в його підриві. Наприклад, у соціальних мережах поширюють повідомлення, що нібито Росія встановила особу чоловіка, який вчинив «теракт» на Кримському мосту. Буцімто ним виявився українець, про що свідчить його паспорт. Але фото паспорта «терориста» виявилося обробленою за допомогою фоторедакторів картинкою, що ілюструє зразок паспорта громадянина України (ID-картку) у Вікіпедії. Автори фейку змінили лише ім’я, фото і стать, а всі решта «реквізитів документа» залишились такими, як у Вікіпедії. Також за допомогою фоторедактора додали нібито плями крові чи пошкодження «внаслідок теракту». Але на «паспорті» — фото американського коміка та пранкера Сема Гайда (Sam Hyde).
Менш важливі області та погані волонтери
Щоб розхитати ситуацію ще більше, кремлівські пропагандисти спекулювали на темі роботи систем протиповітряної оборони, стверджуючи, що для української влади є гірші й кращі області, тобто ті, які потрібно захищати більше, й ті, які менше. Мовляв, напередодні з Івано-Франківщини та Львівщини забрали ППО та залишили ці області без належного захисту, а тепер ці системи «терміново» повертають. Натомість, як ідеться в повідомленнях, Київ та Дніпро «надміру» захищені, бо вони «стратегічно важливіші» для влади. Такі ж спекуляції раніше спостерігали в місцевих телеграм-каналах Миколаївщини, Одещини, Харківщини тощо. Пропагандисти навмисно поширюють повідомлення як «інсайди» чи «чутки» після обстрілів.
Того ж дня в мережі ширили меседжі, покликані дискредитувати українських волонтерів, які збирають гроші, щоб закупити необхідне для армії. Спершу такі меседжі з’явилися в анонімних телеграм-каналах як реакція на оголошення спільного збору Сергія Притули та Сергія Стерненка, до яких долучилися й інші волонтерські ініціативи. Пропагандисти стверджували, що волонтери нібито використовують атаку на Україну, щоб отримати більше грошей собі або на те, що Захід і так надає Україні безкоштовно. Насправді, як повідомив Сергій Притула, українські волонтери достроково оголосили запланований на 12 жовтня збір коштів на дрони-камікадзе RAM II. У дописі Притула також аргументував потребу в закупівлі цього озброєння для української армії. За час масованих російських обстрілів, станом на ранок 11 жовтня, українці зібрали понад 276 мільйонів гривень. Проте російська пропаганда систематично намагається дискредитувати роботу волонтерів, які допомагають армії. Відтоді, за даними системного моніторингу телеграму, який щотижня проводить команда «Детектора медіа», анонімні проросійські телеграм-канали продовжують висміювати роботу українських волонтерів, звинувачують їх у шахрайстві тощо.
Цього тижня в мережі також публікували історії українців, які нібито підтримують росіян. Під хештегом «русскийшепот» публікували історії «киян», які вони нібито розповідають пропагандистам. Зокрема, була історія такої собі Олі, яка нібито сидить у Києві без світла й пише російським пропагандистам, що «тут не всі кончені», що вона «дуже чекає на росіян» і не може про це говорити, бо інакше не доживе до «вашей победы». За допомогою «свідчень очевидців» пропагандисти просувають меседжі про «український нацизм», «дискримінацію російськомовних» та створюють ілюзію того, що російську армію в Україні чекають «як героїв-визволителів».
В Україні громадянська війна, а Маск відмовився платити за Starlink, бо українці його образили
Також пропагандисти вкотре просували тезу, що в Україні триває громадянська війна. Державна агенція «РИА Новости» оприлюднила колонку пропагандиста Петра Акопова «Почалася нова стадія демонтажу України». Її автор, штатний пропагандист декількох російських ЗМІ, закликає російську владу не зупинятися на вже завданих руйнуваннях і влаштовувати ракетні удари до повного знищення цивільної інфраструктури України «за всього розуміння того, яку шкоду це завдасть цивільному населенню». Автор називає велику війну «громадянською війною» або «війною, що ведеться двома державами одного народу». Він також стверджує, що Росія не може допустити, аби «покоління південноросійських людей виховувалися у відторгненні власної російськості».
Також російські пропагандисти стверджували, що через політику Офісу президента українців уникатимуть «як чуми», бо їм нібито всі щось винні. Такий меседж виник на тлі новин про те, що Ілон Маск може відмовитися фінансувати послуги Starlink в Україні. У повідомленнях ішлося, що це може відбутися через образу на слова посла Андрія Мельника, який порадив йому «йти до біса». Однак за даними CNN, листа до Пентагону з повідомленням про відмову у фінансуванні Starlink надіслали ще у вересні. Тобто задовго до появи пропозицій Маска щодо «мирного плану» російсько-української війни, які він опублікував у твітері 3 жовтня і, відповідно, жорсткої реакції українців щодо його порад. До речі, невдовзі Маск оголосив, що допомагатиме Україні далі.
Були цього тижня повідомлення, що під час контрнаступу українські військові отримують наказ знищувати всіх людей, які жили під окупацією. Зокрема, в таких повідомленнях ішлося, що українці за наказом кидають гранати в підвали та укриття, де ховаються люди. Пропагандисти вже не вперше звинувачують українську армію у злочинах проти цивільних на звільнених від Росії територіях. Наприклад, схожу тактику пропагандисти використовували, коли російські війська відступили з Бучі на Київщині та з Ізюма на Харківщині. Після звільнення міст пошукові групи знайшли братські могили, в яких виявили сотні закатованих росіянами. Проте пропагандисти діють на випередження, намагаючись перекласти відповідальність за російські воєнні злочини на українців.
Колаж: «Детектор медіа»