Владне кермо під прицілом телекамери
На українському телебаченні відсутні аналітики. Чи, можливо, відсутня достатня свобода редакційних дій, щоб використати напрацювання штатних (якщо є) чи запрошених до ефіру аналітиків. Причому йдеться не тільки і не стільки про економістів чи політологів (персонажів, які звуть себе цими гучними словами, в Україні аж занадто, тож дещиця вихлюпується і в телестудії), скільки про соціологів (а не маркетологів, які нерідко фігурують як автори соціологічних досліджень), про психоаналітиків (хоча їх у нас і не більше десятка), про психологів та етнологів, психіатрів (так!) та експертів-міжнародників. А також фахівців із логістики, ергономіки, кліматологів тощо.
Цей уже майже трюїзм спав на думку після того, як телеканали України та Росії прокрутили сюжети, присвячені транскордонному етапові авторалі ретромашин Санкт-Петербург - Київ, який пройшов за участю президентів двох держав - Медвєдєва та Януковича.
Російське державне телебачення, ясна річ, переповідало цю подію дуже й дуже серйозно.
Український «Інтер» - практично в тій самій стилістиці.
А от НТВ дозволив собі трохи більше неофіційного, просто людського. Й одразу «засвітилися» деякі дуже цікаві речі, про які трохи пізніше.
Всі ж інші українські телеканали нічим особливим не відзначилися, хіба що Євгеній Кисельов у «Великій політиці» на тому ж «Інтері» дозволив собі згадати інший автопробіг - який самочинно очолював великий комбінатор Остап Ібрагімович Сулейман Берта Марія Бендер-бей. Та й по тому. А тим часом поживи для роздумів автопробіг підкидав чимало. Ясна річ, у нинішній Росії поєднання імператора Ніколая ІІ (на приз якого сто років тому відбувся перший в імперії автопробіг за маршрутом Санкт-Петербург - Київ) та вшанування ветеранів війни, якою керувала та партія, за наказом ЦК якої було колись розстріляно імператорську сім'ю - явище цілком органічне. Аби великодержавна велич наявна була, а там хоч трава не рости. А як бути Україні з абсолютно чіткими асоціаціями з тим от імператором, який є наче таким собі «покровителем» цього автопробігу - винуватцем двох війн, російсько-японської та Першої світової, послідовним противником парламентаризму та політичних прав українців? Чому треба було ще навесні домовлятися з російською стороною про автопробіг саме в такому форматі? Якщо треба було пропагувати дружбу двох народів, то присвятили би спільну акцію, скажімо, легендарному одеситу, автомобілісту й авіатору Уточкіну...
Ще одна «цікавинка» - це вибір президентом України саме «Побєди» для участі у пробігу ретроавтомобілів, адже для нього готували (з цілком зрозумілих патріотичних міркувань) ЛуАЗ. Сам Віктор Янукович пояснив це так: «Я вам скажу, як старий автомобіліст, що ми не могли іншу машину вибрати з Дмитром Анатолійовичем, тому що він мене заразив, коли я був у нього в гостях». Нагадаю, напередодні Дня перемоги Медвєдєв приймав у себе в резиденції главу Української держави й катав його саме на «Побєді».
І тут ми вступаємо в царину психології, входимо в ту сферу, заглиблення в яку потребує кваліфікованих експертних оцінок. Прослуханих особисто мною курсів і спецкурсів із психологічних дисциплін та прочитаних книжок, думаю, недостатньо для винесення остаточних присудів, але цілком досить для формулювання запитань на основі побаченого й почутого.
Те, що Дмитрій Медвєдєв виглядав щасливим під час перегонів, зрозуміло. Тут кілька причин: і те, що він по-своєму скопіював-таки Путіна, й те, що він вочевидь у цій президентській парі був старшим (попри 15 років різниці на користь Януковича), і, зрештою, те, що він міг трішечки побути майже собою: пітерським доцентом за кермом дідівського авто. А з якого дива так непідробно щасливим виглядав Віктор Янукович? Невже ж лише від того, що сподобився знову потиснути руку «самому» Медвєдєву Д.А.?
Погляньмо на додачу до телероликів (особливо до останнього, де показано обох «автопробіжників» у салоні авто) на ці фото, розміщені офіційним інтернет-представництвом президента України.
Чи на інші з того ж джерела.
Вам не здається, що Віктор Янукович, нарешті, почувається повністю у своїй тарілці, на своєму місці, поруч із цими авто?
Ви пам'ятаєте, як Віктор Ющенко наприкінці своєї президентської п'ятирічки кілька разів щиро зізнався, що він ненавидить політику і з більшою охотою займався би розведенням бджіл та гусей у себе на хуторі? Він хоча б зумів артикулювати свій настрій, який відчувався впродовж усієї каденції, коли роздмухувана оточенням жадоба всевладдя поєднувалася у діях Віктора Андрійовича із підсвідомим прагненням кинути все, від'їхати до Безрадичів і жити там щасливим життям статечного селянина. А що нуртує в підсвідомості Віктора Януковича? Які прагнення? Які мрії про щастя? І чому так упевнено й щасливо виглядав президент України під час автопробігу?
Отут якраз телебаченню (та й іншим ЗМІ) конче потрібні психологи й психоаналітики. Щоб суспільство могло уявляти бодай у загальних рисах, чого йому чекати від чинного глави держави і як мінімізувати можливі проблеми, що виникають у зв'язку з його підсвідомими настановами.
І взагалі - наскільки щасливішим могли б бути всі ми, якби хтось так і залишився художником-акварелістом, хтось - присяжним повіреним, хтось - провінційним бухгалтером, а хтось - завідувачем автобази...
Фото - www.president.gov.ua