Мовний омбудсман виступив за усунення перешкод для застосування української мови у сфері промислового виробництва
Мовний омбудсман виступив за усунення перешкод для застосування української мови у сфері промислового виробництва
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь закликає уряд розробити план невідкладних заходів щодо усунення перешкод для застосування державної мови в літакобудуванні та інших стратегічних галузях промисловості.
«За результатами здійснення державного контролю щодо застосування державної мови в діяльності Державного підприємства “Антонов” виявлено низку проблем, які консервують подальше використання мови держави-агресора при виконанні технічної та проєктної документації, стримують застосування української мови у сфері літакобудування та інших стратегічних галузях промисловості», — йдеться у заяві мовного омбудсмана.
Законні підстави для застосування російської мови в діяльності можуть виникати лише у виняткових випадках, наголосив Кремінь.
Він зауважив, що в межах державного контролю конкретних фактів порушення законодавства про державну мову не встановлено. Водночас серед факторів, які перешкоджають повноцінному застосуванню державної мови в процесі виконання конструкторської та експлуатаційної документації, виявлені:
-
інерція, пов'язана з тим, що технічна документація на раніше спроєктовані вироби виконувалася російською мовою;
-
відсутність необхідних національних стандартів із розроблення конструкторської документації, зокрема на авіаційну техніку;
-
відсутність українськомовних класифікаторів виробів і матеріалів;
-
необхідність мовної адаптації програмного забезпечення, що застосовується для розроблення конструкторської документації.
«Наведені аргументи не можуть виправдовувати порушення мовного закону. Вони вказують лише на те, що протягом чотирьох років з дня набрання чинності законом у липні 2019 року у сфері промислового виробництва, зокрема в літакобудуванні, не було здійснено належних і достатніх заходів для забезпечення виконання вимог закону щодо застосування державної мови в технічній і проєктній документації», — вважає мовний омбудсман.
Раніше «Детектор медіа» повідомляв про те, що Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь закликав Міністерство освіти і науки України посилити контроль за дотриманням мовного законодавства в закладах фахової передвищої та вищої освіти.
Читайте також:
-
Тарас Кремінь: Українська мова стала маркером ставлення до війни
-
Опитування: Частка людей, які говорять українською, зросла на 7% за минулий рік
Нагадаємо, раніше «Детектор медіа» повідомляв, що Тарас Кремінь закликав мерів Києва, Одеси та Харкова захистити українську.
Протягом першого півріччя 2023 року до уповноваженого із захисту державної мови надійшло вдвічі більше звернень громадян про порушення закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», ніж за аналогічний період минулого року. За шість місяців 2023 року надійшло 2020 звернень, тоді як за шість місяців 2022 року — 962 звернення.
Фото: Уповноважений із захисту державної мови / фейсбук