У липні набувають чинності деякі норми законодавства щодо української мови у медіа

У липні набувають чинності деякі норми законодавства щодо української мови у медіа

21 Червня 2024
806
21 Червня 2024
18:09

У липні набувають чинності деякі норми законодавства щодо української мови у медіа

806
Так, 16 липня для друкованих медіа набирає чинності стаття 25 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», згідно з якою преса видається державною. Вже наступного дня, 17 липня, набирає чинності пункт 7 частини восьмої статті 40 Закону України «Про медіа», що збільшить відсоток української на телебаченні.
У липні набувають чинності деякі норми законодавства щодо української мови у медіа
У липні набувають чинності деякі норми законодавства щодо української мови у медіа

У липні набувають чинності деякі норми законодавства щодо української мови у медіа. Про це нагадали на сайті Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики.

Так, 16 липня для друкованих медіа місцевої сфери розповсюдження набирає чинності стаття 25 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», згідно з якою:

1. Друковані медіа видаються державною мовою. Іншими мовами такі видання можуть видаватися за умови, що одночасно з відповідним тиражем іноземною видається тираж цього видання українською. Усі мовні версії повинні видаватися з однаковою назвою, відповідати одна одній за змістом, обсягом та способом друку, а їх випуски повинні мати однакову нумерацію порядкових номерів і видаватися в один день.

2. Розповсюдження за передплатою друкованих медіа іншими мовами допускається за умови забезпечення їх засновниками можливості передплати в Україні такого самого видання державною.

3.Засновники друкованих медіа зобов’язані виготовляти, публікувати і доставляти обов’язковий примірник державною мовою у порядку, визначеному законом.

4. У кожному місці розповсюдження друкованих медіа друковані медіа державною мовою мають становити не менше 50 відсотків від загальної кількості назв.

5. Вимоги частин першої, другої та абзацу другого частини четвертої цієї статті не поширюються на друковані медіа, що видаються винятково кримськотатарською мовою, іншими мовами корінних народів України, англійською, іншою офіційною мовою Європейського Союзу, незалежно від того, чи містять вони тексти українською, та на наукові видання, мова яких визначається статтею 22 цього Закону.

17 липня також набирає чинності пункт 7 частини восьмої статті 40 Закону України «Про медіа», що збільшить відсоток державної мови на телебаченні.

Використання недержавної мови в ефірах допускається лише у вжитих учасниками програм сталих виразах, коротких фразах чи окремих словах, крім ведучих програми, якщо загальна тривалість таких реплік не перевищує 10 відсотків тривалості програми. Усі виступи, інтерв'ю, коментарі, пояснення, запитання, окремі репліки тощо недержавною мовою мають бути перекладені, дубльовані або озвучені українською, а саме:
  • у репортажі з місця події (крім мови та реплік журналістів відповідного медіа);
  • у будь-яких творах, виступах, виконанні тощо мовами корінних народів України;
  • у вжитих учасниками програм сталих виразах, коротких фразах чи окремих словах іншими мовами.

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь переконаний, що це сприятиме припиненню в телевізійних та радіоефірах режиму українсько-російської двомовності, який, за визначенням Конституційного Суду України, не відповідає конституційному статусові української мови як єдиної державної та є порушенням права громадян на отримання інформації та послуг державною.

Читайте також:

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
806
Читайте також
25.03.2024 11:00
Борис Бахтєєв
для «Детектора медіа»
8 897
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду