Сталінським курсом...

23 Червня 2009
14729
23 Червня 2009
09:21

Сталінським курсом...

14729
Сталінським курсом...

22 червня офіційно оголошене в Україні Днем скорботи та пам'яті жертв війни. Нічого подібного за радянських років не було. Це - з одного боку. Друга світова (чи то Велика вітчизняна) війна та її перебіг на теренах та з погляду населення України залишається темою, де й офіційно-державна, й громадська думки й дотепер більше, ніж з приводу будь-якої іншої теми, перебувають у полоні сталінських ідеологем та стереотипів. Це - з іншого боку.

 

Як же виглядав український ефір цього дня? Анонси телевізійних програм не давали ніякого натяку на те, що день 22 червня є якимсь особливим. «1+1», як і щодня, демонстрував серіали. «Інтер», після серіалів та щопонеділкового випуску «Жди меня», побавив глядачів документальними  фільмами «Таємниці століття» та «Таємна історія Давнього Єгипту» - у пізньовечірньому, майже нічному, ефірі. ICTV та ТЕТ також не приділили особливої уваги цьому дню. СТБ запропонував глядачам свій звичний набір - «У пошуках істини» та «Російські сенсації». Новий канал після низки серіалів побавив глядачів «Комеді клабом» Позначені в анонсі Першого національного документальні фільми «Тунелі в невідоме» та «Таємниці Лисої гори» наштовхували на будь-які асоціації, які могли стосуватися чого завгодно, тільки не Другої світової війни. Звідки ж було знати пересічному глядачеві, що «Таємниці Лисої гори» - це не про відьом та відьмаків, а про оборонні укріплення на південній околиці Києва та про їхнє використання під час оборони міста 1941 року?

 

От на цьому слові - «оборона» - й зупинімося. Із радянських часів ми мали єдиний день, що стосувався пам'яті про Другу світову війну - День Перемоги 9 травня. Справедливо чи ні - із цього приводу можна сперечатися, - але цього дня й за радянських часів, і дотепер було й є заведеним не так згадувати про жертв війни, як пишатися перемогою в ній. Про річницю нападу нацистської Німеччини на СРСР якщо й згадували, то лише побіжно у випусках новин. Заради справедливості - згадували й цього року, й саме побіжно; здебільшого в ракурсі: «Президент Віктор Ющенко у своєму зверненні заявив...».

 

Ще зі сталінських часів тему Другої світової війни було міфологізовано від початку й до кінця. Дата початку Другої світової війни, дата вступу СРСР у неї, роль та місце УПА - то були далеко не найголовніші міфи, створені сталінською пропагандою. Найголовніших - і найпідліших - міфів було два. Перший - це міф про евакуйованих радянських громадян, яких у переважній більшості насправді ніхто нікуди не евакуював. Показаний каналом «Інтер» напередодні Дня Перемоги цього року кількасерійний документальний фільм «Евакуація» навіть не спробував вийти за межі цього міфу. От кіностудія імені Довженка, яку було евакуйовано до Ашгабаду: актори живуть у бараках, перегороджених простирадлами на «кімнати», ані гримерок нормальних, ані знімальних майданчиків, але актори працюють і в таких умовах. І от привокзальна площа в Алмати, де люди днюють і ночують просто неба, бо не мають ані роботи, ані житла - ніякого, навіть бараків із простирадлами, ані коштів до існування. Бо вони - «неорганізовані», самочинні «евакуйовані». Авторам фільму навіть на думку не спало, що ці явища - цілковито різні; мешканців алматинської площі насправді ніяк не можна назвати евакуйованими, вони - типові біженці.

 

