Росіяни запустили в мережі «двійника» начальника Генштабу ЗСУ та безліч фейкових акаунтів українських ЗМІ
Росіяни запустили в мережі «двійника» начальника Генштабу ЗСУ та безліч фейкових акаунтів українських ЗМІ
Центр протидії дезінформації (ЦПД) виявив фейкову сторінку інформаційної агенції УНІАН з нібито цитатою начальника Генерального штабу ЗСУ генерала Анатолія Баргилевича. «З якою групою інвалідності можна служити в армії? З будь-якою. Якщо людина може прив'язати до себе гранату і стрибнути в бліндаж — значить, вона придатна», — йшлося у фейковій цитаті. Наступного дня, 15 березня 2023 року, фальшива сторінка УНІАН зникла.
«Метою подібних фейків є дискредитація військово-політичного керівництва держави. Поширюючи таку брехню від імені українських видань, російські пропагандисти намагаються надати їй достовірності», — пояснили в ЦПД.
Росіяни створюють двійники українських новинних сайтів, а також пости з рекламою на фейсбуку, які імітують реальні компанії, і видаляють їх через добу, проте навіть за такий короткий час авторам операції вдається ефективно поширювати антиукраїнські наративи. Такого висновку дійшли фахівці Лабораторії цифрових криміналістичних досліджень Атлантичної ради. Про їхні дослідження повідомили «Голос Америки» та «Главком».
В Атлантичній раді вважають, що це нова версія операції «двійник». Першу восени 2022 року виявили компанія Meta, якій належить Facebook, та EU DisinfoLab.
Через два роки після вторгнення Росії в Україну ця добре задокументована операція продовжує націлюватися на аудиторію в Європі. Хоча платформи підвищили свою стійкість до кампанії та її навіть пов’язали з російськими компаніями, операція залишається поширеною та масовою.
Із 568 виявлених дослідниками фейкових постів у фейсбуку 443 були написані французькою мовою, 75 — німецькою, 38 — українською, 12 — англійською. Розробники операції створювали десятки сторінок з однаковими назвами, пов’язаних між собою, що давало змогу їх швидко прибирати та замінювати новими.
Один з авторів дослідження, Роман Осадчук, припустив, що таким чином вони намагаються обійти блокування з боку Facebook — щойно соцмережа заблокувала один допис із підозрілим контентом і посиланням на фейковий сайт, з’являється новий.
Пости та фейкові сторінки містили сатиричні образи або меми, які висміювали Україну, Європейський Союз, Сполучені Штати, просували «безглуздість» протистояння України Росії, заявляли про нестабільність підтримки союзників, створювали загальне відчуття безвиході серед українців.
Крім постів, націлених на дошкульну критику України, Лабораторія цифрових криміналістичних досліджень виявила 248 постів французькою мовою, у яких Україну виставляли як загрозу французьким фермерам.
Читайте також: