ІМІ: З початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла 524 злочини проти журналістів та медіа в Україні
ІМІ: З початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла 524 злочини проти журналістів та медіа в Україні
За рік та п'ять місяців з початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла 524 злочини проти журналістів та медіа в Україні. Такі дані оприлюднив Інститут масової інформації в межах моніторингу російських воєнних злочинів, який ІМІ веде від початку великої війни.
Зокрема, протягом 17-го місяця війни ІМІ зафіксував п’ять порушень свободи слова, які вчинила Росія.
У липні 2023-го на фронті загинули два медійники, які долучилися до захисту країни.
Так, 16 липня біля населеного пункту Діброва на Луганщині загинув військовослужбовець та колишній відеограф філії Суспільного в Рівному Костянтин Гнітецький.
18 липня на Запорізькому напрямку загинув військовий, журналіст та історик Дмитро Рибаков. До війни він працював редактором і журналістом у виданнях Chas.News, «Forbes Україна», писав як фрилансер для LB.ua та «Української правди».
Загалом, за даними ІМІ, станом на 24 липня 2023 року внаслідок російської збройної агресії проти України загинули 65 медійників, 10 із них — під час виконання професійної журналістської діяльності.
Крім того, протягом 17-го місяця війни поранення отримали п'ятеро медійників — як українських, так й іноземних.
Так, під час російського обстрілу Краматорська на Донеччині 27 червня ракета влучила в піцерію в центрі міста, де перебували відвідувачі, серед яких і журналісти. Поранення дістали дві медійниці — британська фотографиня-фрилансерка Анастасія Тейлор-Лінд та журналістка з Латинської Америки Каталіна Гомес. Також поранення отримав перекладач Дмитро, який супроводжував одну з іноземних журналісток.
У липні на фронті отримала контузію журналістка ТСН Юлія Кирієнко — в зоні бойових дій на Донеччині, де знімала матеріал про українських захисників.
Оператор медіакомпанії Deutsche Welle Євген Шилко дістав осколкове поранення 22 липня під час обстрілу міста Дружківка Донецької області російськими касетними боєприпасами. Знімальна група DW потрапила під російський обстріл під час знімання тренувань українських військових на полігоні біля Дружківки.
Нагадаємо, раніше «Детектор медіа» писав про те, що експерти Інституту масової інформації зафіксували у червні 14 злочинів проти свободи слова в Україні. Шість із них вчинила Росія проти українських медіа та журналістів. За вісім порушень відповідальні громадяни України.
Також за даними ІМІ впродовж січня–травня поточного року правоохоронці зареєстрували 27 кримінальних проваджень щодо злочинів, скоєних проти журналістів. З них розслідувано і передано до суду два обвинувальні акти.
Фото: колаж ІМІ