Як телеграм може стати інструментом російських атак

Як телеграм може стати інструментом російських атак

31 Січня 2024
1596
31 Січня 2024
08:00

Як телеграм може стати інструментом російських атак

Максим Саваневський
керуючий партнер комунікаційної агенції Plusone social impact
1596
Невідомо, хто має доступ до контактів у вашому телефоні, який ви надали застосунку.
Як телеграм може стати інструментом російських атак
Як телеграм може стати інструментом російських атак

Максим Саваневський, керуючий партнер комунікаційної агенції Plusone social impact 

Щоб нормально користуватися телеграмом, переважна більшість користувачів дають доступ телеграму до своїх контактів. Якщо ви не дасте такого доступу, нормально користуватися телеграмом для особистого листування практично неможливо.

Передаючи доступ до контактів, ви передаєте всі дані контактів, які у вас вказані — ім’я, телефон, електронна пошта, можливо, адреса чи навіть якісь коментарі про цю людину (сам телеграм стверджує, що зберігає на своїх серверах лише імена та телефони з вашої контактної книги, але цього теж достатньо).

Що це дає телеграму?

— Чітке розуміння кола ваших контактів. Це може сказати багато про вас — сфера, в якій працюєте, місто проживання, якими сервісами користуєтесь (і, можливо, який спосіб життя ведете).

— Рівень ваших звʼязків із конкретною людиною. Наприклад, телеграм знає телефон Арахамії. В когось він буде записаний як Арахамія, в когось просто «Давид», у когось — «кум», у когось — «син», а в когось, можливо — «коханий».

— Навіть, якщо телефон людини невідомий телеграму і ця людина ніколи не користувалася цим месенджером, через записні книги інших людей можна ідентифікувати таку людину.

Візьмемо для прикладу умовного помічника Залужного, про якого нічого не відомо (навіть про сам факт його існування), але який виконує багато важливих завдань. У нього є якийсь номер телефону, який використовується в робочих цілях. Помічник, звісно, не користується телеграмом для комунікації, а використовує, наприклад, Signal.

Коло контактів у такої людини має бути достатньо широким, бо комунікація — це невіддільна частина його роботи.

Очевидно, що в багатьох цей помічник буде записаний в телефоні як «помічник Залужного» чи «Петро, помічник Залужного», чи інші варіації на цю тему. І якщо частина цього кола спілкування має телеграм, то вони дадуть можливість легко ідентифікувати номер помічника, можливо, його ім’я та прізвище.

Далі так може статися, що цей контакт у когось буде записаний, як «тато», чи «коханий», чи ще якось. Що створює можливість ідентифікувати, наприклад, членів родини (можливо, це не дуже релевантний приклад, бо сподіваюся, що люди такого рівня для особистих спілкувань використовують інші номери телефонів, але це радше для наочності).

— Маючи доступ до записної книги, можна отримати інформацію — хто і коли спілкувався з конкретною людиною (навіть якщо вона сама не присутня в телеграмі).

Візьмемо вже згаданого помічника Залужного. Наприклад, у вівторок його номер зʼявляється в контактній книзі у двох різних людей. Про що може свідчити поява цього номеру? Напевно, був контакт, і він відбувся в часі, близькому до вівторка (може, в понеділок, а може в четвер). Можливо, помічник спілкувався з цими людьми одночасно, а можливо це різні зустрічі.

Варіантів, як можна отримати цікаву інформацію, маючи доступ до контактів, є безліч. Наприклад, можете пофантазувати про те, як ідентифікувати номери телефонів бійців якогось військового підрозділу, їхніх родичів і близьких. При тому, що лише 1–2 людини з підрозділу використовує телеграм, та й той лише для приватних розмов.

Інформацію, отриману завдяки доступу до контактів, можна використовувати в різний спосіб.

Звісно, є багато скептиків, які запитують: «А де ваші докази, що Дуров використовує цю інформацію?». Одразу скажу — прямих доказів немає. Але в нас зараз війна. І навіть гіпотетична можливість використання такої інформації нашим ворогом — це вже загроза.

Замисліться, якщо Дуров завтра запустить в Україні мобільного оператора, чи стали б ви його абонентом? Або ж якщо завтра відкриється «Дуров-банк», чи понесли б ви туди гроші? Якщо ні, то чому?

Ілюстративне фото: Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1596
Читайте також
05.04.2024 09:32
Центр стратегічних комунікацій, для «Української правди»
2 377
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду