Незламні, бо єдині: Комунікація єдності як складова перемоги
Незламні, бо єдині: Комунікація єдності як складова перемоги
Єдність українців визначає спільне переживання поточної дійсності — прагнення перемоги, відчуття спільної загрози, багатьох персональних трагедій, віри в ЗСУ та спільної боротьби з ворогом. Усі ці фактори доведені до екстреми повномасштабною російсько-українською війною.
Єдність може бути підважена кількома викликами, які постали чи ще постануть у майбутньому. Перший пов’язаний зі специфікою російської пропаганди — російська пропаганда вивчає лінії поляризації та напруги в українському суспільстві й намагається їх експлуатувати у своїх цілях.
Другий виклик пов’язаний з війною та новими лініями поділу, які вона створює: ми живемо в різних умовах, маємо різну оптику на події й досвіди, які випливають з умов нашого життя. Зокрема, це різні досвіди людей, які були в окупації, і тих, хто не був; внутрішньо переміщених осіб і тих, хто залишився у своїх домівках; тих, хто виїхав за кордон через війну, і тих, хто залишається в Україні.
Третій виклик пов’язаний з особливостями соціального капіталу в Україні. Українці схильні обмежуватися вузьким колом знайомих, бо це коло є останньою страховкою в небезпечних ситуаціях, демпферним механізмом, що поглинає зовнішні виклики та потрясіння. Упродовж кількох століть під натиском колоніальних урядів, геноцидних подій та зовнішнього тиску українці вивчили просте правило: довіряй перевіреним людям — уникай марних надій. Інша сторона цієї безпекової стратегії полягає в тому, що вузьке коло одноманітне і гомогенне. Вузьке коло не містить смислів та практик, щоби побачити «іншого», бо «інший» постає перед нами лише на загальносуспільному рівні, у межах великих соціальних груп. А тому немає практики здорових стосунків з «іншим», толерантної здорової практики взаємодії з тими, хто відрізняється поглядами, досвідом, способом життя та переконаннями. Цей патерн знаходить своє відображення в різних сферах. «Кумівство», клановість, замовчування злочинів, пріоритет довіри на шкоду професійним компетенціям, — усе це є наслідком схильності фаворизувати своє близьке коло. Команда USAID «Трансформація комунікацій» (ТСА), міркуючи над численними соціологічними дослідженнями та викликами, які постають перед українським суспільством, сформувала для себе гранд-наратив: попри різний досвід, погляди та переконання, українці є єдиним у різноманітті суспільством, зі спільними традиціями, минулим, викликами та баченням майбутнього. А відчуття спільного дому в межах країни є одним з джерел стійкості українців під час війни. У межах цього наративу ТСА вирішив підтримувати комунікаційні ініціативи та проєкти, які посилювали б відчуття єдності, й тим самим збільшувати стійкість українців.
У травні-вересні 2022 року ТСА підтримав першу кампанію «Пліч-о-пліч» — про єдність та взаємодопомогу вимушених переселенців і жителів заходу України під час війни. Кампанія базувалась на історіях людей, які, покинувши свої помешкання через повномасштабне вторгнення, почали нове життя в іншому місці, допомагаючи місцевим та країні. А ще вона знайомить із жителями заходу, що з турботою і теплом прийняли переселенців. Історії героїв стали прикладом того, що у спільній боротьбі всі ми, від Охтирки до Чопу, робимо свій неоціненний внесок у перемогу, зберігаючи міцний об’єднаний тил.
Ще однією комунікаційною ініціативою, котру підтримав ТСА, стала кампанія «Незламні, бо єдині». Вона стартувала на соціальних сторінках та ютуб-каналі головного партнера — Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Кампанія стала відповіддю на виклики другого року повномасштабного вторгнення, коли йдуть активні бойові дії, а росія регулярно обстрілює Україну, цивільні об’єкти, критичну інфраструктуру. У той час, коли ЗСУ захищають країну та відвойовують території, українці живуть під психологічним тиском, з відчуттям невизначеності, подекуди навіть втоми від війни.
Тому героями кампанії стали співгромадяни, які виявляють рішучість та відважність перед труднощами, практикують солідарність та своїми діями підтримують інших.
А таких людей, які надихають відвагою, підтримкою і допомагають, уможливлюють майбутнє, поміж нас тисячі, і серед них:
- Тетяна Дементеєвська та Микита Карий — власники кав’ярні «Незалежність» у Києві, які залишили мережу закладів у Херсоні та почали все з нуля в столиці;
- Микола Плотницький — фельдшер в ДСНС, який рятує людей після обстрілів;
- Ксенія Возніцина — директорка центру психічного здоров’я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна», котра повернулася в Україну, щоби підтримувати воїнів;
- Соломія — юна художниця, яка продає свої малюнки на благодійних аукціонах, щоб допомогти ЗСУ;
- Анатолій Звізда — майстер центрального підрозділу центру з ремонту та експлуатації ліній ДТЕК, який дарує світло в найтемніші часи;
- Рустем Скибін — кримськотатарський кераміст і власник творчої майстерні «El-Cheber», котрий відновлює кримські традиції в сучасному світі за допомогою мистецтва та об’єднує українців із різних міст;
- Уляна Пчолкіна — українська громадська діячка, яка опікується правами людей з інвалідністю та продовжує допомагати в реабілітації після складних травм і поранень;
- Матвій та Валерія — учасники проєкту «Зайчик-перемагайчик», що допомагають дітям, які втратили батьків на війні;
- Дмитро Ревнюк – засновник волонтерської ініціативи «ЗооПатруль», що рятував тварин, яких зачинили у квартирах на початку вторгнення, і тепер утримує притулок;
- Василь Чебаник — український художник-графік, який понад 20 років будує шрифтовий кордон з росією, створюючи проєкт «Рутенія. Графіка української мови» та відновлюючи суто українські шрифти.
Ця кампанія ставить у фокус тих буденних героїчних людей, які у складні часи не тільки залишаються рішучими, відважними та дають раду труднощам, а й допомагають іншим. Такі люди не обирали часів, коли жити, але знайшли сили в добрий спосіб відповісти на заклик тих часів. Вони незламні, бо єдині.
Команда ТСА впевнена, що подібні ініціативи можуть підштовхнути українців до активнішої участі в житті суспільства та покращити стосунки один з одним, роблячи їх більш злагодженими та згуртованими.
Довідково:
Проєкт Transformation Communications Activity (TCA) фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). В основі роботи TCA є партнерство з урядом України, приватним сектором та громадянським суспільством з метою зміцнення стійкості української демократії за допомогою інноваційних комунікаційних ініціатив, які залучають громадян України до дискусій щодо демократичної трансформації країни та європейської інтеграції.
Інформація, розміщена на цій вебсторінці, є частиною USAID Проєкту «Трансформація комунікації» в Україні. Ця вебсторінка не є офіційною інформаційною сторінкою уряду США.