Другий міф навіть важко назвати міфом. Це - суцільне замовчування. День Перемоги був і є днем відзначання звитяжної, переможної, славетної - якої завгодно, тільки не скорботної, події. Вшановувати пам'ять загиблих воїнів - так, вшановувати пам'ять мирних жертв війни, жертв серед цивільного населення - ні. «Ніхто не забутий, ніщо не забуте» - це не про них; їх віддали на забуття. Київська міська влада радянських часів дуже довго опиралася встановленню монументу у Бабиному Яру. Це пояснювали антисемітизмом радянської влади та радянської держави. Звісно ж, антисемітизм мав місце, але не лише він став причиною. У Радянському Союзі взагалі не було заведено вшановувати пам'ять мирних жертв війни, й монументів мирним жертвам не встановлювали. Білоруська Хатинь? Її мешканці активно допомагали партизанам - а отже, не були мирним населенням. Російський Піскарьовський меморіал у Петербурзі? Німці взяли Ленінград у блокаду, але так і не захопили його - отже, мешканці міста не були на окупованій території. «Нескорені» - от який епітет найчастіше вживали й досі вживають щодо ленінградців. А отже, й тут не йдеться про вшанування суто цивільних жертв війни, некомбатантів. Жертв, а не лише героїв. Але ж однією з найжахливіших особливостей тієї війни було те, що кількість жертв серед цивільного населення у рази перевищила кількість жертв серед військових, партизанів та інших активних учасників бойових дій!

 

В СРСР про ці жертви було наказано забути. Як і про людей, забраних на пекельну працю до Німеччини. Родичі й знайомі, які пережили це, розповідали про знущання, які довелося витерпіти й на шляху до «арійського раю», й на роботі там. А ще розповідали про знущання після визволення, коли до юнаків та дівчат рідні визволителі ставилися, мов до зрадників та недолюдків. Про цю сторінку війни так і воліють не згадувати до сьогодні.

 

Здавалося б, от саме цю завісу замовчування й покликане було встановлення Дня скорботи. Чи прорвало? Добре, хай телебачення не звернуло на цей день увагу. А як радіо? На ранковий ефір на радіо «Ера», що на першому радіоканалі, було запрошено старшого наукового співробітника київського музею Великої Вітчизняної війни. Вона розповідала про те, як героїчна армія СРСР боронила кордони, як захищалася Брестська фортеця, як не було суцільної лінії фронту, й «пройшли» територію для німців далеко не завжди означало „завоювали". Науковиця піддала сумніву дані про цілковите знищення у перший же день війни радянської авіації, розповіла про бомбардування радянською авіацією Тильзита (не згадавши його нинішню назву - Совєтськ). Розповідала вона й про «руського Івана Івановича Іванова», й узагалі про «руського Івана», який боронив свою землю, не шкодуючи життя. Про кого не було ані слова - то це про мирних, цивільних громадян.

 

Яке ж радіо «Ера» без інтерактивного спілкування зі слухачами? - спитаєте ви. Так, було воно й цього разу. Слухач запитав: мовляв, Україна була колонією Сталіна, УПА боролася проти сталінського режиму; тож чи правомірно в Україні називати ту війну Великою вітчизняною? Гостя студії знайшла неперевершено «блискучий» вихід: за її словами, воїни УПА воювали за свою Батьківщину, «якою вони її бачили», а отже, й для них та війна була Великою вітчизняною.

 

Навіть офіційне встановлення Дня скорботи найменшою мірою не похитнуло вироблені ще за сталінських часів погляди на Другу світову війну. Судячи з телевізійного та радіоефіру, День скорботи та пам'яті жертв війни залишається суто формальним днем «задля галочки» - ніби який-небудь «день червоного бухгалтера». Ми (чи наші ідеологічні поводирі, власники ЗМІ, що претендують на роль законодавців громадської думки?) й сьогодні схильні по-сталінськи пишатися перемогою, списуючи жертв війни у «ліс рубають - тріски летять». Може, саме тут і криється проблема неоднозначного ставлення (а то й активного несприйняття) до тем Голодомору, сталінських репресій та подібних як до чогось нав'язуваного владою, а насправді неактуального?

