Лавреаткою Букерівської премії стала британська письменниця Саманта Гарві

Лавреаткою Букерівської премії стала британська письменниця Саманта Гарві

13 Листопада 2024
1076
13 Листопада 2024
12:08

Лавреаткою Букерівської премії стала британська письменниця Саманта Гарві

1076
Книжка Саманти Гарві була опублікована в листопаді минулого року і стала найбільш продаваною з короткого списку претендентів.
Лавреаткою Букерівської премії стала британська письменниця Саманта Гарві
Лавреаткою Букерівської премії стала британська письменниця Саманта Гарві

Букерівську премію 2024 року здобула книжка британської письменниці Саманти Гарві «Orbital» про астронавтів, які розмірковують над долями землі та людства. Про це йдеться на сайті премії.

«Наша одностайність щодо “Orbital” визнає красу та амбіції твору. Він відображає надзвичайну увагу Гарві до дорогоцінного й нестабільного світу, у якому ми всі живемо», — відзначив голова журі, художник і письменник Едмунд де Вааль.

Книжка, яка була опублікована в листопаді минулого року, стала найбільш продаваною з короткого списку претендентів. Цього року у Великій Британії було реалізовано 29 тисяч її примірників.

У творі розповідається, як герої — шестеро астронавтів з різних країн — переживають 16 сходів і 16 заходів сонця. Письменниця Александра Гарріс у рецензії назвала це «тонко продуманим розмірковуванням про Землю, красу і людські прагнення».

Книжка обсягом 136 сторінок є одним з найкоротших переможців Букерівської премії — після твору «При березі» Пенелопи Фіцджеральд, лавреатки 1979 року.

Українська літературознавиця Ганна Улюра раніше у фейсбуці писала, що «у  короткому списку цьогорічного Букера є один роман, від якого око смикається».

«Samantha Harvey. Orbital. Місія в космосі на дев'ять місяців. На орбіті — шестеро астронавтів. Ліричний відступ оповідача: вони — ніби мікромодель людства, розбіжності й відстані між ним в космосі стираються, вони начебто родина, не та, яку можеш обирати, але та, з якою вчишся ідентифікуватися. Італієць, американець, британка, японка, два росіянина. Уже в першій спільній розмові американець розкаже японці про свою подорож до Хіросіми, та скаже, що американські християни розповзлися по всій землі, росіяни пообіцяють, що струсять з землі цю заразу… всі розбіжності в космосі зникають, і в ілюмінаторі — матінка-Земля. Метафора прозора: Земля виношує і родить нове людство.

І тільки дуже шкода, що в космос відлетіли лише два росіянина. І то не навіки», — пише літературна критикиня.

Улюра переповіла, що в романі японка буде згадувати, що в бомбардуванні Нагасакі загинула її бабця, а потім уся родина довго хворіла. І мати, якої от щойно не стало, поки донька на орбіті, померла від задавнених наслідків тієї травми.

Аналогічним спогадом — глибоко травматичним — поділиться один із росіян, ідеться про розпад Союзу. Він згадує, як дідусь розказував, що росіяни були на Місяці першими і навіть залишали там коробку цукерок «Корівка», яку Антоші треба забрати, а ще Антоша возить із собою фото останнього радянського космонавта.

«Антоша хаває борщ, бо то годує Росія-матушка. І лахає, що на станції для росіян — окремий туалет. З цього регочуть всі на орбіті: бо на Землі висувають якісь ноти і не розуміють, що вони ці шестеро — неподільні, вони єдине ціле, їхня ота ваша дипломатія не стосується. "Ми існуємо тому, що нас не можна роз’єднати" (с). З чого виникла та дипломатична криза — ані слова.

Коли вони пролітають над різними частинами планети, нам їх описують. Різні-різні частинки. Буде навіть довгі кілька речень про осяйну Москву, яка миготить вогниками прямо в космос. України нема. Є якась Східна Європа, яка межує з Росією. І за Румунією починається Москва. Командир місії — росіянин.

Ні, вони не розбилися і не згоріли у фіналі. На землі починається тайфун. Екіпаж на орбіті готується до висадки на Місяць. Голуби миру. В вакуумі»,  — пише літературознавиця.

Окрім того,  в короткий список Букерівської премії 2024 року також увійшли такі твори:

  • «Held» Енн Майклз;
  • «Creation Lake» Рейчел Кушнер;
  • «James» Персиваля Еверетта;
  • «The Safekeep» Яель ван дер Вуден;
  • «Stone Yard Devotional» Шарлотти Вуд.

Нагадаємо, у 2023 році Міжнародну Букерівську премію отримали болгарський письменник Георгі Господинов і перекладачка Анджела Родель за роман «Прихисток часу» («Time Shelter»).

Фото: TheBookerPrize

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1076
Читайте також
31.03.2023 12:38
Марина Баранівська
«Детектор медіа»
977
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду