Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 10 січня 2023 року
«Детектор медіа» щодня відстежує головні теми, гостей та тенденції в етері марафонів «Єдині новини #UAРазом» та «FreeДом», а також окремо аналізує якість мовлення.
Телеканали: «FreeДом», «Інтер».
У марафоні «FreeДом» цього дня показали інтерв’ю з російським правозахисником Яном Рачинським. З ним говорили про організацію «Меморіал», Нобелівську премію миру і вплив Путіна на Росію. Під час розмови він сказав, що не існує колективної провини, а отже, не може бути колективного покарання. Як приклад він навів армію нацистської Німеччини (вермахт) і сказав, що приналежність до їх складу не означає автоматичної провини. Це типовий наратив для російських правозахисників та лібералів, які намагаються звести провину за війну в Україні та терористичну позицію російської держави виключно до постаті Володимира Путіна.
На початку інтерв’ю ведучий Сакен Аймурзаєв сказав, що проєкт «Люди доброї волі» розповідає про тих, хто допомагає Україні де може і як може. Розмова з гостем в етері тривала понад 35 хвилин.
Про боротьбу за владу у Росії говорили у блоці «Інтера». До розмови запросили російського опозиційного політика Дмитра Гудкова. Він розповів, що Путін завжди створює противаги у російській еліті, аби ніхто з його оточення не міг набрати значного впливу. Появу Євгенія Пригожина він пояснив запитом на радикалізм та потребу провести радикальну партію до влади. За словами Гудкова, Кремль завжди будує політичні декорації і працює з фейковими політиками. Медійний напад на Пригожина з боку російської пропаганди Гудков пояснив тим, що він, імовірно, вирішив зайти за певні червоні лінії, бо вважає, що має реальну політичну вагу.
Боротьбу за владу у Росії у блоці «Інтера» також обговорили з керівником українського інформагентства «Інтерфакс-Україна» Олександром Мартиненком. Він вважає створення приватних військових компаній шляхом до розпаду російської держави, оскільки будь-який підрозділ у першу чергу слухає свого керівника, а вже потім президента чи інші політичні еліти. Тому керівники цих армій матимуть спокусу розібратись, хто з них головний. Крім того, події у Росії він порівняв з 1917 роком.
Оренду храмів Києво-Печерської лаври обговорили з міністром культури та інформаційної політики України Олександром Ткаченком. Щодо проведення різдвяної служби Православної церкви України на території Лаври міністр сказав, що це була тимчасова співпраця. А от щодо безстрокової оренди території нижньої Лаври створена міжвідомча комісія, яка розбирається з цим. Щодо поселення людей, які живуть на території Лаври, міністр сказав, що це монахи УПЦ МП й ті, хто вчиться у навчальних закладах цієї структури. З цим питанням також розбиратиметься міжвідомча комісія. А ще міністр сказав, що УПЦ МП продовжує підтримувати війну проти України.