«Репортери без кордонів» вимагають звільнити ув’язнену у Криму журналістку Ірину Данилович
«Репортери без кордонів» вимагають звільнити ув’язнену у Криму журналістку Ірину Данилович
Міжнародна організація «Репортери без кордонів» засудила вирок російського окупаційного суду в Криму щодо журналістки Ірини Данилович і вимагає її звільнення. Про це йдеться у заяві організації.
«Цей драконівський вирок має на меті змусити замовкнути відважну журналістку та залякати останніх незалежних працівників ЗМІ в Криму», — заявив керівний директор «Репортерів без кордонів» Крістіан Мір.
Він назвав звинувачення абсолютно безпідставними.
«Вимагаємо звільнення Ірини Данилович», — наголошують у заяві організації.
Нагадаємо, окупанти затримали Ірину Данилович 29 квітня по дорозі з Коктебеля у Феодосію, коли вона їхала з роботи. В її будинку в селі Владиславівка під Феодосією провели обшук, вилучили її телефон та ноутбук.
11 травня Кримська правозахисна група повідомила, що Ірина Данилович перебуває в СІЗО окупованого Сімферополя.
Українські правозахисні організації звернулись до ООН, Ради Європи та їхніх інституцій через викрадення Данилович. Ексомбудсман Людмила Денісова також зверталася до Комісії ООН.
Спершу російські окупанти інкримінували Данилович роботу «з вибуховими "речовинами"». За попередніми обвинуваченнями в незаконному зберіганні вибухівки їй може загрожувати від 6 до 8 років позбавлення волі та штраф до 100 тис. рублів (45 тис. грн).
Окрім цього, погрожуючи вивезти в ліс та використовуючи інші засоби, співробітники ФСБ змусили Данилович підписати чисті аркуши паперу. Щойно журналістка підписала їх, їй повідомили, що в її сумочці знайшли двісті грамів вибухівки. Після цього представники ФСБ відвезли Данілович до «суду» для обрання запобіжного заходу.
11 листопада у «КримSOS» повідомили, що співробітники ФСБ планують висунути Ірині Данилович ще одне обвинувачення у «державній зраді». Покарання за цією статтею 275 Кримінального кодексу РФ передбачає ув’язнення на строк від 12 до 20 років.
15 листопада правозахисні та медійні організації заявили, що судовий процес над громадянською журналісткою Іриною Данилович є політично мотивованим.
22 листопада Ірина Данилович написала листа, у якому розповіла про посилення тиску на неї у кримському СІЗО.
30 листопада на засіданні підконтрольного Росії міського суду Феодосії Данилович заявила, що співробітники ФСБ били її та душили.
28 грудня окупаційний суд Феодосії в Криму засудив її до семи років позбавлення волі за звинуваченням у незаконному зберіганні та виготовленні вибухових речовин.
Своєї вини вона не визнає.
Ірина Данилович працювала медсестрою, була журналісткою, висвітлювала проблеми системи охорони здоров’я в Криму та поширювала інформацію про війну в Україні. До початку повномасштабного вторгнення вона співпрацювала з кількома медійними й правозахисними ініціативами («InЖир-медіа», «Кримський процес») та вела власний проєкт «Кримська медицина без обкладинки», де поширювала інформацію про права медичних працівників.
Фото з особистого архіву Ірини Данилович