Музейні фахівці задокументували руйнування 55 об'єктів культурної спадщини в Одесі

Музейні фахівці задокументували руйнування 55 об'єктів культурної спадщини в Одесі

3 Серпня 2023
1310
3 Серпня 2023
22:20

Музейні фахівці задокументували руйнування 55 об'єктів культурної спадщини в Одесі

1310
Задокументовані свідчення увійдуть до матеріалів для позовів до Міжнародного кримінального суду.
Музейні фахівці задокументували руйнування 55 об'єктів культурної спадщини в Одесі
Музейні фахівці задокументували руйнування 55 об'єктів культурної спадщини в Одесі

Команда проєкту HeMo (Українська лабораторія моніторингу спадщини), який об’єднує музейних спеціалістів з різних міст України,  зафіксувала руйнування 55 споруд, пошкоджених внаслідок масованої атаки росіян на Одесу в ніч на 23 липня, повідомляє LB.ua. 

Фахівці зі Львова, Дрогобича, Харкова, Херсона та Києва обстежили майже всі пошкоджені об'єкти культурної спадщини, крім декількох, до яких не було доступу. Серед задокументованих: Спасо-Преображенський кафедральний собор та історична забудова навколо, Одеський будинок вчених (палац графів Толстих), Одеський музичний ліцей імені Столярського, комплекс історичних житлових будинків на вул. Преображенській в охоронній зоні ЮНЕСКО. З-поміж пошкоджених памʼяток не було жодної військової споруди. 

Експерти HeMo проводять документування за міжнародними методологіями ICCROM та SCRI, які дозволяють зробити ретельне обстеження обʼєктів одразу після пошкодження.

Ситуацію прокоментувала фахівчиня з документації Роксолана Макар: «Міжнародне право розглядає такі руйнування як військові злочини, і ми надалі працюватимемо над підготовкою матеріалів для позовів до Міжнародного кримінального суду. Численні будівлі зазнали руйнувань, непомітних з першого погляду. Більшість обʼєктів навколо місць влучань мають глибинні тріщини, які можуть призвести до серйозних наслідків в довготривалій перспективі. Дощова вода затікає у приміщення через пошкоджені покрівлі, стелі та вікна — старовинні будівлі продовжують руйнуватися, тож потребують оперативної консервації».

У документуванні взяли участь архітектори Іван Щурко, Сергій Дяченко, Віктор Дворніков та Микола Чепелєв, фотографи-документалісти Зоряна та Матвій Пограничні, фахівчиня з документації Роксолана Макар, фотограф Василь Мироненко. Експедицію вдалось реалізувати за активної підтримки представників міського та обласного управлінь з питань охорони об'єктів культурної спадщини Одеси та місцевих ініціатив «Museum for Change» і «Pixelated Realities». 

Нагадаємо, 29 липня до Одеси прибула місія ЮНЕСКО, яка здійснюватиме комплексне оцінювання шкоди, завданої культурним і релігійним об’єктам ракетними ударами росіян з 19 по 23 липня. Тоді у мерії Одеси повідомили, що загалом пошкоджено близько 50 об’єктів.
У січні 2023 року Історичний центр Одеси внесено до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.  До переліку внесли вулиці, будівлі та інші об'єкти, що мають ознаки мультикультуралізму. Серед них — ансамбль Приморського бульвару, Театральна площа, Дерибасівська, Гоголя.   

20 липня, після нічного обстрілу міста, мер Одеси Геннадій Труханов звернувся до ЮНЕСКО із закликом позбавити РФ статусу члена організації. Труханов зазначив, що «внаслідок ударів, які рашисти завдають по нашому місту, пошкоджено музеї, десятки памʼяток архітектури, які знаходяться в охоронній зоні». 

21 липня ЮНЕСКО засудило атаки РФ на історичний центр Одеси, що спричинило пошкодження будівель культурного значення. Тоді в установі також зазначили, що «цей напад стався лише через два тижні після удару, який зруйнував історичну будівлю у Львові, і є другим на сьогоднішній день на території, що охороняється відповідно до Конвенції про всесвітню спадщину, в порушення Гаазької конвенції 1954 року про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту». 

24 липня ЮНЕСКО засудило чергову російську ракетну атаку на історичний центр Одеси, здійснену проти ночі 23 липня, та повідомило, що найближчими днями направить у місто місію для попереднього оцінювання збитків. Внаслідок цієї атаки, зокрема, було напівзруйновано Спасо-Преображенський кафедральний собор — перший та головний православний храм Одеси, заснований у 1794 році.

 

Фото: руйнації в одеському Будинку вчених
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1310
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду