Голова Комітету свободи слова направив до правоохоронних органів заяву щодо розслідування фактів тиску на журналіста «УП» Михайла Ткача
Голова Комітету свободи слова направив до правоохоронних органів заяву щодо розслідування фактів тиску на журналіста «УП» Михайла Ткача
Голова Комітету ВР з питань свободи слова Ярослав Юрчишин оприлюднив на своїй сторінці у фейсбуці звернення до правоохоронних органів щодо спроб тиску на журналіста-розслідувача «Української правди» Михайла Ткача.
«Офіційно звертаюся до Національної поліції України та Офісу Генерального прокурора розслідувати інцидент та направляю відповідні заяви», — написав Юрчишин.
У своєму дописі голова парламентського комітету нагадав суть інциденту й обставини, які йому передували:
«Керівник журналістських розслідувань “Української правди” Михайло Ткач підготував матеріал "Непридатні" про групу молодиків, які регулярно відпочивають деінде по світу. Вони якимось чином виїжджають з України, адже зняті з військового обліку. Один із фігурантів — Олександр Слобоженко. Редакція “УП” виступила з заявою про те, що останніми днями на Михайла намагаються тиснути. Хтось пробував потрапити в його “Монобанк”, також невідомі люди нібито від Слобоженка пропонують “укласти мирову” за грошову винагороду.
13 травня на електронні пошти співробітників “УП” надіслали однакові повідомлення з погрозами. При чому, не лише на редакційні, а й на особисті електронні адреси журналістів “УП”».
Ярослав Юрчишин зазначив, що такі дії мають ознаки кримінального правопорушення, передбачені частиною другою ст. 171 Кримінального кодексу (вплив у будь-якій формі на журналіста з метою перешкоджання виконанню ним професійних обов’язків або переслідування журналіста у зв’язку з його законною професійною діяльністю).
Нагадаємо, 14 травня редакція «Української правди» заявила про погрози на адресу керівника відділу розслідувань Михайла Ткача та інших журналістів видання.
Напередодні щонайменше 10 співробітників «УП» отримали електронні листи з погрозами. Як повідомила головна редакторка Севгіль Мусаєва в коментарі «Детектору медіа», такий лист отримав, зокрема, журналіст Дмитро Сімонов, який висвітлює екологічну тематику та не має стосунку до політичних новин або розслідувань.
Окрім цього, зловмисники намагалися ввійти до банківського акаунту Михайла Ткача. Журналіст почав отримувати десятки дзвінків з невідомих номерів та смс із кодами авторизації з банківських та кредитних установ.
Суспільне мовлення висловило підтримку команді «Української правди» та закликало правоохоронні органи оперативно відреагувати на цей інцидент і притягнути до відповідальності особу, яка погрожує медійникам.
Згодом Офіс Генерального прокурора повідомив, що за процесуального керівництва Шевченківської окружної прокуратури м. Києва розпочато кримінальне провадження за заявою журналістів видання «Українська правда» про спроби тиску, погрози та перешкоджання журналістській діяльності.
Досудове розслідування проводять за ч. 2 ст. 171 КК України (вплив на журналіста з метою перешкоджання виконанню ним професійних обов’язків) та ч. 1 ст. 345-1 КК України (погроза вбивством, насильством стосовно журналіста у зв’язку зі здійсненням законної професійної діяльності).
Фото: фейсбук-сторінка Ярослава Юрчишина