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
, для «Детектор медіа»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
14729
Читайте також
27.04.2010 08:46
Олександр Народецький, «Радіо Свобода»
14 910
22.12.2009 13:08
Антон Розенвайн
, для «Детектор медіа»
27 140
03.12.2009 10:40
Борис Бахтєєв
, для «Детектор медіа»
17 970
13.10.2009 15:08
Борис Бахтєєв
, для «Детектор медіа»
34 766
24.09.2009 07:43
Борис Бахтєєв
, для «Детектор медіа»
28 190
07.08.2009 09:46
Андрей Цаплиенко
для «Детектор медіа»
23 729
06.08.2009 12:30
Борис Бахтєєв
для «Детектор медіа»
14 565
28.07.2009 11:01
Ірина Дружук, «День»
14 592
27.07.2009 17:51
Михаил Кальницкий, «Интересный Киев»
9 489
06.07.2009 08:36
Сергій Грабовський
, для «Детектор медіа»
11 721
30.06.2009 11:54
Сергій Грабовський
, для «Детектор медіа»
23 166
30.06.2009 09:30
Олександр Михельсон
, для «Детектор медіа»
11 192
26.06.2009 11:12
Борис Бахтєєв
, для «Детектор медіа»
24 191
25.06.2009 15:46
Олександр Михельсон
, для «Детектор медіа»
22 932
09.06.2009 13:58
Лариса Івшина, «День»
38 497
25.05.2009 15:12
Андрій Кокотюха
, для «Детектор медіа»
29 090
25.05.2009 10:24
Галя Койнаш, Zaxid.net
13 828
21.05.2009 10:00
Сергій Грабовський
, для «Детектор медіа»
25 178
15.05.2009 12:04
Ігор Лосєв, «День»
36 595
Коментарі
12
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Mykola
5366 дн. тому
+ Те саме - "Камеді клаб". Хохли - будівельники, постачальники українських проституток на кільцеву біля Москви, їдять сало... І така ситуація не тільки з "хохлами". Туди ж ідуть таджики (їх найбільше облаюють), естонці (ніби-то тупі, хоча ВВП на душу населення у 5 разів більший ніж в Росії, як і зарплата). Туди ж "Наша Раша", "Большая разница" і іже с німі. І наші канали з задоволенням усе це купують і нам підсовують. Прикро
Вася
5422 дн. тому
Кто обвиняет НКВД в жестокости, а сам ничего, кроме жестокости не предлагает тоже душой энкеведист. Ненависть (к евреям, немцам, русским, украинцам, НКВД, СС и т.д.) только ненависть. Бороться со Сталиным и НКВД легкко - они ушли в историю. Так что это псевдоборьба. Для борьбы с современным злом нужно поболее ума, чем в 1941. Поэтому проще объявить Сталина мировым злом и активно с ним бороться. И дураки при деле, и Сталину не обидно. Переосмысление истории никогда не принесет хороших результатов, если это будет на базе ненависти. А принцып переосмысления очень прост - судить законами того, а не согодняшнего времени, понимать процессы, которые подвигали людей к поступкам (бездействию), и не врать. А любить - ненавидеть, оставить живым. А то у нас к живым относятся, как к мертвым, к мертвым, как живым.
Сергій Грабовський
5422 дн. тому
Борисе, варто було б значно жорсткіше написати. А то - "рожеві соплі". Бо ж знищенням мирного населення на повну силу займалися Червона армія та НКВД. Сталінська директива залишати ворогу випалену землю - саме вона прирікла на смерть мільйони людей на окупованих нацистами територіях. І нещасну комсомолку Зою Космодем"янську піймали не німці, а баби, чиї ізби вона підпалювала - щоб жінки й жіти залишилися голими на морозі... Я вже не кажу про статус тих, хто сам чи чиї родичі перебували на окупованій території - в СРСР пожиттєвий. А щодо реплік всіляких "вась-васів..." Що скажеш - "русский, православный, чекист". Вища раса, одре слово. Як казав Хома Хаєцький у "Прапороносцях" Гончара, вони вищою расою і залишаться - будуть висіти на шибеницях, а ми ходитимемо по землі. Це єдині сілки проти чекізму, які я знаю. Хіба ще куля в лоба. Або нейтронну бомбу на Луб"янку. Бо ж як іще поводитися з організацією, яка замордувала куди більше цивільного населення, ніж СС? А щодо "героїзму", то погляди Героя Радянського Союзу Івана Земнухова на т-за Сталіна і його команду збігаються з поглядами Героя України Романа Шухевича. Читайте документи НКВД про реальну "Молоду гвардію"...
ніна
5422 дн. тому
яка держава, такі й коменти. Просто страшно робиться від дикості і неосвіеності. Закляті совки. Справа сталіна живе і перемагає
Достали
5423 дн. тому
Нацистская статейка человека без роду без племени. Разве только если он родился на Зап. Украине. Это и не Украина вовсе. Ющенковский прихвостень! Чужие мы с этими радетелями "дней скорботи" и прочих голодоморов, которых их предки и знать не знали. Развод! По мирному.
