Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 14 травня 2023 року
«Детектор медіа» щодня відстежує головні теми, гостей та тенденції в етері марафонів «Єдині новини #UAРазом» та «FreeДом», а також окремо аналізує якість мовлення.
Телеканали: «FreeДом», ICTV/СТБ
У блоці каналу «FreeДом» із заступником головного редактора російського видання «Верстка» Олексієм Левченком ведучі обговорювали чи не щоденну тему українського іномовлення — посилення політичних репресій у Росії. За словами гостя, російська репресивна машина нелогічна: Пригожин і Гіркін наговорили вже на кілька строків, але їх ніхто не притягає до відповідальності. Левченко також зауважив, що Росія ще не наздогнала за інтенсивністю репресій Білорусь, де можна потрапити в тюрму за листування з друзями в месенджері. Але впевнено наздоганяє.
На думку керівника аналітичного напрямку Мережі захисту національних інтересів ANTS Іллі Несходовського, якщо Угорщина не схвалить новий пакет антиросійських санкцій ЄС, його не буде ухвалено. Але в Євросоюзу чимало важелів впливу на Угорщину, аж до виключення її з ЄС. Угорщина не свої інтереси захищає, а транслює позицію Кремля, додав Несходовський.
14 травня відзначається День Праведників народів світу, тож на зв'язок зі студією вийшов співпрезидент Асоціації єврейських організацій і громад України Йосиф Зісельс. Він розповів зокрема, як у перші місяці повномасштабного вторгнення його організація допомагала евакуюватися зі сходу і переїхати на захід України родинам Праведників — із вдячністю за те, що вони або їхні рідні багато десятиліть тому рятували євреїв від німецьких окупантів.
Вибори в Туреччині двічі, в ранковому й вечірньому етерах, коментував директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос. На його думку, ці вибори важливі і для регіону, і для України — від того, хто в Туреччині стане президентом, яким буде парламент, залежить зокрема просування України в НАТО. Якщо влада в країні зміниться, зміняться і її стосунки як з Росією, так і з Заходом.
Політичний коментатор Володимир Фесенко у щотижневій рубриці Президент.ua коментував указ Володимира Зеленського щодо відзначення 9 травня Дня Європи й візити глави держави до Італії та Німеччини.
У блоці ICTV/СТБ виконувач обов’язків командира 3-ї штурмової бригади Збройних Сил України Максим Жорін розповів про просування українських захисників біля Бахмуту. «Наше завдання — оточити ту частину російських військ, яка перебуває в місті, — зазначив Максим Жорін. — Це дуже складно, однак ми поступово просуваємося вперед і вибиваємо ворога».
Директор Центру суспільних досліджень «Український меридіан» Дмитро Левусь коментував візит Президента Зеленського до Берліна, новий великий пакет військової допомоги Україні від Німеччини. І таку іміджеву річ, як висловився Левусь, як вручення Володимиру Зеленському (і в його особі українському народу) Міжнародної премії імені Карла Великого за внесок в об'єднання Європи.
Про новий пакет допомоги Україні від Німеччини говорив і кореспондент російської редакції Deutsche Welle в Берліні Володимир Єсипов, нагадавши, як рік тому Німеччина починала з передачі Україні п’яти тисяч касок. За словами Єсипова, пакет допомоги на 2,7 мільярди євро, який включатиме 20 БМП «Мардер», 30 танків «Леопард», ЗРК IRIS-T-SLM із ракетами, велику кількість боєприпасів, викликав у Берліні неабиякий резонанс, адже пересічні берлінці, мовляв, уже втомилися від війни Росії проти України.
Авіаційний експерт Валерій Романенко вважає, що російську авіагрупу у складі двох гелікоптерів Мі-8 і літаків Су-34 та Су-35 збила в Брянській області російська ППО. «Не знаю, як це було, наразі триває розбір польотів, — сказав Романенко. — Можливо, ЗРК були поставлені на автомат, щоб не пропустити масований наліт безпілотників. Можливо, дався взнаки людський фактор — російські військові нервують у передчутті українського контрнаступу». Так чи інакше, але Валерій Романенко жартома запропонував зробити цей день святом російської ППО: «Успіх безсумнівний, адже збито чотири серйозні цілі, зокрема два новітніх літаки…»