Космополит
5423 дн. тому
to "to123", браво! "Пакт Молотова - Риббентроппа" подарил Украине границы, в которых и существует нынешняя Украина. Ну, а то, что Бахтеев написал бред, видно абсолютно. Судя по всему, товарищ тоже отравлен мифами. Только новоукраинскими. Копаться в том, были ли ленинградцы на оккупированной территории или нет, это...просто кощунство. А впоминалижерт войны, как героев только потому, что каждый, кто прошел это пекло - настоящий герой. Мой дед, погибший под Курском-герой, моя бабка, которая ждала его до самой своей смерти - героиня. Моя мать, трехлетняя малышка в 41-м году-героиня. А некое чмо сидит и упражняется в кощунственных формулировках. Если бы я знал, что через время повылазят такие бахтеевы и всякие тягныбоки, да разве б голосовал я на референдуме за независимую Украину? За такую гнусную статью порядочному человеку должно быть стыдно!
to 123
5423 дн. тому
Не надо ждать ничьей смерти. Вы этой войны не проиграли, поскольку в ней не участвовали. Те, кто участвовал на стороне СССР - выиграл эту войну, кто на стороне Германии - проиграл. Что касается УПА, то мировая история не крутилась вокруг независимости Украины, как и мировая война. Одно могу сказать - не УПА определило независимость Украины. Это советские украинцы (дети и внуки победивших в войне) проголосовали за нее. А теперь им рассказывают, что пришло УПА и освободило их от русских. Это, чтобы не отвечать этим людям за разворованную страну.
Вася
5423 дн. тому
Боренька, Вы размазали статью. Вопрос УПА и вопрос гибели гражданского населения - два разных вопроса. Дорогой, Вы с этим УПА лезете, как со ленинским курсом в любую статью, лет 30 назад. То, что гибель людей в концлагерях замалчивалась при СССР - чушь собачая (прости Борюсик!). Для бл... вся пропаганда СССР строилась на кадрах этих самых концлагерей, смердящих трупов. Их видел каждый гражданин СССР, вставляли в каждый фильм. В Клепанной матери водили в жуткий зал с костедробилкой и гильотиной, поток людей там был каждый день. Боря, очнись! А как же фильм "Иди и смотри"? Забыл? А это была сенсасия в свое время. Или его заказали белорусские партизаны на зайчики? Или их правильно сожгли - нечего было сопротивляться европейским ценностям? Трезвейте, Борис, в партию все равно не примут и паек не дадут. НЕЗАЧЕТ!!!!!!
123
5423 дн. тому
Попробуйте убедить хотя бы моего соседа в том, что война началась не 22 июня, или в том, что мы ее проиграли (столько жертв!!!), куда уж тут про УПА... Я живу с этими людьми рядом и надежды нет, что они прозреют, нет...только надежда (это ужасно), что вымрет поколение, надежда даже на нашу непутевую молодежь, она вообще про войну ничего не знает. Никто нам не поможет в справедливой оценке прошлого, только время... Россия перейдет в разряд обычных соседних государств, про СССР забудут, люди перестанут смотреть "на север" и станут надеяться только на себя. Вот тогда можно будет рассказать, сколько погибло мирного населения в войне и нынешнее население наконец-то поймет, о чем ему говорят.
Цікавий
5423 дн. тому
Останній радянський міф виявився останнім російським міфом - саме тому за нього так тримаються у Москві. Ну а оскільки ми не маємо власного інформаційного простору, а є філією російського - відповідно потрапляємо під сталінський курс. І на те немає ради, окрім створення власного інформаційного поля. Ну а ставлення людей до цього міфу видно на вулицях. Тобто там як раз нічого й не відбувається.
Телекритик
5423 дн. тому
Пропоную війну 1941-45 років називати Великою соціалістичною, оскільки з обох боків воювали соціалісти - націонал-соціалісти та соціалісти-більшовики.
Українець
5423 дн. тому
У вже писав у блозі Луканова: війна для українців почалася значно раніше, аніж 22 червня 1941 року. Днем Пам'яті має стати 1 вересня, бо саме 1 вересня 1939 року Гітлер, Сталін та світове єврейство розв'язали Другу світову війну. А власники вітчизняних ЗМІ здебільшого не є українцями, саме тому вони не вважають за потрібне вшановувати пам'ять загиблих "гоїв"
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду